Chińska sprzedaż detaliczna rozczarowała w kwietniu

Sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 5,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, wobec szacunków analityków zakładających wzrost na poziomie 5,5 proc. sygnalizując, że konsumpcja pozostaje przedmiotem zmartwień dla drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Publikacja: 19.05.2025 09:06

Chińska sprzedaż detaliczna rozczarowała w kwietniu

Foto: Lam Yik/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GrSn-gDWMAA5iMm?format=jpg&name=small

Wzrost sprzedaży detalicznej w Chinach spowolnił w kwietniu, jak wykazały dane z Narodowego Biura Statystycznego opublikowane w poniedziałek, co oznacza, że ​​konsumpcja pozostaje powodem do zmartwień dla drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim w kwietniu, co nie spełniło szacunków analityków zakładających wzrost o 5,5 proc., zgodnie z sondażem Reutersa. Sprzedaż wzrosła o 5,9 proc. w poprzednim miesiącu.

Produkcja przemysłowa wzrosła o 6,1 proc. rok do roku w kwietniu, co jest wynikiem silniejszym niż oczekiwania analityków zakładające wzrost o 5,5 proc., podczas gdy spowolnił wzrost o 7,7 proc. w marcu, co wskazuje, że wpływ taryf celnych USA nie był tak dotkliwy, jak oczekiwano.

– Powinniśmy być świadomi, że w otoczeniu zewnętrznym nadal występuje wiele niestabilnych i niepewnych czynników – stwierdził urząd statystyczny. – Podstawy trwałego ożywienia gospodarczego muszą zostać jeszcze bardziej skonsolidowane.

Inwestycje w aktywa trwałe w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku, obejmujące inwestycje w nieruchomości i infrastrukturę, wzrosły o 4,0 proc., co jest wartością nieznacznie niższą od oczekiwań analityków, którzy w sondażu Reutersa oczekiwali wzrostu o 4,2 proc.

Stopa bezrobocia w miastach w kwietniu spadła do 5,1 proc. z 5,2 proc. w marcu, w czasie gdy wojna handlowa USA-Chiny skłoniła ekonomistów do ostrzegania przed znaczną utratą miejsc pracy w Chinach.

Czytaj więcej

Jak trwały okaże się rozejm między supermocarstwami?

Dywersyfikacja eksportu zniwelowała wpływ amerykańskich ceł

Prezydent USA Donald Trump nałożył cła w wysokości 145 proc. na import z Chin, które weszły w życie w kwietniu, podczas gdy Pekin odpowiedział cłami w wysokości 125 proc. na amerykański import.

Odpowiadając na pytania dotyczące wpływu trwającego konfliktu handlowego z USA, rzecznik biura statystycznego Fu Linghui podkreślił wysiłki Pekinu mające na celu dywersyfikację eksportu do innych regionów, zauważając, że dane dotyczące handlu w kwietniu wskazują na ogólną odporność.

Eksport Chin wzrósł w kwietniu bardziej niż oczekiwano, ponieważ wzrost dostaw do krajów Azji Południowo-Wschodniej pomógł zrównoważyć gwałtowny spadek towarów wychodzących do USA.

W kwietniu dostawy do USA spadły o ponad 21 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku eksport Chin do USA spadł o 2,5 proc., zgodnie z danymi celnymi.

Fu dodał, że niedawna redukcja wzajemnych taryf przyniesie korzyści handlowi dla obu stron, ostrzegając jednocześnie, że popyt krajowy, w tym konsumpcja, nadal nie ma dynamiki.

Sprzedaż samochodów wzrosła zaledwie o 0,7 proc. w zeszłym miesiącu w porównaniu z rokiem poprzednim, w porównaniu ze wzrostem o 5,5 proc. w marcu, pomimo rozszerzonego programu, który dotuje konsumentów i firmy w handlu pojazdami i innymi wybranymi produktami, w tym smartfonami i sprzętem AGD.

Ostrożne aktualizacje wzrostu gospodarczego

Obawy o wojnę handlową ustąpiły po spotkaniu przedstawicieli handlowych USA i Chin w Szwajcarii na początku tego miesiąca, które doprowadziło do obniżenia zestawu opłat między dwiema największymi gospodarkami świata. Pekin i Waszyngton zgodziły się wycofać większość taryf na 90 dni, dając pewne pole do dalszych negocjacji w celu osiągnięcia trwalszego porozumienia.

Skłoniło to wiele globalnych banków inwestycyjnych do podniesienia swoich prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego Chin w tym roku, jednocześnie ograniczając oczekiwania dotyczące bardziej proaktywnych bodźców, ponieważ Pekin dąży do osiągnięcia swojego celu wzrostu wynoszącego około 5 proc..

Rozejm handlowy nastąpił, gdy ekonomiczne skutki taryf dla gospodarki stawały się trudne do zignorowania.

Aktywność fabryczna Chin spadła do najniższego poziomu od 16 miesięcy w kwietniu, a wskaźnik nowych zamówień eksportowych spadł do najniższego poziomu od grudnia 2022 r., co stanowi ostry kontrast z danymi dotyczącymi produkcji przemysłowej, wskazując na osłabienie nastrojów w sprawie taryf.

Podczas gdy produkcja przemysłowa mierzy wartość dóbr wyprodukowanych w sektorach takich jak produkcja, górnictwo i usługi komunalne, indeks menedżerów ds. zakupów w sektorze produkcyjnym mierzy nastroje przedsiębiorstw.

Ceny hurtowe odnotowały najgłębszy spadek od sześciu miesięcy w kwietniu, podczas gdy ceny konsumpcyjne spadły trzeci miesiąc, podkreślając utrzymującą się presję deflacyjną w gospodarce.

– Przedsiębiorstwa, które przed końcem 90-dniowego okna załadują przesyłki do USA, prawdopodobnie wesprą chiński eksport i produkcję przemysłową w nadchodzących miesiącach – napisał  Lisheng Wang, ekonomista ds. Chin w Goldman Sachs w notatce po opublikowaniu najnowszych danych. Goldman Sachs w zeszłym tygodniu poprawił swoją prognozę wzrostu wolumenu eksportu Chin w tym roku do 0 proc. z 5-proc. spadku, spodziewając się, że gospodarka wzrośnie o 4,6 proc. w 2025 r., z poprzedniej wartości bazowej wynoszącej 4,0 proc.

Wykres Dnia
Niemcy: Kontrowersje wokół przeznaczania 5 proc. PKB na obronę
Wykres Dnia
Brokerzy obniżają prognozy recesji w USA po porozumieniu z Chinami
Wykres Dnia
Przewidywane są już tylko dwie obniżki stóp Fed w tym roku
Wykres Dnia
Nasdaq 100 powrócił na rynek byka po zawieszeniu broni między USA a Chinami
Wykres Dnia
Chiny utrzymują dodatni bilans handlowy mimo spadku wymiany z USA
Wykres Dnia
Rosną kryptowaluty, bitcoin znów przebił poziom 100 tys. dolarów