Przemysław Szubański

Przemysław Szubański

Ekonomista z wykształcenia (SGPiS), dziennikarz od prawie 40 lat, redaktor

#WykresDnia: Indeks strachu wystraszył się hossy

Indeks strachu Vix spadł do trzyletniego minimum, gdy S&P 500 wszedł na rynek byka: od najniższego poziomu w październiku wzrósł o ponad 20 proc.

Ropa w stabilizacji

Ceny ropy naftowej lekko spadły pomimo niedzielnej zapowiedzi Arabii Saudyjskiej cięcia produkcji o milion baryłek dziennie.

#WykresDnia: Turecka waluta znów spada

Lira osłabia się o ponad 5 proc. w stosunku do dolara, najbardziej od 17 miesięcy. Rosną oczekiwania rynku co do powrotu do ortodoksyjnej polityki.

Wciąż kiepsko z niemieckim przemysłem

Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 0,3 proc. m/m wobec oczekiwanych 0,6 proc. Utrzymuje się nadal na poziomie z 2007 r.

Zaczynają się problemy z wymianą koron

Od kilku tygodni mamy do czynienia z dość nietypową sytuacją gotówkową w niektórych krajach skandynawskich. Dania, Szwecja i Norwegia wstrzymały import własnej waluty.

Najważniejsze pytanie deponentów. Kiedy zaczną spadać stopy procentowe NBP?

Początek obniżania stóp to bowiem przyspieszenie spadku oprocentowania depozytów, który od początku roku serwują banki.

#WykresDnia: AI podbiła kurs Apple

Nowy rekord osiągnęła cena akcji Apple, ale nie kapitalizacja giełdową spółki, ponieważ odkupiła ona od początku 2022 roku 617 mln papierów.

Niemiecki przemysł wciąż w dołku

Po fatalnym w niemieckim przemyśle marcu – spadek zamówień o ponad 10 proc. m/m – w kwietniu nie było dużo lepiej: zamiast odrobić część strat, zamówienia spadły o 0,4 proc. m/m.

Poprawa w niemieckim handlu zagranicznym

Niemiecka nadwyżka handlowa wzrosła z 14,9 mld euro w marcu do 18,4 mld euro w kwietniu w wyniku spadających cen energii i wysokiego portfela zamówień.

#WykresDnia: Mniej saudyjskiej ropy

Arabia Saudyjska zapowiedziała, że w lipcu dokona dodatkowego cięcia wydobycia o 1 mln bryłek dziennie, sprowadzając swoje wydobycie do najniższego poziomu od kilku lat po gwałtownym spadku cen ropy.