Przemysław Szubański

Przemysław Szubański

Ekonomista z wykształcenia (SGPiS), dziennikarz od prawie 40 lat, redaktor

Tego lata Fed stóp procentowych raczej nie obniży

Rynkowe wyceny obniżki stóp Fed w 2024 r. zmniejszyły się z 175 punktów bazowych w styczniu do 35 punktów bazowych obecnie. Do tego spadku przyczyniły się w całości „gorące” dane o inflacji w USA za I kwartał.

Firmy plażowe dały akcjonariuszom sześć razy więcej niż globalne akcje

Firmy z branży podróży i turystyki miały odpowiednio 46 proc. i 24 proc. zwrotu w ubiegłym roku w porównaniu z 7 proc. dla globalnych akcji.

W maju nastroje wśród niemieckich przedsiębiorstw nie poprawiły się

Biznesowy wskaźnik koniunktury i klimatu Ifo w maju utrzymał się na stałym poziomie 89,3, takim samym jak w kwietniu. Ale poprawiły się oczekiwania firm co do następnych miesięcy.

Nvidia jest warta więcej niż cała niemiecka giełda

Wartość giełdowa Niemiec wynosi ok. 2,5 biliona dolarów, a Nvidii 2,62 biliona dolarów. W tym tygodniu Nvidia zyskała 348 miliardów dolarów, co stanowi łączną wartość koncernów Siemens, Deutsche Telekom i Mercedes.

Polskie banki odporne na wstrząsy

S&P Global Ratings spodziewa się, że polska gospodarka przyspieszy w 2024 r., zapewniając korzystne środowisko operacyjne dla sektora bankowego.

Większość Polaków ma kłopot ze zdefiniowaniem inflacji

Niemal co piąty Polak twierdzi, że ma raczej niski poziom wiedzy finansowej, a 3 proc. przyznało, że bardzo niski. Zdecydowana większość, bo aż 58 proc., ocenia swoją znajomość finansów jako średnią. Oznacza to, że spora grupa społeczeństwa deklaruje podstawy w zakresie finansów osobistych, ale ma jeszcze wiele do zrobienia.

Polacy oszczędzają długoterminowo, regularnie i bezpiecznie

Konta oszczędnościowe, rachunki osobiste, lokaty terminowe. Polacy włączyli tryb oszczędzania. Już 73 proc. ankietowanych gromadzi środki na przyszłość, a 67 proc. robi to regularnie.

Decyzja SEC toruje drogę funduszom ETF na ether

Amerykański SEC zatwierdził zmianę zasad, która utorowałaby drogę funduszom ETF kupującym i przechowującym ether, jedną z największych kryptowalut na świecie. Ether zyskał 0,3 proc. po zatwierdzeniu 8 funduszy ETF Ethereum, w tym BlackRock i Fidelity

Niemiecki przemysł motoryzacyjny w zapaści

Niemieccy producenci samochodów pozostają w tyle za globalnymi konkurentami, a ceny akcji spadły o 21 proc. od 2014 r., z Volkswagenem na czele.

Czy stopy procentowe w USA pójdą w górę?

Rentowności 2-letnich obligacji w USA rosną, ponieważ z protokołów Fed wynika, że wciąż jest możliwa podwyżka stóp procentowych. Wskazują na obawy związane z brakiem postępów w sprawie inflacji.