Wzrosty na GPW są do utrzymania. Słabsze może być II półrocze

Kamil Stolarski, kierownik zespołu analiz giełdowych w Santander BM, będzie gościem Dariusza Wieczorka dzisiejszym programie „Prosto z Parkietu”. Start o godz. 12.00.

NBP pod kreską. Strata w 2023 roku poszła w miliardy złotych

Narodowy Bank Polski zanotował rekordową stratę w 2023 roku. Sięgnęła aż 20,8 mld zł – wynika z opublikowanego przez bank centralny sprawozdania finansowego.

Roszady w rejestrze shortów

Spółki handlowe są obecnie najliczniej reprezentowaną branżą w rejestrze krótkiej sprzedaży.

Prezes mBanku Cezary Stypułkowski: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność

Prawo zaczęło manipulacyjnie służyć interesowi wąskiej grupy – mówi Cezary Stypułkowski, prezes mBanku. Przynaje, że w sprawie frankowej banki miały zbyt dogmatyczne podejście. I ujawnia, że po odejściu z mBanku nie wybiera się na emeryturę.

ZBP: Kredyt „Mieszkanie na start” wcale nie taki atrakcyjny

Nowy rządowy program nie zwiększa tzw. dostępności kredytowej – wynika z szacunków Związku Banków Polskich. Oczywiście kredyt „Mieszkanie na start” oznacza niższe raty do spłaty niż przy standardowej hipotece, a największe korzyści odniosą rodziny wielodzietne.

Sławomir Panasiuk zamienia KDPW na GPW

Zakończyło się postępowanie kwalifikacyjne na członka zarządu GPW ds. IT. Zwycięzcą okazał się Sławomir Panasiuk, który przez lata związany był z KDPW.

Korektę rynkową można uznać już za zakończoną?

Czy jesteśmy skazani na podwyższoną zmienność na giełdach? Jak w tych warunkach może prezentować się GPW? Czy optymistyczne, długoterminowe prognozy dla naszego rynku nadal są aktualne? O tym we wtorkowym programie Prosto z Parkietu. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny w BM PKO BP.

Czy koszty ratowania Getin Noble Banku kiedyś się zwrócą?

Operacja restrukturyzacji GNB okazała się sukcesem. Ale wyłożone tu 10,3 mld zł przez banki, a więc ich klientów, jest nie do odzyskania.

Najlepsze lokaty przyniosą realny zysk. Ale deponenci strat nie pokryją

Spadek inflacji CPI do 2 proc., a inflacji bazowej poniżej 5 proc. nie powinien za bardzo cieszyć deponentów. Inflacja dość szybko wzrośnie, a zysków z lokat nie wystarczy na pokrycie strat z lat ubiegłych.

Większość Polaków uważa, że instytucje finansowe dobrze chronią ich pieniądze

Badanie „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa” – przygotowane przez Biostat na zlecenie agencji doradczej 2PR – wskazuje, że większość ankietowanych (51,6 proc.) wyraża zaufanie do instytucji finansowych w kwestii cyberbezpieczeństwa. Z raportu wynika również, że ponad połowa respondentów (53,6 proc.) jest przekonanych o odpowiedniej ochronie swoich finansów internetowych.

Euro i dolar to waluty do oszczędzania

Coś drgnęło w lokatach walutowych. Przynajmniej tych w euro. Już nie ułamki procenta określają oprocentowanie.

Kolejne zmiany w największym polskim ubezpieczycielu. Były wiceprezes mBanku pokieruje PZU Życie

Nowo powołana rada nadzorcza PZU Życie powołała Jarosława Mastalerza na prezesa towarzystwa, pod warunkiem uzyskania przez niego, zgody Komisji Nadzoru Finansowego (KNF); dokonała też innych zmian w zarządzie, podała spółka.

Czy maklerzy już na dobre zakotwiczyli w strukturach banków?

W ciągu ponad dziesięciu lat aż sześć domów maklerskich zostało wchłoniętych w struktury bankowe. Zmieniło to branżowy krajobraz i dzisiaj broker działający w ramach banku jest czymś naturalnym. Droga powrotna wydaje się zamknięta. Ale rynek potrafi mocno zaskakiwać.

WSA oddalił skargę Altusa, ale spółka nie składa broni

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Altusa na decyzję KNF z 14 października 2022 r. o karze finansowej oraz cofnięciu zezwolenia na działalność TFI. Altus zapowiada skierowanie skargi kasacyjnej do NSA.

Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa

Pekao ma już nową radę nadzorczą, można spodziewać się, że wkrótce odwoła ona zarząd banku i rozpisze konkurs na nowe władze. Wśród spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa na kadrową rewolucję czeka jeszcze m.in. Alior Bank.

Tomasz Miklas: Długi firm w Aliorze kupiły zagraniczne spółki

Sprzedaż wierzytelności korporacyjnych o nominalnej wartości 2,1 mld zł obniżyła NPL oraz poprawiła zysk banku o kilkadziesiąt milionów złotych – ocenia Tomasz Miklas, wiceprezes Aliora.

Nowe, maklerskie posiłki

Rynek kapitałowy stał się bogatszy o 57 osób z licencją maklera papierów wartościowych.

Afera GetBack. Co kryje Biała Księga?

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Obligatariuszy GetBack przekazało przedstawicielom Ministerstwa Sprawiedliwości i Komisji Nadzoru Finansowego liczący ponad 60 stron dokument.