Niemiecki przemysł jednak dołuje

Według wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) w grudniu 2022 r. produkcja w przemyśle w ujęciu realnym spadła o 3,1 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca w ujęciu cenowym, wyrównanym sezonowo i kalendarzowo.

Ten rajd to niedźwiedzia pułapka

Pierwsze trzy miesiące tego roku mają być okresem przejściowym. W ciągu dwóch następnych kwartałów powinno być lepiej, a inwestorom mogą pomóc „kieszenie powietrzne”.

Panel ekonomistów. Marchewka bez kija nie zadziała

Zachęty do dłuższej pracy nie są alternatywą dla podwyżki wieku emerytalnego.

National Post: Dell również będzie zwalniał pracowników

Amerykański producent elektroniki zamierza ograniczyć koszty przed trudnym rokiem.

The Wall Street Journal: Chevron ma na celowniku Afrykę

Amerykański gigant wchodzi na rynek dotychczas zdominowany przez Rosjan.

Analitycy Fitch Ratings o Polsce: Inflacja pomaga utrzymać dług publiczny w ryzach

Dzięki szybkiemu nominalnemu wzrostowi PKB, rząd może sobie pozwolić na kilka lat utrzymywania deficytu, ale ta polityka ma swoje granice – oceniają analitycy agencji ratingowej Fitch Federico Barriga Salazar i Paul Gamble.

Indie. Skandal mocno szkodzi giełdzie

Wyprzedaż papierów spółek Gautama Adaniego sprawiła, że rynek indyjski wypadł poza pierwszą piątkę największych rynków akcji na świecie.

Dariusz Filar: Wysoka inflacja to cena za błędy RPP

Rada Polityki Pieniężnej popełniła trzy kardynalne błędy i to ona ponosi ogromną odpowiedzialność za dzisiejszy poziom inflacji – przekonuje prof. Dariusz Filar, przed laty członek RPP.

Rotszyldowie ściągają swój bank z giełdy

Akcje banku Rothschild & Co. zyskiwały podczas poniedziałkowej sesji nawet o 17 proc. Inwestorzy reagowali w ten sposób na ofertę ich skupu planowaną przez spółkę Concordia kontrolowaną przez rodzinę Rotszyldów.

Pozorny wzrost bezrobocia

Stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła w styczniu do 5,5 proc. z 5,2 proc. w grudniu. To największy skok tego wskaźnika od ponad dwóch lat, ale w dużej mierze odzwierciedla to sezonowe zmiany na rynku pracy.

Lekkie odbicie w niemieckim przemyśle

Realne (skorygowane cenowo) nowe zamówienia w niemieckim przetwórstwie przemysłowym wzrosły o 3,2 proc. w ujęciu sezonowym i kalendarzowym w grudniu 2022 r. w porównaniu do listopada 2022 r., wynika ze wstępnych wyników Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis).

Ten tajemniczy PKB

GDP - Gross Domestic Product (PKB) - to najczęściej wyszukiwany w internecie termin finansowy na świecie, ze średnio dwoma milionami wyszukiwań w Google każdego roku w celu znalezienia jego definicji.

USA. Rynek pracy tak rozgrzany, że aż parzy

W styczniu przybyło w Stanach Zjednoczonych (licząc poza rolnictwem) aż 588 tys. etatów. Średnio spodziewano się, że przybędzie ich tylko 185 tys.

Czy zwyżki Nasdaq mogą przetrwać?

Amerykański indeks technologiczny wszedł już w rynek byka, ale wyniki kilku gigantów z tego sektora wyraźnie rozczarowały. Ponadto sytuacja gospodarcza jest niepewna.

Imperium Adaniego wali się z wielkim hukiem

Czy działalność indyjskiego magnata biznesowego będącego do niedawna numerem trzy w rankingach globalnych miliarderów była „największym korporacyjnym przekrętem w historii”? Na to wskazuje raport amerykańskiej firmy Hindenburg Research.

Czy Berlin ucieknie z objęć recesji?

Pogorszenie koniunktury gospodarczej w Niemczech może mieć zarówno przyczyny strukturalne, jak i psychologiczne. Zwykli Niemcy uwierzyli w katastroficzne wizje kraju trapionego kryzysem energetycznym, a to mogło negatywnie wpłynąć na ich decyzje zakupowe.

USA: Zaskakująco dobre dane z rynku pracy

W styczniu przybyło w Stanach Zjednoczonych (licząc poza rolnictwem) aż 588 tys. etatów. Średnio spodziewano się, że przybędzie ich tylko 185 tys.

Kurczy się niemiecki bilans handlowy

Niegdyś pokaźna nadwyżka eksportowa Niemiec spadła po raz piaty z rzędu, tym razem o ponad połowę rok do roku o ponad 80 mld euro w 2022 r. do najniższego wyniku od 2000 r. z powodu rosnących kosztów energii.