Roubini oskarża Yellen o manipulację

Znany ekonomista Nouriel Roubini oskarżył szefową Departamentu Skarbu USA, że manipulowała emisjami obligacji rządowych w taki sposób by obniżyć realne koszty pożyczania pieniędzy. Janet Yellen stanowczo odrzuciła te oskarżenia.

Czy wychodzenie z deficytu stłumi wzrost PKB? Ekonomiści oceniają

Po nałożeniu na Polskę procedury nadmiernego deficytu, rząd powinien zacząć mocno zaciskać pasa. W krótkim okresie może to się negatywnie odbić na tempie wzrostu gospodarczego. W dłuższej jednak perspektywie wszyscy możemy skorzystać.

Unia wszczęła procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski

Państwa członkowskie w Radzie UE zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw członkowskich. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych.

Bank Rosji bardzo mocno podniósł stopy

Rosyjski bank centralny podwyższył swoją główną stopę procentową aż o 200 pb., do poziomu 18 proc. Stała się ona najwyższa od kwietnia 2022 r.

Inwestorzy wierzą we wzrosty rynków akcji

Inwestorzy są ogólnie pozytywnie nastawieni do globalnych rynków akcji i wyników sektorowych. Większość (43,6 proc.) stawia na wzrost tych pierwszych. Największe nadzieje wiążą z sektorem IT.

Kamala Harris to kłopotliwa kandydatka

Problem z obecną wiceprezydent polega na tym, że nie jest ona lubiana nawet przez część demokratów i reprezentuje lewe skrzydło partii, a musi przekonać do siebie niezdecydowanych i bardziej konserwatywnych wyborców.

Dane o PKB przerwały przecenę?

Gospodarka amerykańska radziła sobie w II kwartale znacznie lepiej, niż oczekiwano. Są też jednak nadal argumenty za cięciem stóp przez Fed. Wyprzedaż na Wall Street więc mocno wyhamowała, choć kolejne raporty firm przyniosły nowe rozczarowania.

Prezes NBP Adam Glapiński zignorował Sejm. Sprawozdanie przedstawiła Marta Kightley

Sprawozdanie z działalności NBP za zeszły rok przedstawiła w Sejmie Marta Kightley, zastępczyni prezesa NBP, a nie on sam.

PKB USA znacznie lepszy od prognoz

Gospodarka USA rozwija się w drugim kwartale szybciej, niż mówiono prognozy. To jednak komplikuje zadanie stojące przed Fedem.

Gorsza chińska koniunktura ciąży wynikom spółek z Europy

LVMH mocno tracił po publikacji raportu za ostatni kwartał. Zaszkodziło mu spowolnienie w Chinach.

Giganty technologiczne nie wprawiły Wall Street w euforię

Tesla rozczarowała wynikami za II kwartał. Alphabet miał je nieco lepsze od prognoz, ale nie zadowoliło to inwestorów.

Alphabet miał wyniki lepsze od prognoz, ale rynku to nie przekonało

Koncern Alphabet (Google) wypracował w drugim kwartale wyniki nieco lepsze od oczekiwań. Mimo to, jego akcje traciły 2 proc. w handlu posesyjnym.

Tesla rozczarowała wynikami

Akcje Tesli traciły 8 procent w środowym handlu posesyjnym. Spółka Elona Muska rozczarowała wielkością marży operacyjnej i zysku netto.

Rząd chce „prawnego mechanizmu” komunikacji pomiędzy NBP-MF przy opracowywaniu budżetu

MF ma przygotować nowelę ustawy o NBP. Rząd zatwierdził roczne sprawozdanie finansowe Narodowego Banku Polskiego. Wskazał błędy banku centralnego i chce przygotować nowelę ustawy o NBP, a w niej zapisy o lepszej komunikacji między rządem a bankiem.

Resorty odpowiedzialne za energetykę krytykują projekt ministerstwa finansów

Realizacja noweli ustawy o podatkach od nieruchomości zwiększy obciążenia spółek Skarbu Państwa o kilkaset mln zł rocznie, może oznaczać wzrost taryf na prąd, podwyżki cen energii i wzrost CPI - ocenia resort aktywów państwowych, opiniując projekt. Krytycznie wypowiada się także Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Węgierski bank centralny tnie stopy dziesiąty raz z rzędu

Węgierski bank centralny dokonał dziesiątej z rzędu obniżki stop procentowych. Obciął on swoją główną stopę o 25 pb. do 6,75 proc.

Dlaczego Wiz odrzucił ofertę Alphabetu wartą 23 mld dolarów?

Koncern Alphabet nie kupi za 23 mld dolarów izraelskiej spółki Wiz, specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie. Ona będzie za to dążyła do przeprowadzenia dużej oferty publicznej.

Bezrobocie spadnie w lipcu i będzie rosło od września

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła na koniec czerwca 762,2 tys. osób i była o 14,4 tys. osób niższa niż w końcu maja oraz o 21,3 tys. osób niższa niż przed rokiem – podał Główny Urząd Statystyczny.