Zapaści na rynku pracy nie było i nie ma

Stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła w styczniu do 5,4 proc. z 5,1 proc. w grudniu, ale to zjawisko typowo sezonowe. W porównaniu do stycznia poprzedniego roku bezrobocie zmalało, bo skokowo wzrosło zapotrzebowanie na pracowników.

900-proc. rajd akcji organizatora konkursu piękności budzi obawy

Od połowy grudnia 2023 r. notowania spółki Miss Grand International w Bangkoku poszły w górę o ponad 900 proc.

Rynek, który podniósł się z trzech dekad kryzysów

Giełda japońska wyróżniała się w ostatnich miesiącach pod względem skali zwyżek. Indeks Nikkei 225 zdołał przebić szczyt ustanowiony w grudniu 1989 r.

PMI nadal sugerują słabą koniunkturę

Dane z Francji za luty okazały się lepsze od prognoz, a odczyty z Niemiec rozczarowały.

Wydatki konsumpcyjne biorą rozbieg do skoku

Styczniowe wyniki sprzedaży detalicznej nie były jednoznacznie dobre, ale wpisują się w scenariusz silnego odbicia popytu konsumpcyjnego, który będzie w tym roku napędzał gospodarkę.

Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy

Better Europe EuSEF ASI, czyli fundusz na rzecz przedsiębiorczości społecznej, to nowe przedsięwzięcie, kierowane przez Ludwika Sobolewskiego, byłego prezesa giełd papierów wartościowych w Warszawie i w Bukareszcie. Fundusz ma wspierać odbudowę Ukrainy.

Ruch w sklepach odżywa powoli

Sprzedaż detaliczna towarów wzrosła w styczniu realnie o 3 proc. rok do roku, najbardziej od września 2022 r. Wydatkom konsumpcyjnym sprzyja stabilizacja cen. Ale wciąż w sklepach nie widać skutków zdecydowanej poprawy nastrojów konsumentów.

Europejskie PMI mówią o stagnacji

Wskaźnik PMI mierzący koniunkturę w przemyśle strefy euro spadł z 46,6 pkt w styczniu do 46,1pkt w lutym, a oczekiwano wzrostu do 47 pkt. PMI dla sektora usług wzrósł jednak z 48,4 pkt do 50 pkt, czyli do poziomu odgradzającego recesję od ekspansji.

Rekord na giełdzie w Tokio!

Japoński indeks Nikkei 225 przebił podczas czwartkowej sesji rekordowy poziom z grudnia 1989 r. Całkowicie więc odrobił straty poniesione podczas straconych dekad.

Nvidia przebiła oczekiwania inwestorów

Wyniki koncernu Nvidia okazały się znacznie lepsze od prognoz. Jego akcje zyskiwały w handlu posesyjnym nawet 10 proc.

Konsumenci mają coraz większą ochotę na duże wydatki

Zatrzymała się spektakularna poprawa nastrojów konsumentów. Jeden ze wskaźników spadł po raz pierwszy od jesieni 2022 r., drugi stanął w miejscu. Ale skłonność gospodarstw domowych do dużych wydatków wciąż rośnie.

Pekin ogranicza możliwość sprzedaży

Chiński regulator zaostrza działania mające zapobiec wyprzedawaniu akcji na giełdach.

Łukasz Tarnawa, BOŚ: Poprzeczka dla podwyżek stóp jest wysoko

Realne stopy procentowe pozostaną w okolicy zera nawet w II połowie roku, gdy inflacja przyspieszy. Dlatego RPP prawdopodobnie nie znajdzie powodów, aby zaostrzać politykę pieniężną – uważa Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ.

Apetyt na duże zakupy Polaków jest największy od ponad 2 lat

Skłonność gospodarstw domowych do dokonywania ważnych zakupów wzrosła w lutym do najwyższego poziomu od października 2021 r. Przyczyniła się do tego wyraźna poprawa ich sytuacji finansowej.

Jest 13. pakiet sankcji UE wobec Rosji. Co zawiera?

Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej wstępnie przyjęli 13. pakiet sankcji wobec Rosji. Na czarną listę trafi około 200 nowych firm i osób.

#WykresDnia: Amerykański deficyt rośnie, ale nieco wolniej

Dług USA sięgnie 50 bilionów dolarów do 2033. Według Bank of America USA będzie zadłużać się w tym czasie 5,2 mld dolarów każdego dnia.

Turecki rynek błyszczy i urasta do miana gwiazdy

Oczy wielu inwestorów skierowane są wciąż na spółki technologiczne i nie ma w tym nic dziwnego – pierwsze tygodnie nowego roku przynoszą kontynuację zwyżek i nowe rekordy Nasdaq i S&P 500. W zestawieniu wyników od początku roku przodują więc fundusze akcji spółek wzrostowych, ale w czołówce mamy też rodzynka w postaci ostatniego na krajowym rynku funduszu akcji tureckich, którego dostawcą jest Investors TFI. Blisko 18-proc. stopa zwrotu daje mu na ten moment miejsce numer dwa.

Nowy szef PANA: Jesteśmy otwarci na współpracę i dialog z rynkiem

Nadzór i samorząd zawodowy mają wiele wspólnych celów, z których powinna wynikać naturalna synergia w działaniu – mówi Jacek Gdański, prezes Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.