Katarzyna Steiner: SEGRO i dekady stabilnych dywidend

O sukcesie REIT-ów w Wielkiej Brytanii przesądziło m.in. zdjęcie ze spółek ryzyka zmian podatkowych i znajomość tego typu modelu przez międzynarodowy kapitał – tłumaczy Katarzyna Steiner, dyrektorka finansowa SEGRO na Europę kontynentalną.

Kamil Stolarski, Santander BM: Polskie akcje wciąż są nisko wyceniane

Liczymy na dalsze zwyżki warszawskich indeksów, lepsza będzie pierwsza połowa roku. Nadal stawiamy na banki oraz spółki z ekspozycją na konsumentów – przyznaje Kamil Stolarski, kierownik zespołu analiz giełdowych w Santander BM.

Emil Łobodziński, BM PKO BP: Na giełdach nie dzieje się nic złego

Trend na giełdach, czy to w Stanach Zjednoczonych, czy w Polsce, pozostaje wzrostowy. Nie widzę przeszkód, aby w średnim i długim terminie indeksy szły dalej w górę – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.

Michał Stajniak, XTB: Kakao na ścieżce złota, szuka rekordów

Zarówno kupujący, jak i sprzedający kakao wychodzą z tego rynku, mamy więc bardzo niską płynność. A niska płynność powoduje, że zwyżki mogą być jeszcze silniejsze – przewiduje Michał Stajniak, zastępca dyrektora działu analiz XTB.

Robert Chojnacki, prezes REDNET 24: Nie będzie szaleństwa „Na start”

Inne jest otoczenie rynkowe, inna jest konstrukcja samego programu względem „Bezpiecznego kredytu”. Dlatego nie spodziewam się powtórki gwałtownego wzrostu cen – mówi Robert Chojnacki, prezes REDNET 24 i założyciel portalu Tabelaofert.pl.

Koniec wzrostów podaży i cen mieszkań, „Kredyt na start” nie zdestabilizuje rynku

Koniec rekordowej podaży i wzrostów cen mieszkań. „Kredyt na start” nie spowoduje wzrostów cen mieszkań i ustabilizuje rynek – to wnioski z niedawnego webinaru REDNET24 i Tabelaofert.pl. Tezy, które stoją w kontrze do obaw formułowanych chociażby przez użytkowników mediów społecznościowych, w programie prowadzonym przez Adama Roguskiego objaśni Robert Chojnacki, prezes REDNET 24 i założyciel Tabelaofert.pl.

Andrzej Powierża, BM Citi Handlowy: Jestem optymistą co do banków, ale umiarkowanym

Wysokie dywidendy płacone przez banki mogą przyciągnąć do nich zagranicznych, długoterminowych inwestorów – mówi Andrzej Powierża, analityk BM Citi Handlowy.

Czy blask banków na GPW zacznie gasnąć?

Andrzej Powierża, analityk BM Citi Handlowy, będzie gościem Dariusza Wieczorka w czwartkowym programie „Prosto z Parkietu”. Start o godz. 12.00.

Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan: Polski eksport zaraz złapie zadyszkę

– Nie jestem optymistą, uważam, że jesteśmy w stanie rozwijać się na poziomie 2,4–2,5 proc. PKB w 2024 r. w zależności od tego, jak szybko jesteśmy w stanie wchłonąć środki z KPO – mówi Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Czy już czas na głębszą korektę na światowych rynkach?

Obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oddalają się. Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest bardzo napięta. Czy sprowokuje to większą korektę na światowych rynkach? A może strach będzie miał jedynie wielkie oczy. O tym w dzisiejszym programie Prosto z Parkietu. Start o godz. 12.00. Gościem Przemysława Tychmanowicza będzie Rafał Sadoch, analityk BM mBanku. Naszego gościa zapytamy m.in.:

Kamil Sobolewski, Pracodawcy RP: Zbieramy żniwo niedostatku inwestycji

Presja inflacyjna w Polsce jest w jakimś stopniu pokłosiem niskiej stopy inwestycji i niedopasowania możliwości podażowych do rosnącego szybko popytu – uważa Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP.

Iwona Sroka, Murapol: Cel sprzedaży na ten rok jest ambitny, ale otoczenie makro sprzyja

Mamy jedną z największych ofert na rynku i optymalny, najbardziej poszukiwany produkt: kompaktowe mieszkania o średniej powierzchni 45 mkw. i średniej cenie 400 tys. zł – mówi Iwona Sroka, członkini zarządu Grupy Murapol.

Czy plany skokowego wzrostu sprzedaży mieszkań przez Murapol w 2024 r. są w mocy?

Podczas IPO Murapol mówił o ambicji skokowego wzrostu sprzedaży mieszkań do 3,7 tys. wobec plus minus 2,8 tys. w kilku poprzednich latach. W I kwartale br. sprzedaż była stabilna, spółka podpisała 769 umów deweloperskich. Jakie są więc perspektywy na kolejne kwartały?

Tomasz Gessner, Tavex: Historyczne rekordy złota i perspektywy wzrostu

Złoto stało się takim aktywem, które uzupełnia lukę po dolarze – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.

Złoto z historycznym rekordem. Pokonało już granicę 2376 dol. za uncję

To rekord co najmniej od 1995 roku, czyli ostatnich 30 lat. Jedna uncja to zaledwie 31,1 gram. I taka nieznaczna waga kosztuje dziś w przeliczeniu na złotówki aż 9,252 zł.

Prof. Maciej Bałtowski, UMCS: Euro to ważny motor integracji Europy

Jeśli Unia Europejska chce pozostać konkurencyjna wobec USA i Chin, musi się integrować, a wspólna waluta jest ważnym spoiwem – przekonuje prof. Maciej Bałtowski, ekonomista z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Co Polska zyskała na członkostwie w UE?

Już za trzy tygodnie przypada 20. rocznica członkostwa Polski w UE. Jaki jest bilans tych dwóch dekad dla polskiej gospodarki? Czy antyunijne nastroje, które widać na protestach rolników, świadczą o tym, że integracja europejska wiąże się też z istotnymi kosztami? Kiedy przyjdzie czas na przyjęcie euro, do czego Polska zobowiązała się w traktacie akcesyjnym?

Tomasz Puzyrewicz, DM Navigator: Inwestorzy biją się o obligacje spółek

Emitentów na rynku obligacji korporacyjnych jest stosunkowo mało. Ci, którzy są na nim obecni, aktualnie czerpią z tego tytułu premię i bez problemu pozyskują finansowanie od inwestorów – zauważa Tomasz Puzyrewicz, dyrektor w DM Navigator.