Drozapol, Kernel... czyli ostra walka o delisting

W ostatnich latach przez GPW przelewa się fala wezwań ogłaszanych przez dominujących akcjonariuszy. Praktyka pokazuje, że w wielu przypadkach interesy inwestorów mniejszościowych nie są dobrze chronione. Konieczne są zmiany w przepisach.

Bank centralny jedyną realną opozycją przeciw rządom Victora Orbána

Gyorgy Matolcsy, prezes Narodowego Banku Węgier, zarzuca rządowi próbę ograniczenia niezależności swojej instytucji. Ten spór na razie nie wygląda groźnie, ale przyczynił się do tego, że forint stał się rekordowo słaby wobec... złotego.

Nie ma planów i prac nad zmianami w OFE

Ministerstwa Finansów, a także Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewniają, że nie pracują nad zmianami OFE, w tym suwaka bezpieczeństwa.

Dodatków bio w paliwach przybywa

Z roku na rok rośnie udział biokomponentów w oleju napędowym i benzynach. To głównie konsekwencja obowiązujących regulacji. W efekcie coraz większe koszty ponoszą firmy handlujące paliwami, co z czasem może też znaleźć odzwierciedlenie w cenach na stacjach.

Karuzela z fuzjami się kręci, ale wolniej. Nawet w najciekawszej branży

Największym zainteresowaniem cieszą się spółki technologiczne, szczególnie te działające w perspektywicznym modelu SaaS. Co ciekawe, liczba takich transakcji i wyceny – wbrew powszechnej opinii o boomie w tym dziale – spadły. Jakie z tego płyną wnioski?

Długa lista postulatów branży energochłonnej

Mimo spadających cen energii i gazu na TGE branża energochłonna alarmuje, że zmniejsza się konkurencyjność polskiej gospodarki. Rząd obiecuje pomoc.

Filip Friedmann, członek zarządu Budleksu: Obligacje korporacyjne pomagają rosnąć. Celem tysiąc lokali rocznie

– Jesteśmy silni na lokalnych rynkach, ale to w aglomeracjach buduje się skalę – mówi Filip Friedmann, członek zarządu Budleksu.

Zamiast inwestowania wybieramy oszczędzanie w bankach

Stopy procentowe NBP nie zostały zmienione na ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej i pozostaną niezmienione zapewne jeszcze wiele miesięcy. To może spowolnić spadek oprocentowania depozytów. Ale wzrośnie inflacja.

Projekcja inflacji wskazuje na wybór stałego kuponu

Gdyby inflacja rozwijała się tak, jak założono w centralnej ścieżce projekcji, kupowane dziś obligacje indeksowane inflacją przegrałyby z obligacjami oszczędnościowymi o stałym oprocentowaniu.

Wejście do WIG20 to „pocałunek śmierci”?

Niegdyś utarło się przekonanie, że po debiucie w WIG20 spółki przynoszą stopy zwrotu wyraźnie słabsze niż ten indeks. Nasze najnowsze dane za ostatnich dziesięć lat pokazują, że owszem, ciągle zdarzały się bardzo słabe przypadki, ale większość ku naszemu zaskoczeniu okazywała się lepsza niż WIG20 (czasem nawet dużo lepsza).

Branża maklerska nie podąża za giełdową hossą

Spadające obroty, coraz większa aktywność zagranicznych biur, niewielki ruch na rynku IPO – to tylko część problemów, z którymi musiała się mierzyć branża maklerska w 2023 r. W tym roku ta lista może się jeszcze wydłużyć.

Bankowe TFI konsumują coraz więcej rynkowego tortu

Pozycja TFI należących do grup bankowych zwiększa się niemal z miesiąca na miesiąc. Pozostałym towarzystwom, w tym także ubezpieczeniowym, które niegdyś były mocną konkurencją, pozostają głównie okruszki.

W polskim społeczeństwie wciąż tkwi potężny potencjał inwestycyjny

Przejrzysta, zróżnicowana i atrakcyjna oferta, technologia, budowanie zaufania oraz efektywna edukacja – na tym powinna się skupić branża maklerska – mówi Krystian Karowowski, praktyk rynków kapitałowych w Accenture.

Konkurs na najlepszego analityka makroekonomicznego. Piotr Soroczyński najlepiej opisał ścieżki inflacji i stóp

Najcelniejsze prognozy dotyczące kondycji polskiej gospodarki w 2023 r. formułował Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. Wyprzedził pod tym względem zespoły ekonomistów z Banku Ochrony Środowiska oraz Alior Banku.

Utrwalenie się inflacji powyżej celu NBP to wciąż realny scenariusz

– W warunkach deficytu pracowników w Polsce utrzymywała się będzie presja na wzrost płac, która z kolei w sektorze usług będzie powodowała wzrost cen – uważa Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Ci, którzy postawią na polskie akcje, nie zawiodą się

Spóźnialscy mogą się jeszcze załapać na hossę. Poprawiają się perspektywy polskiej gospodarki, będziemy mieli napływy środków w ramach KPO, w perspektywie kilkunastu miesięcy powinniśmy odczuć dalsze obniżki stóp procentowych – argumentuje Jarosław Skorulski, prezes BNP Paribas TFI.

Prymusi nie muszą się martwić o tegoroczne zyski

Na warszawskiej giełdzie nie brakuje przykładów spółek, które w ostatnich latach nie miały problemów z poprawą wyników, wyróżniając się efektownym tempem wzrostu zysków. Czy ich dobra passa zostanie podtrzymana także w tym roku?

Nieruchomości stały się kolejnym problemem gospodarki Niemiec

Stosunkowo wysokie stopy procentowe uderzyły w popyt na domy i mieszkania w Niemczech, a podwyższone koszty zagroziły opłacalności wielu projektów. W zeszłym roku zbankrutowało więc prawie 3 tys. niemieckich firm budowlanych. Kryzys odczują też banki.