Inwestycje VC w sztuczną inteligencję rosną w imponującym tempie

Fundusze skupiły swoją uwagę na nowej technologicznej fali – projektach AI. Eksperci zastrzegają jednak, iż nie oznacza to, że innowatorzy tworzący rozwiązania w innych obszarach zostaną całkowicie pozbawieni dopływu kapitału. Jakie branże znajdą się zatem na celowniku?

#WykresDnia: Ryzykowny japoński jen. Co zrobi BoJ?

Krótka pozycja na jenie jest transakcją obarczoną najwyższym ryzykiem. Rynki są blisko maksymalnej pozycji krótkiej do jena, mimo że BoJ coraz częściej sygnalizuje koniec kontroli krzywej dochodowości, a wybory w USA mogą być ogromnym szokiem.

Na giełdach dobre nastroje, ale wątpliwości nie brakuje

Od pewnego czasu inwestorzy na drugim planie stawiają to, co dzieje się w gospodarkach, szczególnie w strefie euro, koncentrując uwagę na polityce pieniężnej. Liczą, że już za kilka dni otrzymają sygnały z Fedu.

Nadchodzi kolejne uderzenie niedźwiedzi?

Za nami zmienny tydzień na warszawskiej giełdzie. Najpierw doszło do obiecującej kontry popytu i odrobienia dużej części korekty, a puenta tygodnia należała znów do podaży, przede wszystkim do LPP i wybranych maluchów.

Barometr "Parkietu". Co się wydarzy na giełdach w nadchodzącym tygodniu?

Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.

Wejście do WIG20 to „pocałunek śmierci”?

Niegdyś utarło się przekonanie, że po debiucie w WIG20 spółki przynoszą stopy zwrotu wyraźnie słabsze niż ten indeks. Nasze najnowsze dane za ostatnich dziesięć lat pokazują, że owszem, ciągle zdarzały się bardzo słabe przypadki, ale większość ku naszemu zaskoczeniu okazywała się lepsza niż WIG20 (czasem nawet dużo lepsza).

Akcje, złoto, Bitcoin. Trwa hossa. Co mówią wykresy?

Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, był gościem Dariusza Wieczorka w czwartkowym programie „Prosto z Parkietu”.

Rekordy na giełdach co chwila, ale rynkowa struna coraz mocniej napięta

Rynki bazowe prężą muskuły, a indeksy akcji wzbijają się na dotąd nierejestrowane poziomy. Krajowe indeksy jednak nie zachowują się aż tak dobrze, a dystans do tych głównych niestety rośnie. Z drugiej strony wciąż nie ma mowy o zmianie głównych trendów.

Uparta inflacja opóźni pierwszą obniżkę stóp procentowych

Inwestorzy nie przestraszyli się tego, że wzrost cen w Stanach Zjednoczonych był w lutym nieco wyższy od prognoz. I tak już bowiem od jakiegoś czasu zakładają, że Fed zacznie luzować politykę pieniężną dopiero w czerwcu. Na takie opóźnienie są gotowi.

#WykresDnia: Mniejsze „niezrealizowane straty” amerykańskich banków

Jak wynika z kwartalnych danych bankowych FDIC, inspirowany prognozami obniżek stóp procentowych spadek długoterminowych rentowności pod koniec IV kwartału miał korzystny wpływ na bilanse banków komercyjnych.

Na warszawskim parkiecie coraz więcej spółek wycenianych na ponad miliard złotych

Wraz z zaawansowaniem hossy na krajowym parkiecie przybywa spółek, które mogą się pochwalić kapitalizacją giełdową przekraczającą miliard złotych. Na ten sukces musiały pracować latami .

Tydzień na rynkach. Rekordy złota i kryptowalut, na giełdach niepewnie

Na rynkach akcji zapachniało korektą, za to ceny złota i bitcoina oraz innych kryptowalut biją rekordy i mamy do czynienia niemal z euforią. Do tego słabnie dolar, a rentowności obligacji idą w dół. Za tą ciekawą mieszanką zdaje się stać jedna przyczyna.

Rynek w fazie korekty. Czy pierwsze wsparcie zatrzyma podaż?

Pierwszy, pełny tydzień marca na warszawskiej giełdzie przyniósł kontynuacje schłodzenia. W przypadku małych i średnich spółek przyjęło ono łagodną formę, natomiast w gronie blue chips zdecydowanie ostrzejszą.

Małe i średnie spółki długoterminowymi liderami wzrostu przychodów, zysków i dywidend

W trakcie sezonu publikacji wyników finansowych polskich spółek przyglądamy się wieloletnim tendencjom w przychodach, zyskach, dywidendach i wartości księgowej trzech głównych indeksów: WIG20, mWIG40 i sWIG80. Pod każdym względem w oczy rzuca się przewaga małych i średnich spółek.