Tydzień na rynkach: Nerwowo i zmiennie

Na parkietach wciąż dominują nerwowe nastroje i podwyższona zmienność notowań. W szczególności dotyczy to giełdy nowojorskiej.

#WykresDnia: Niemcy: rośnie presja inflacyjna

Ceny producenta wzrosły w kwietniu o 33,5 proc., to najwyższy wzrost od początku statystyk w 1949 r. Oddaje to efekt wojny w Ukrainie.

Jak duże są szanse na koniec globalnej przeceny na giełdach?

Kolejne indeksy giełdowe są bliskie wejścia w bessę. Inwestorzy wyraźnie obawiają się scenariusza stagflacyjnego. Trudno jest przewidzieć, kiedy skończy się panika. Część analityków wskazuje jednak, że recesja jest możliwa do uniknięcia, a akcje stały się mocno wyprzedane.

Obligacje mogą mieć już za sobą najgorszą część spadków i zaczynają być atrakcyjne

Bloomberg Treasury Index, czyli indeks mierzący ceny amerykańskich obligacji rządowych, spadł od początku roku o 9 proc. i był to jego największy od co najmniej 1973 r. spadek w takim okresie.

#WykresDnia: Trudne zadanie EBC

Jak znaleźć poziom stóp procentowych, który będzie jednocześnie optymalny dla Francji (inflacja HICP w kwietniu 5,4 proc. r/r) oraz Estonii (inflacja 19,1 proc. r/r)?

#WykresDnia: Czas na rajd?

Stos gotówki zarządzających funduszami jest największy od 2001 roku.

Gospodarki państw naszego regionu były mocno rozpędzone na początku roku

Dane o PKB za pierwszy kwartał 2022 r. okazały się lepsze od prognoz nie tylko w Polsce. We wtorek pozytywnie zaskoczyły odczytami także: Węgry, Rumunia i Słowacja.

#WykresDnia: Kupuj spółki surowcowe?

Proporcje inwestycji korporacyjnych S&P 500 sugerują wyprzedaż spółek technologicznych na rzecz surowcowych. A ratunkiem dla giełdy mogą być dywidendy i wykup akcji.

#WykresDnia: Chińskie dane osłabiły świat

Bitcoin spadał w poniedziałek rano wraz z kontraktami terminowymi na akcje amerykańskie po tym, jak słabe dane o chińskiej aktywności gospodarczej zmniejszyły skłonność do ryzyka.

Gdzie zatrzymają się giełdowe niedźwiedzie?

Tytułowe pytanie towarzyszyło inwestorom przez cały miniony tydzień. Rynki weszły bowiem w silną fazę spadkową, a wsparcia nie działały. Analizujemy sytuację na GPW przez pryzmat wykresów.

Barometr "Parkietu". Co się wydarzy na giełdach w nadchodzącym tygodniu?

Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.

Tych sygnałów twardego dna na Wall Street ciągle brakuje

Mimo że skala przeceny na amerykańskiej giełdzie zaczyna się robić interesująca, to wyceny akcji nie są jeszcze okazyjne, a barometry, takie jak spready kredytowe i wskaźnik warunków finansowych, nie osiągnęły krytycznych poziomów, przy których Fed z reguły kapitulował przed rynkiem.

Tydzień na rynkach: Ucieczka od ryzyka

W ostatnich dniach mogliśmy obserwować dość rzadkie zjawisko spadków cen niemal wszystkich klas aktywów. Wyjątek stanowiły rosnące notowania obligacji skarbowych oraz dolara, co stanowi potwierdzenie tezy o panicznej ucieczce przed ryzykiem.

#WykresDnia: Słaby juan bije w rynki

Juan stracił aż 6,6 proc. w stosunku do dolara w niecały miesiąc. Słabszy juan wywiera presję również na inne azjatyckie rynki walutowe.

Rynek wciąż spada, a dna nadal nie widać

Czwartek przyniósł kolejną przecenę na parkietach. WIG20 znów raził słabością. Momentami spadał nawet ponad 3 proc.

Niedźwiedzie czują się na GPW jak u siebie w domu

Indeksy warszawskiej giełdy nie mogą znaleźć dna. WIG20 od początku roku stracił już około 25 proc. i jest jednym z najsłabszych wskaźników w Europie. Wyceny stają się atrakcyjne, ale eksperci ostrzegają, że wcale nie musi to być zapowiedź odwrócenia trendu.