Fałszywe wybicie czy sygnał do kontynuacji hossy?

Można było mieć uzasadnione wątpliwości co do solidności fundamentów, na których wyrósł trwający od października ubiegłego roku trend wzrostowy. W połowie maja inwestorzy postanowili jednak je rozwiać, przystępując do zakupów, których efektem było wybicie w górę z trwającej od półtora miesiąca konsolidacji.

Wyraźne schłodzenie, ale wciąż wszystko w rękach kupujących

Przedłużające się negocjacje dotyczące podniesienia limitu zadłużenia w USA psuły w minionym tygodniu rynkowe nastroje. Indeksy na świecie i w Warszawie zanotowały korektę i zbliżyły się do pierwszych ważnych wsparć.

Barometr "Parkietu". Co się wydarzy na giełdach w nadchodzącym tygodniu?

Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.

Niedźwiedzie kontrolują sytuację

Najnowsze dane potwierdzają ryzyko wystąpienia recesji, co nie pomaga posiadaczom akcji, ale spadające ceny obligacji skarbowych nie wskazują, by te obawy były zbyt duże. Rozwój sytuacji na rynkach zależeć będzie od decyzji i deklaracji władz monetarnych.

#WykresDnia: Nvidia blisko biliona dolarów

Kapitalizacja rynkowa Nvidii wzrosła w czwartek o 190 miliardów dolarów do 945 miliardów dolarów. Do tej pory tylko Apple i Amazon miały takie dzienne wzrosty.

Raport walutowy: Złoty odporny na zniżki w regionie

Dolar przechodzi do kontrofensywy, w czym pomaga mu… utrzymujący się w USA kryzys wokół limitu zadłużenia, a słabości walut z regionu zdołał umknąć złoty. Jak co miesiąc przedstawiamy najważniejsze tendencje panujące na rynkach walutowych.

#WykresDnia: zagrożony rating USA

Agencja Fitch potwierdziła rating Stanów Zjednoczonych AAA ale rozważa go pod kątem możliwej obniżki w związku z walką o limit zadłużenia.

Tegoroczna fala wzrostów w Warszawie porwała średnie spółki z mWIG40

W tym roku na walorach „średniaków” z indeksu mWIG40 można było porządnie zarobić – stopy zwrotu w tym segmencie są niemal równie efektowne jak w przypadku małych firm. Czy dobra ich passa zostanie podtrzymana?

#WykresDnia: Inflacja czynszów w USA przyspiesza

To zła wiadomość dla Fed: czynsze stanowią jedną trzecią wskaźnika cen konsumpcyjnych.

Wielki post się kończy, popyt konsumpcyjny wkrótce odżyje

Sprzedaż detaliczna towarów w Polsce zmalała w kwietniu realnie o 7,3 proc. rok do roku, tak jak w marcu. To jednak w sporej mierze efekt wysokiej bazy odniesienia sprzed roku. W szczegółowych wynikach sprzedaży widać odradzający się optymizm konsumentów.

Wyniki budownictwa wskazują na spory ruch w inwestycjach

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w kwietniu o 1,2 proc. rok do roku. To wynik słabszy, niż oczekiwali ekonomiści, ale źródłem słabej koniunktury w tym sektorze pozostaje zapaść w budownictwie mieszkaniowym. Tymczasem rosnąca aktywność w budownictwie infrastrukturalnym wskazuje na sporą żywotność popytu inwestycyjnego.

#WykresDnia: Ateny mniej ryzykowne niż Rzym

Spread między zadłużeniem Grecji i Włoch osiągnął rekordowo niski poziom minus 45 pb po zwycięstwie wyborczym premiera Kyriakosa Mitsotakisa. Rentowność 10-letnich greckich obligacji spadła o 15 pb do 3,85 proc., a włoskich to 4,3 proc.

Kolejna odsłona hossy na GPW i innych giełdach

Krajowy parkiet nie słabnie. Po piątkowym wystrzale byki idą za ciosem, stawiając sobie za cel 2000 pkt na WIG20. Nastroje na innych rynkach w Europie nie były już tak dobre, choć główne indeksy w tym roku osiągnęły już sporo.

#WykresDnia: Czekanie na Nvidię

W najbliższą środę spółka przedstawi dane i prognozy. Akcje producenta chipów są teraz wyceniane przy wskaźniku C/S na poziomie 29.