Mimo zwyżek TFI zarabiają mniej

Pierwsze miesiące tego roku sprzyjają zwyżkom aktywów pod zarządzaniem, ale nie zyskom TFI.

Trudno o dodatkowy zysk ze sprzedaży obligacji

Tegoroczne emisje publiczne kierowane do inwestorów indywidualnych z reguły utrzymują notowania w pobliżu nominałów. Co oznacza, że parametry zostały dobrane właściwie, ale tłumu chętnych na Catalyst nie ma.

Obligacje skarbowe: Rabat dla stałych klientów

0,1 proc. dyskonta od ceny emisyjnej, odkąd pamiętają najstarsi górale, było standardowym wynagrodzeniem dla inwestorów indywidualnych, którzy zdecydowali się przedłużyć inwestycje w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa i w dniu wygaśnięcia starych papierów (w istocie resort zostawia trzy dni na decyzję) obejmowali nowe serie. Od czerwca jednak premie będą wyższe i oczywiście nie ma w tym ani bipsa przypadku.

Udany początek roku krajowych funduszy zamkniętych

Zdecydowana większość funduszy inwestycyjnych zamkniętych, których stopy zwrotu prezentuje Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, w I kwartale wypracowała zyski. Grupa liderów liczy dwucyfrowe stopy zwrotu.

Jeszcze kilka tygodni spadków akcji, a potem zakupy na lata

Gdy minie szum związany z kwestią zadłużenia USA, na pierwszy plan znów wysunie się temat polityki monetarnej Fedu. Cykl podwyżek zapewne się już skończył, natomiast jego efekty jeszcze nie do końca zostały wycenione przez rynki akcji.

Czy staniemy w długich kolejkach po europejską emeryturę?

Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny, który za jakiś czas pojawi się w Polsce, ma wiele zalet. Pozwala inwestować w produkty finansowe państw UE, jest stosunkowo tani i zwolniony z podatku Belki. Ale eksperci raczej nie wróżą mu u nas wielkiego sukcesu.

Mercedes dla Eberharda Mocka

Mercedes-Benz 170V Cabrio A z 1936 roku to piękny i rzadki wóz. Przed wojną jeździł ulicami niemieckiego wówczas Wrocławia. Myślę, że podobałby się pewnemu ówczesnemu radcy kryminalnemu policji, który wysoko cenił estetykę i lubił się otaczać wyrafinowanymi kobietami oraz przedmiotami.

Galerie handlowe w otoczeniu pełnym wyzwań

2022 r. przyniósł poprawę kluczowych wskaźników – odwiedzalności i obrotów. Ten rok jednak będzie również trudny.

Wyjątkowo spokojny bitcoin. Maj najgorszym miesiącem w tym roku?

Już dawno najważniejsza waluta cyfrowa nie była tak senna jak ostatnio.

Inwestorzy nie rzucają się w tym roku na giełdowe TFI

Akcje Skarbca Holdingu zniżkowały we wtorek po południu o ponad 3 proc., do 18,75 zł, przy dość skromnych obrotach. Spółka zaprezentowała raport kwartalny.

Rynki rozwinięte to nie tylko spółki wzrostowe

Portfele składające się w znacznej części bądź wyłącznie z firm działających w nowoczesnych sektorach gospodarki mają dominującą pozycję w ofercie akcji rynków rozwiniętych krajowych TFI. Nie można tego powiedzieć o ich wynikach za trzy lata.

Okazja do zakupów?

Amerykański problem z limitem zadłużenia przekłada się na rosnące rentowności tamtejszych obligacji skarbowych.

Rentowności obligacji znów powyżej 6 proc.

Ostatnie dni przyniosły osłabienie krajowego rynku papierów skarbowych, czemu towarzyszy też przecena na głównych rynkach.

Michał Kwaśniewski, Quidea: Fundacja rodzinna opcją dla inwestorów

Nowa instytucja prawna ma w Polsce przyszłość, ale jest też zależna od praktyki rynkowej oraz podejścia regulatora – mówi w Parkiet TV Michał Kwaśniewski z firmy doradczej Quidea.

PPK. Dla kogo dopłata roczna

Dopłata roczna za 2023 r. będzie przysługiwała tym uczestnikom PPK, którzy zgromadzą w tym roku na swoim rachunku co najmniej 732,90 zł.

Nasdaq 100 bierze teraz na celownik 14 000 pkt

Jeszcze tydzień temu można było rozważać, czy amerykański indeks Nasdaq 100 jest w stanie zbliżyć się, a być może nawet przebić poziom 13 500 pkt. Jak się okazało, nie było to bardzo wymagające zadanie. Rynek rośnie, chociaż znaków zapytania w otoczeniu nie brakuje. Te najważniejsze związane ze Stanami Zjednoczonymi w tym momencie dotyczy kwestii limitu zadłużenia.

Zadyszka złota po nowym historycznym szczycie

Metale szlachetne w ostatnich dniach tanieją. Powrót do wzrostów jest jak najbardziej możliwy, ale na horyzoncie pojawiają się też nowe sygnały ostrzegawcze, które mogą studzić nadmierny optymizm.