Amerykański dolar wraca do gry, na czym cierpi także złoty

Zmiany w otoczeniu znalazły odbicie również w notowaniach naszej waluty. Ta znalazła się pod presją i niewykluczone, że pozostanie pod nią także w najbliższym czasie. Wpływ na to mogą mieć też czynniki lokalne.

Bankierzy centralni nadal mieszają na rynku

Trwa próba sił bankierów centralnych, która ma odzwierciedlenie na rynku walutowym. Dobrze widać to na przykładzie pary walut GBP/JPY, która w ostatnich dniach znalazła się na rynkowej huśtawce.

Znaków zapytania na rynku ropy nie brakuje

Ropa naftowa w ostatnich dniach nie miała dobrej passy. Jej notowania znalazły się pod presją podaży.

TFI PZU: atrakcyjne wyceny firm

Łączne zyski 60 największych polskich spółek przekroczą w tym roku 69 mld zł, co będzie oznaczać spadek o 13 proc. w porównaniu z 2022 r. Mimo to GPW oferuje atrakcyjne wyceny.

Czy uda się utrzymać styczniowy optymizm?

Rozpoczęty miesiąc może być trudny dla funta brytyjskiego i złotego. Odbijać w górę może z kolei gaz, wzrosty może kontynuować złoto. Jest też szansa, że amerykański S&P 500 będzie nadal rósł – uważają eksperci typujący składy portfeli foreksowych „Parkietu”.

Droższy najem biurowych metrów

Rekordowa inflacja podwyższy czynsze za biura. W najemców dotkliwie uderzy też wzrost opłat eksploatacyjnych. Sposobów na oszczędności jest sporo. Nie zawsze oznaczają przeprowadzkę.

Wracają szalone weekendy bitcoina

Tegoroczny rajd najważniejszej waluty cyfrowej ożywił tradycję. Weekendy znowu są gorące.

Obligacje antyinflacyjne zawiodły w czasie wysokiej inflacji

Czteroletnie obligacje oszczędnościowe kupione w 2019 r. na pewno nie pokonały inflacji z tego okresu. Właściciele dziesięciolatek kupionych w 2013 r. mogą mieć jeszcze nadzieje, ale zadowoleni też nie będą.

Wartość aktywów PPK szybko rośnie. Czy to zachęci nowych uczestników?

Po słabym zeszłym roku i okresach spadków pula oszczędności zgromadzonych w pracowniczych planach kapitałowych mocno przyrasta. Poprawa nastrojów przychodzi w dobrym momencie, bo właśnie rusza ponowny automatyczny zapis pracowników do tego programu.

Nowe technologie nie są już dla inwestorów aż tak obce

Spółki specjalizujące się w budowaniu platform satelitarnych czy druku 3D coraz śmielej przechodzą od etapu wczesnego rozwoju do komercjalizacji swoich rozwiązań. W tym roku widoczna będzie kontynuacja tego trendu.

Sobiesław Kozłowski, Noble Securities: Mniejsze spółki oferują dekadową szansę

Kapitał stale płynie do PPK, mnożniki C/Z są często poniżej 10x, a do tego atrakcyjne stopy dywidend i niechęć inwestorów – to dobra szansa dla cierpliwych . Tak ocenia małe spółki Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities.

Bitcoin przed wielkim testem?

Aktywa cyfrowe, akcje i obligacje w tym roku poszły w górę na fali oczekiwań, iż amerykański bank centralny przyhamuje tempo podnoszenia stóp procentowych.

Obligacje kapitałowe coraz bliżej

Rada Ministrów przyjęła pakiet zmian ważnych z punktu widzenia banków, funduszy i brokerów.

TFI dobrały w grudniu obligacji skarbowych

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w grudniu portfel obligacji skarbowych w funduszach inwestycyjnych powiększył się łącznie o blisko 2 mld zł w porównaniu z listopadem. Co ciekawe, w tym samym czasie inwestorzy zagraniczni zredukowali swoją pozycję o 3,3 mld zł.

Fundusze aktywne ustępują miejsca pasywnym

Za nami pierwszy w historii rok odpływów z funduszy inwestycyjnych w Stanach Zjednoczonych od 1993 r., czyli od kiedy Morningstar zbiera dane na ten temat – podano.

Szybkie zyski skłaniają do przemyślenia strategii funduszy

Świetny początek nowego roku rozbudził apetyty zarządzających funduszami absolutnej stopy zwrotu, które mają możliwość balansować między akcjami i obligacjami. Niewykluczone jednak, że część inwestorów zechce zrealizować szybkie zyski.

Ropa: duża zmienność, efekt mizerny

Podwyższona zmienność nadal towarzyszy rynkowi ropy naftowej. Tą widzieliśmy już w 2022 r., a i początek 2023 r. upływa pod znakiem sporych zmian, chociaż ich efekt nie jest jakiś oszałamiający. Od początku roku ropa WTI straciła na wartości nieco ponad 1 proc. Jej cena była jednak już poniżej 73 USD za baryłkę, jak również powyżej 82 USD.