Bogaty kraj ze słabym rządem

Proamerykański prezydent Ekwadoru już drugi raz mierzy się z impeachmentem, a kraj zbliża się do Chin.

Światowa wojna o półprzewodniki rozgorzała z pełną siłą

W geopolitycznej konfrontacji, która po rosyjskiej inwazji na Ukrainę weszła na nowy etap, już nie bierze się jeńców. Zachód stara się ograniczyć Chinom zdolności produkowania zaawansowanych półprzewodników, bo boi się, że te wykorzystają je do budowania potęgi militarnej.

Stany Zjednoczone nie zbankrutują

Jest wstępnie porozumienie w sprawie podwyższenia dopuszczalnego limitu długu publicznego w USA. Oddala ono groźbę niewypłacalności państwa.

Ukraińskie przedsiębiorstwa walczą o poprawę rezultatów

Mimo wojny z Rosją działające w Ukrainie grupy rolne nadal utrzymują wysoki poziom zasiewów oraz podtrzymują wolumeny sprzedaży. Ale poważnym problemem pozostaje eksport, nie tylko statkami.

Katalog możliwych kryzysów według Doktora Zagłady

Po Nourielu Roubinim nie spodziewalibyśmy się niczego innego: ekonomista znany jako Dr Doom wszędzie widzi zagrożenia dla dobrobytu.

USA. Nowe dane z rynku pracy

Liczba Amerykanów składających nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła umiarkowanie w zeszłym tygodniu, a dane z poprzedniego tygodnia zostały zrewidowane znacznie w dół, co sugeruje utrzymującą się siłę rynku pracy.

Nvidia zaskoczyła prognozą i może pobić rekord Apple

Nvidia Corp., największy na świecie producent półprzewodników, przedstawiła zaskakującą prognozę wzrostu przychodów w obecnym kwartale, głównie dzięki „żarłocznemu” popytowi na chipy wykorzystywane w aplikacjach sztucznej inteligencji.

Niemcy w recesji

Niemiecka gospodarka weszła w techniczną recesję w pierwszym kwartale tego roku, ponieważ gospodarstwa domowe ograniczyły wydatki.

Fala korporacyjnych rozwodów wspiera rynek IPO

Duże korporacje podbiły ruch na amerykańskim rynku kapitałowym cierpiącym na brak ofert pierwotnych (IPO). Coraz częściej decydują się one na wydzielenie biznesów ze swoich struktur i ich upublicznienie by uwolnić wartość oraz odchudzić się.

14 mld dol. strat w dwa dni. Koniec fantastycznej passy najzamożniejszego człowieka na świecie?

Zajmujący pierwsze miejsce na światowej liście miliarderów Francuz Bernard Arnault stracił w dwa dni 14 mld dol. Za jeszcze większego pechowca ostatnich dni można jednak uznać finansistę Carla Icahna.

Forint będzie tanieć. Winne odwołanie inflacyjnego alarmu

Notowania forinta do złotego odrabiają straty po tąpnięciu związanym z łagodzeniem polityki przez węgierski bank centralny.

Czy Fed zaakceptuje wyższą inflację?

Fed może – oficjalnie lub nie – podnieść cel inflacji. Jeśli tego nie zrobi, USA grozić będzie recesja.

Niemcy: spadek indeksu Ifo

Po siedmiu kolejnych miesiącach wzrostu Indeks klimatu biznesowego Ifo nagle gwałtownie spadł. Indeks ten jest dobrym wyprzedzającym wskaźnikiem wzrostu gospodarczego.

Brytyjska CPI poniżej 10 proc.

Inflacja w Wielkiej Brytanii gwałtownie spadła w kwietniu, gdy ceny energii obniżyły się, a wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę zaczął znikać z rocznego porównania cen konsumpcyjnych.

Fed uzbroił się w indeks zbudowany z milionów tweetów. Co on pokazuje?

Eksperci amerykańskiego banku centralnego, na bazie danych Twittera Inc., skonstruowali nową miarę nastrojów panujących na rynku finansowym. Przekonują oni, że mogą one być pomocne w przewidywaniu zmian w polityce pieniężnej.

Sztuczna inteligencja jak bomba atomowa. Potrzebny jest sojusz

OpenAI promuje inicjatywę stworzenia międzynarodowej instytucji kontrolującej rozwój zaawansowanych algorytmów. Prezes tej firmy apeluje, by do jednego stołu jak najszybciej usiadły m.in. Chiny, USA, Rosja i UE.

Inwestorzy chłodno przyjęli odczyty PMI

Trwającemu w Europie i USA ożywieniu w usługach towarzyszy coraz głębsze spowolnienie w przemyśle – wynika z majowych danych PMI. Inwestorzy zareagowali sprzedawaniem akcji.

Pesymizm co do ropy

Takiego czarnowidztwa w podejściu do rynku czarnego złota nie było co najmniej od 12 lat. W razie poprawy fundamentów to może skutkować zwyżkami.