To nie koniec szalonego rajdu S&P500. Wspaniała Siódemka odzyska moc

Końcówka tego roku na Wall Street przyniesie wiele emocji. Główny indeks akcji Standard&Poor’s500 jeszcze powiększy tegoroczne zdobycze i to bez względu na rozstrzygnięcie wyborów prezydenckich w USA.

Rynki wschodzące czeka fala obniżek stóp

Prognozy analityków sugerują, że znaczna większość banków centralnych z gospodarek rozwijających się będzie w nadchodzących miesiącach luzowała politykę pieniężną. Na obniżki mogą się zdecydować nawet monetarni decydenci z Turcji oraz z Rosji.

Fidżi, Japonia i Wenezuela, czyli ekstrema polityki pieniężnej na świecie

Najniższe główne stopy procentowe są obecnie na Fidżi i w Japonii. W obu krajach główna stopa wynosi po 25 pkt. bazowych. O ile jednak bank centralny Fidżi utrzymuje stopy na niezmienionym poziomie od wiosny 2000 r., to Bank Japonii dwukrotnie je podnosił w tym roku. Jeszcze w lutym główna japońska stopa była ujemna i wynosiła minus 0,1 proc. Spodziewane są jej dalsze podwyżki.

Uzależnienie Fedu od statystyk podbija zmienność

Częścią problemu jest to, że Fed nie ma jednej, wspólnej prognozy, ale raczej 19 indywidualnych szacunków, które są publikowane kwartalnie.

PKB Chin wzrósł o 4,6 procent

Gospodarka Chin urosła w trzecim kwartale nieco bardziej, niż wskazywały prognozy analityków.

EBC ma drogę otwartą do kolejnych cięć

Europejski Bank Centralny na wyjazdowym posiedzeniu w Lublanie zdecydował o kolejnej obniżce stóp procentowych. Christine Lagarde, prezes tej instytucji, jest optymistką w kwestii inflacji oraz wzrostu gospodarczego. Inwestorzy szykują się więc na kolejne cięcia stóp.

EBC tnie stopy, a Lagarde nie widzi ryzyka recesji

Europejski Bank Centralny, na wyjazdowym posiedzeniu w Lublanie, zdecydował o kolejnej obniżce stóp procentowych. Christine Lagarde, prezes EBC , jest optymistką w kwestii inflacji oraz wzrostu gospodarczego.

Zaskakująca siła amerykańskich konsumentów – rośnie sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła we wrześniu nieco bardziej niż oczekiwano potwierdzając opinię, że w trzecim kwartale gospodarka utrzymała wysokie tempo wzrostu.

EBC znów obniżył stopy o 25 pb. "Trwa proces dezinflacyjny"

Europejski Bank Centralny obciął swoją stopę depozytową o 25 pb., do poziomu 3,25 proc. Stopa refinansowa została obniżona również o 25 pb., do 3,40 proc. Takich decyzji spodziewał się wcześniej rynek.

Administracja Bidena chce ograniczyć innym krajom rozwój technologii AI

Decydenci z Waszyngtonu rozważają dalsze ograniczenia w eksporcie najnowocześniejszych mikroprocesorów. Chodzi im nie tylko o utrudnienie Chinom dostępu do technologii, ale też o kontrolę nad tym, jak inne państwa będą rozwijać sztuczną inteligencję.

Banki z Wall Street z wynikami lepszymi od prognoz

Citigroup i Bank of America przedstawiły raporty za ostatni kwartał nieco lepsze od oczekiwań, ale przyćmił je Goldman Sachs, który w największym stopniu przebił prognozy analityków. Amerykański sezon wyników za III kwartał zaczyna się w dobrej atmosferze i może sprzyjać dalszym zwyżkom na giełdach.

Ekonomiczny Nobel za badania nad dobrobytem

Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson laureatami nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, potocznie nazywanej „ekonomicznym Noblem”. Zostali wyróżnieni za badania nad tym, jak instytucje wpływają na dobrobyt.

Niemiecka gospodarka hamuje. Jak to wpłynie na firmy z Polski?

Gospodarka Niemiec już drugi rok z rzędu zanotuje spadek PKB. To uderza w firmy znad Wisły. Ale jest też szansą: Niemcy poszukują efektywnych kosztowo rozwiązań, co otwiera drzwi dla polskich spółek oferujących tańsze rozwiązania niż zagraniczna konkurencja.

Nobel z ekonomii, czyli niedoceniane wektory zmian na lepsze

We współczesnym świecie od dłuższego czasu dominują progresywne, technologiczne kierunki postępu i wprowadzania zmian, mających ludzi uszczęśliwić. To cyfryzacja, nieco już wypłowiała, big data, a ostatnio sztuczna inteligencja. Nie ma w tym nic złego, a wręcz są ogromny potencjał i możliwości. Ale nie należy zapominać o potencjale drzemiącym w koncepcjach mniej technokratycznych.

Trump trochę lepszy dla giełd niż Biden

W ciągu pierwszych trzech i pół roku kadencji prezydenta Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris, indeks S&P 500 zyskał 50,1 proc. W podobnym okresie rządów Donalda Trumpa wzrósł on natomiast o 53,1 proc.

Nagroda Nobla z ekonomii w 2024 r. przyznana. Laureatami badacze nierówności

Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson laureatami nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, potocznie nazywanej „ekonomicznym Noblem”. Zostali wyróżniali za badania nad tym, jak instytucje wpływają na dobrobyt.

Wall Street między zasiekami a rekordami. Indeksy strachu alarmują

Na pierwszy rzut oka sytuacja na Wall Street wygląda obiecująco. Rosnąca zmienność budzi jednak niepokój

Cybercab i Robovan. Elon Musk ogłasza rewolucję w transporcie

„Przyszłość jest autonomiczna” – pod takim hasłem Elon Musk pokazał najnowszy ze swoich nowatorskich projektów, czyli zrobotyzowaną taksówkę i autobus. Dostęp do transportu ma być zdemokratyzowany, efektywny i wygodny – przekonuje miliarder.