Tencent z zyskiem niższym o połowę

Chiński gigant technologiczny Tencent pokazał rozczarowujące przychody za I kwartał, we wszystkich głównych segmentach swojej działalności.

Inflacja najwyższa od 40 lat

Ceny wzrosły w kwietniu o 9 proc. rok do roku, po zwyżce o 7 proc. w marcu.

Inwestorzy uciekają od ryzyka

Odsetek gotówki w portfelach inwestorów jest najwyższy od września 2001 roku – wynika z miesięcznego sondażu Bank of America.

Wzrośnie liczba upadłości

Allianz Trade przewiduje, że w 2022 liczba niewypłacalnych firm na świecie zwiększy się o 10 proc. a w 2023 roku o kolejne 14 proc., sięgając tym samym poziomu sprzed pandemii.

Japonia: Spadek PKB

Japoński PKB skurczył się w pierwszym kwartale o 1 proc. (to dane annualizowane, czyli liczone kw./kw. w tempie rocznym), po zwyżce o 3,8 proc. w końcówce 2021 r. Był to jego pierwszy spadek od pół roku. Średnia prognoz mówiła jednak, że PKB skurczy się o 1,8 proc.

Fundusz Allianza zapłaci prawie 6 mld dolarów kary

Finał wstydliwej sagi niemieckiego giganta ubezpieczeniowego. Allianz Global Investors US (AGI) z grupy Allianz przyznał się, że oszukiwał klientów i w ramach ugody z amerykańskim nadzorem zapłaci tamtejszej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC) 5,8 mld dolarów kary.

Bessa zawitała na rynek cyfrowych walut

Rynek bitcoina i pozostałych cyfrowych tokenów przechodzi najtrudniejszy okres w swojej historii. Analitycy wskazują na dalsze możliwe spadki.

Akcje Twittera nurkują, cena do negocjacji?

Realna transakcja po niższej cenie nie byłaby wykluczona. Te słowa Elona Muska na nowo rozgrzały rynek. Pojawiły się spekulacje, że najbogatszy człowiek świata zamierza renegocjować cenę za Twittera.

Exodus zachodnich firm z Rosji

Spółki szukają lokalnych kupców na swój biznes. Niektóre z nich znalazły już zainteresowanych.

Wielka Brytania: Rośnie ryzyko recesji

Inflacja podniosła Brytyjczykom koszty rachunków o 2370 funtów rocznie. Zagraża im też recesja.

Stany Zjednoczone: Walka o talenty się zaostrza

Goldman Sachs pozwoli swoim wysokiej rangi menedżerom na nieograniczone wakacje.

Drakońskie lockdowny spychają chińską gospodarkę świata na skraj recesji

Kwietniowe dane gospodarcze z Państwa Środka sugerują, że drugi kwartał może przynieść spadek PKB. To skutek restrykcji pandemicznych.

Perspektywy Europy splecione z cenami energii

Konsekwencje ataku Rosji na Ukrainę wyraźnie zahamują rozwój europejskiej gospodarki, ale większości krajów Unii Europejskiej, w tym Polsce, powinno się udać uniknąć nawet tzw. technicznej recesji.

Kamil Cisowski, DI Xelion: To nie koniec spadków na rynkach akcji

Obecne otoczenie makroekonomiczne, a przede wszystkim wysoka inflacja oraz polityka pieniężna, sugeruje, że w najbliższych latach rynki akcji prędzej będą podążać w trendzie bocznym niż wzrostowym – stwierdził Kamil Cisowski, analityk DI Xelion.

Ścieżka do „miękkiego lądowania” gospodarki w USA jest trudna

Gdyby doszło do recesji, to najbardziej prawdopodobną jej przyczyną byłoby zbyt duże pogorszenie warunków zdobywania finansowania w reakcji na przegrzanie rynku pracy i zacieśnianie polityki pieniężnej – mówi Daan Struyven, ekonomista Goldman Sachs.

Chiny: Lockdown osłabił gospodarkę

Sprzedaż detaliczna w Chinach spadła w kwietniu o 11,1 proc. rok do roku, po spadku o 3,5 proc. w marcu. Średnio prognozowano, że zmniejszy się ona o 6,1 proc. Produkcja przemysłowa spadła natomiast w zeszłym miesiącu o 2,9 proc. r./r., po wzroście o 5 proc. w marcu. Średnio oczekiwano jej zwyżki o 0,5 proc.

„The National Post": Kraje Wspólnoty pracują nad wsparciem Ukrainy

Unia Europejska pracuje nad zapewnieniem Ukrainie pomocy m.in. w kwestii eksportu zbóż. Problemów do pokonania jest jednak sporo.

„The New York Times": Rosja powoli zaczyna odczuwać sankcje

Ograniczenia nakładane przez największe światowe gospodarki na Rosję zaczynają przynosić efekty. Odrębną jest kwestia surowców energetycznych.