Węgierski bank centralny tnie stopy dziesiąty raz z rzędu

Węgierski bank centralny dokonał dziesiątej z rzędu obniżki stop procentowych. Obciął on swoją główną stopę o 25 pb. do 6,75 proc.

Dlaczego Wiz odrzucił ofertę Alphabetu wartą 23 mld dolarów?

Koncern Alphabet nie kupi za 23 mld dolarów izraelskiej spółki Wiz, specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie. Ona będzie za to dążyła do przeprowadzenia dużej oferty publicznej.

Chiny: Władze mogą mocniej zwiększyć stymulację

Ludowy Bank Chin zaskoczył inwestorów, tnąc stopy procentowe. Ten ruch ma wspomóc gospodarkę, która w II kwartale znów zaczęła zwalniać.

Zaczyna się wyścig o to, kto będzie kandydatem demokratów na wiceprezydenta u boku Harris

O ile wiceprezydent w amerykańskim systemie politycznym nie ma oficjalnie zbyt wielkiej władzy (ale zdarzały się przypadki, że miał ją dużą "„za kulisami”), to jednak jego wybór jest bardzo ważny z punktu widzenia kampanii wyborczej.

Bez Bidena, z Kamalą Harris. Rynek nie szykował się na taką kampanię

Jeżeli wiceprezydent Kamala Harris będzie zyskiwała w sondażach, to może dojść do osłabienia dolara i kryptowalut, a także cofania się rotacji na amerykańskim rynku akcji. Rosnące szanse Donalda Trumpa powinny natomiast przynosić odwrotny efekt.

Zaskakujące cięcie stóp w Chinach

Ludowy Bank Chin zaskoczył inwestorów tnąc stopy procentowe. Ma to wspomóc zwalniającą gospodarkę chińską.

Rynki reagują na rezygnację Bidena z kandydowania. Koniec handlu Trumpa?

Decyzja prezydenta USA Joe Bidena o rezygnacji z ubiegania się o reelekcję zwiększyła niepewność na globalnych rynkach.

Panika i otrzeźwienie. UE przechodzi do asertywności w handlu z Chinami

Nowe rozdanie polityki europejskiej buduje się w chwili, gdy Unia Europejska dostrzegła wreszcie, że Chiny przejęły produkcję towarów, na których UE chce opierać swoją zieloną transformację – mają już 95 proc. rynku paneli fotowoltaicznych, teraz podbijają sektor e-samochodów.

Bretton Woods nie jest tylko kwestią historyczną

Równo 80 lat temu zaprojektowano (z poważnymi błędami) globalny system finansowy, w którego centrum znalazły się Stany Zjednoczone. Zawalił się on w 1971 r., ale tylko częściowo.

Joe Biden poza wyścigiem o Biały Dom. Oto jak zareagują rynki

Amerykański dolar i uważane za najbezpieczniejszą z bezpiecznych inwestycji amerykańskie obligacje skarbowe – to zdaniem ekspertów aktywa, które zyskają w bezpośredniej reakcji na rezygnację Joe Bidena z ubiegania się o reelekcję.

Joe Biden zrezygnował z kandydowania na urząd prezydenta

Joe Biden poinformował w niedzielę na platformie X, że wycofuje się z kandydowania na urząd prezydenta USA. Zapowiedział wystąpienie do narodu, w którym uzasadni swoją decyzję oraz zadeklarował, iż do końca kadencji będzie wypełniał swoje obowiązki.

W Niemczech efekt spadających cen producentów zaczyna zanikać

W czerwcu Indeks Cen Producentów (PPI) spadł o zaledwie 1,6 proc. rok do roku, a wobec maja nawet wzrósł o 0,2 proc. Sugeruje to, że pozytywny wpływ n a inflację cen konsumpcyjnych może również zacząć się stabilizować.

Rynek czeka na cięcie we wrześniu

Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego, stwierdziła, że lato może być pracowite, ale nie dała wielu wskazówek co do polityki pieniężnej w nadchodzących miesiącach. Stopy procentowe nie zostały zmienione, ale powrót do obniżek jest możliwy.

Stopy EBC bez zmian. Rynek czeka na cięcie we wrześniu

Europejski Bank Centralny nie zmienił poziomu stóp procentowych. Christine Lagarde, jego prezes, nie dała natomiast wielu wskazówek, co do przyszłej polityki pieniężnej.

Russell 2000 rozgrzał emocje inwestorów. Małe spółki śmielej dołączają do hossy

Rosnące szanse na luzowanie polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych sprawiły, że nowojorski indeks spółek o małej kapitalizacji zaczął w ostatnich dniach mocno zyskiwać. Analitycy widzą dla niego szansę na solidne zwyżki również w nadchodzących tygodniach.

Szef Fedu sugeruje, że zbliża się obniżka stóp procentowych przed wyborami

Jerome Powell, prezes Fedu, wyraźnie zasugerował, że amerykański bank centralny nie musi czekać, aż inflacja zejdzie do 2 proc., by obciąć stopy procentowe. – Jeśli czekasz, aż inflacja wróci do 2 proc., to prawdopodobnie czekasz zbyt długo, gdyż dotychczasowe zacieśnianie polityki pieniężnej wciąż przynosi skutki, które mogą zepchnąć inflację poniżej poziomu 2 proc. – powiedział Powell podczas wystąpienia w waszyngtońskim Klubie Ekonomicznym.

J.D. Vance łączy Trumpa z Doliną Krzemową

J.D. Vance, republikański kandydat na wiceprezydenta, robił interesy w branży venture capital. Coraz więcej potentatów z Doliny Krzemowej wpłaca pieniądze na kampanię Trumpa.

Lagarde mniej ważna

Tylko dla 40 proc. respondentów ankiety Bloomberga opinie prezes EBC są najważniejsze.