Wybór biegłego wyprzedzi przepisy

Z początkiem lipca minął termin transpozycji dyrektywy CSRD, tj. o raportowaniu zrównoważonego rozwoju, i nadal nie mamy przyjętych przepisów w tym zakresie do polskiego prawa, ale widzieliśmy już ich projekt.

Inwestować jak Bill Gates

William Henry Gates III najbardziej znany jest jako współzałożyciel i główny architekt oprogramowania firmy Microsoft. Jednak od ponad dziesięciu lat jego zainteresowania skupiają się na zupełnie innych działaniach niż dostarczanie takiego oprogramowania, jak systemy operacyjne, edytory tekstu czy arkusze kalkulacyjne.

Czyim największym problemem będą zmiany demograficzne?

Budżetu! Największym problemem zmian demograficznych będzie wzrastający poziom deficytu budżetowego (via wypłaty na emerytury i służbę zdrowia plus niższe dochody z podatków jako funkcji liczby pracowników).

Ekonomia tokenizowana i rola zaufania

Blockchain i sztuczna inteligencja to niewątpliwie dwie z najbardziej innowacyjnych i przełomowych technologii ostatnich lat. Obie mają ogromny potencjał oraz dają wiele możliwości w zakresie usprawniania funkcjonowania przedsiębiorstw z różnych sektorów, począwszy od finansów, przez przemysł, zdrowie czy e-commerce.

Strategie na III kwartał

Wybitny polski matematyk Jan Obłój kilka prac naukowych poświęcił hazardowi. Koncentrował się na wyborze optymalnego momentu wyjścia z gry, celując rzecz jasna w maksymalizację zysków i ograniczanie strat. Obłój scharakteryzował dwa zasadnicze typy: graczy, którzy trzymają się ustalonej wcześniej strategii, oraz zmieniających swoje założenia w trakcie gry. Okazało się, że ci pierwsi mają tendencję do unikania dużych strat, stosując strategie wyjścia, gdy tylko pojawi się strata, podczas gdy ci drudzy często brną w dalszą rozgrywkę mimo rosnących niepowodzeń.

Zielone obligacje wracają do gry

Po dynamicznym rozwoju zielonych obligacji w latach 2019–2022, w kolejnych dwóch latach rynek ten wyraźnie zwolnił. Ostatnie dane wskazują jednak, że trend ten może ulec odwróceniu. Stoją za tym aktualne potrzeby rynku oraz coraz lepsze otoczenie regulacyjne.

Nie taka straszna, jak ją malują

Rosnąca popularność obligacji korporacyjnych i brak spektakularnych upadłości emitentów w ostatnim czasie może uśpić czujność inwestorów. Należy jednak pamiętać, że inwestowanie w obligacje korporacyjne zawsze wiąże się z ryzykiem. Nie da się go wyeliminować, ale można je ograniczyć – przede wszystkim przeprowadzając porządną analizę emitenta.

Ewolucja „Samotnej planety”

Czy są jeszcze rzeczy, które się nie zmieniają? Na pierwszy rzut oka należą do nich przewodniki „Lonely Planet”. Tylko kto jeszcze posługuje się turystycznymi i podróżniczymi przewodnikami? Przecież influencerzy i celebryci mówią nam, a przede wszystkim pokazują, dokąd warto pojechać, co należy odwiedzić i gdzie robi się najlepsze foty i filmiki na Instagram i TikToka. A jeśli ktoś przejawia nieco bardziej staromodne podejście, to wrzuca w wyszukiwarkę hasło „atrakcje w...” i może sobie poczytać.

Półregulacyjna rola państwa

Jakoś się tak przyjęło, że to adresaci regulacji mają ponosić koszty ich wdrożenia i stosowania. Ale czy takie podejście jest właściwe, skoro ich beneficjentem jest państwo? Być może wraz z tworzeniem nowej regulacji powinny być rozwijane kolejne rodzaje usług państwa wobec biznesu?

Czy spółka celowa powołana w wykonaniu umowy PPP jest nią związana?

Umowa PPP nie wiąże spółki celowej powołanej celem jej wykonania – tak wynika z prawomocnego orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Gdyni w przedmiocie sporu pomiędzy gminą a spółką celową powstałą w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Analiza emitenta – ważne nie tylko finanse

Inwestowanie w obligacje korporacyjne zawsze wiąże się z ryzykiem. Nie da się go wykluczyć całkowicie, ale istnieją sposoby na jego ograniczenie. Należy do nich przede wszystkim porządna analiza emitenta – i to nie tylko jego sytuacji finansowej, ale też innych czynników, takich jak historia spółki czy doświadczenie osób nią zarządzających.

LPP a sprawa ESG

W marcu polską giełdą wstrząsnął raport funduszu Hindenburg Research na temat rzekomego ukrywania przez LPP faktu, że spółka wbrew publicznym zapewnieniom nadal prowadzi działalność w Rosji. Kurs akcji LPP w odpowiedzi na te rewelacje spadł o ponad 30 proc., ale już w połowie maja powrócił do notowań sprzed publikacji raportu.

To larum grają? Czy tylko chichot historii?

Wprost to powiem. Jestem zachwycony ubiegłotygodniowym felietonem Mirka Kachniewskiego, pod tytułem „Pomnik Nieznanego Regulatora”. Ukazał się, rzecz jasna, na szlachetnych parkietowych łamach.

Co dalej z branżą IT?

Prognozowanie przyszłości dla rynku IT to zadanie proste i trudne.

„Pomnik Nieznanego Regulatora”

Kilka dni temu miała miejsce ostatnia bitwa w walce o przyjazne i proporcjonalne standardy raportowania czynników zrównoważonego rozwoju (ESRS) przez mniejsze spółki z rynku regulowanego. Niestety, była to bitwa przegrana, ale warto o niej napisać – nie dlatego, że jako naród lubimy martyrologię, ale w celu ukazania pewnych systemowych problemów.

Sztuczna inteligencja dla broni jądrowej

W rozwiniętej gospodarce rynkowej rynki kapitałowe oferują szeroki wachlarz kierunków inwestowania. Większy wybór instrumentów inwestycyjnych umożliwia realizację żelaznej zasady budowania zróżnicowanego portfela inwestycyjnego nie tylko na giełdach papierów wartościowych, ale również poza obrotem giełdowym.

Geopolityka osłabia polski rynek

Okres pandemii i wojny w Ukrainie doprowadził do wzrostu premii za ryzyko systemowe w Polsce, ale też, szerzej patrząc, w Europie. W tym kontekście wspominamy m.in. o wyższych wydatkach publicznych, wzroście szeroko pojętej niepewności, rosnącym ryzyku geopolitycznym, spadku poczucia bezpieczeństwa i negatywnych konsekwencjach makroekonomicznych.

Problem zamiatany pod dywan

Zmiany w zakresie wypłacania renty wdowiej to kolejny sposób na popsucie systemu emerytalnego, opartego na zasadzie „ile wpłacisz, tyle dostaniesz”, i dodatkowa zachęta, żeby jak najszybciej przechodzić na emeryturę.