Portfel foreksowy na maj: Eksperci znów zwracają się w stronę rynku kryptowalut

Bitcoin, ethereum, solana, ripple – analitycy w maju stawiają przede wszystkim na aktywa niezwiązane z tradycyjnym rynkiem finansowym. W centrum uwagi pozostają też metale szlachetne, ale optymizm wobec nich nieco osłabł.

Publikacja: 07.05.2025 06:00

Portfel foreksowy na maj: Eksperci znów zwracają się w stronę rynku kryptowalut

Foto: Bloomberg

Kwiecień na rynkach finansowych stał pod znakiem olbrzymiej zmienności. Początek miesiąca przyniósł panikę i ucieczkę od ryzykownych aktywów, co było reakcją na cła ogłoszone przez Trumpa. W miarę jednak upływu czasu amerykańska administracja zmiękczała ton, a to dało pretekst do wyraźnego odbicia w górę i kupowania przecenionych aktywów.

Po burzliwym kwietniu rozpoczęliśmy miesiąc, któremu towarzyszy powiedzenie „Sell in May and go away”. Czy w obecnych warunkach, gdzie króluje podwyższona zmienność i nadal duża niepewność, faktycznie słuszne jest sprzedawanie ryzykownych aktywów?

Krypo wracają do gry

Patrząc na wybory z rynku walutowego ekspertów, którzy typują dla „Parkietu” skład portfeli foreksowych, na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim krypotwaluty oraz polski złoty. W przypadku rynku krypto, który w kwietniu też wrócił z dalekiej podróży, panuje duży optymizm.

– Podtrzymuję pozytywną ocenę bitcoina w związku z poprawą nastrojów na światowych giełdach, osłabieniem USD i rynkowymi oczekiwaniami na luzowanie polityki monetarnej przez banki centralne na świecie. Notowania BTC skorelowane są z globalnym wskaźnikiem płynności M2, który odbijał w górę w ostatnich tygodniach, co może przełożyć się na kontynuację odbicia BTC – wskazuje Michał Krajczewski z BM BNP Paribas Bank Polska.

Nie tylko jednak „król” kryptowalut znalazł się w majowych typach. Zdaniem ekspertów optymizm może rozlać się także na inne aktywa z tego rynku.

– Kwiecień przyniósł zmianę trendu na rynku krypto. Pozytywne tendencje powinny przyspieszyć w maju za sprawą systemowego wsparcia branży przez administrację Trumpa i SEC. Solana jest tu jednym z ciekawszych projektów – wskazuje Marek Rogalski z DM BOŚ.

Na ethereum stawia z kolei Kamil Cisowski z DI Xelion.

– Ethereum zostało skreślone nawet przez wielu fanów kryptowalut, ale istnieje niezerowa szansa, że Fusaka odmieni to otoczenie. W kwietniu otrzymaliśmy pierwsze techniczne sygnały, że najbardziej niegdyś obiecujący konkurent bitcoina jeszcze nie umarł – podkreśla Cisowski.

Optymistyczne podejście do rynku kryptowalut uzupełnia długa pozycja w odniesieniu do ripple, którą przedstawił Łukasz Wójcik z BM Pekao.

– Wzrost oczekiwań na obniżki stóp w USA, a tym samym luźniejsze warunki finansowe, może pomagać w maju notowaniom kryptowalut. Ponadto kwietniowe wzrosty BTC mogą rozbudzić apetyt na inne walory krypto, w tym XRP – wskazuje ekspert.

O ile w przypadku rynku krypto panuje zgodność, o tyle brakuje jej w odniesieniu do złotego, który również często pojawia się w majowych typach. Brak zgodności wiązać można ze zbliżającą się decyzją Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Co prawda większość ekspertów spodziewa się obniżki, ale ocena jej wpływu na złotego jest niejednoznaczna.

– Rynek najprawdopodobniej nie docenia możliwości mocnego cięcia stóp przez RPP. Jeszcze bardziej gołębi bank centralny może doprowadzić do słabości złotego, a dodatkowo możemy być świadkami nadmiernie wyprzedanego dolara na rynku – wskazuje Michał Stajniak z XTB, który postawił na spadek pary walutowej USD/PLN.

Na słabość złotego, tyle że w relacji do euro, postawili m.in. Łukasz Wardyn z CMC Markets czy też Mateusz Namysł z Santander BM.

– Na potencjał bardzo „stromych” obniżek stóp procentowych w kraju już w tym roku rynek zaczyna reagować mniejszym popytem na złotego. Jest to zgodne z pewną logiką rynkową, aczkolwiek występuje względnie późno. Powoli więc utrzymywanie pozycji w PLN robi się coraz bardziej ryzykowne. Mimo to nadal nie można wykluczać sytuacji, gdzie jeszcze przez kilka miesięcy indeks złotego będzie przebywał w szerokim zakresie horyzontalnym – wskazuje Wardyn.

– Prawdopodobna obniżka stóp procentowych przez RPP może sprzyjać osłabieniu się złotego względem euro – uważa z kolei Namysł.

W obozie opowiadającym się za silniejszym złotym w relacji do euro są z kolei Rafał Sadoch z BM mBanku oraz Andrzej Kiedrowicz z PKO BP.

– Majowa decyzja RPP zweryfikuje rynkowe wyceny wysokiej skali obniżek stóp procentowych NBP sięgającej 200 pkt baz. do końca 2025 r., a w przypadku ich spadku pojawi się potencjał umocnienia polskiej waluty oraz wybicia kursu EUR/PLN z kanału bocznego między poziomami 4,26 a 4,31 dołem. Złotego dodatkowo powinien wspierać przepływ globalnego kapitału w kierunku aktywów finansowych ulokowanych w Europie – uważa Kiedrowicz.

Czytaj więcej

Teraz czas na spółki korzystające z niższych stóp

Wątpliwości wobec złota

Co może się dziać z surowcami i towarami w maju? Przez ostatnie miesiące w typach ekspertów królowało optymistyczne nastawienie w stosunku do metali szlachetnych, Teraz również te aktywa są w centrum uwagi, chociaż tym razem wskazania nie są już takie jednoznaczne. – Dotychczasowa słabość USD sprzyjała złotu, jednakże wzrost o ponad 110 proc. od dołka z początku 2022 r. zachęca do realizacji zysków z długich pozycji, co uwiarygadnia szybka korekta po podejściu pod 3500 USD za uncję – uważa Sobiesław Kozłowski z Noble Securities.

– Inwestorzy na razie nie potrzebują bezpiecznych przystani. Złoto trafiło do inwestycyjnego mainstreamu, co sugerować może teraz nawet kilka miesięcy korekty z zejściem poniżej 3000 USD za uncję kruszcu – uważa z kolei Rogalski.

Nadal jednak nie brakuje tych, którzy wierzą w potencjał wzrostu metali szlachetnych. – Po technicznej korekcie w II połowie kwietnia złoto powinno powrócić do trendu wzrostowego wspierane przez utrzymujący się silny popyt banków centralnych i ETF-ów oraz podwyższone ryzyko recesji w USA, w związku z toczącą się wojną handlową pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami – uważa Kiedrowicz.

Co z giełdami?

Szukanie jednomyślności jest także karkołomnym zadaniem w przypadku typów giełdowych. Doszukując się wspólnego mianownika, trop prowadzi jednak do niedźwiedzich typów dotyczących amerykańskiego indeksu Nasdaq 100. Tak scenariusz zakłada m.in. Łukasz Zembik z Oanda TMS Brokers : – Coraz częściej mówi się o recesji w USA. Potwierdzeniem pogorszenia sytuacji był ostatni wynik za I kwartał. Za spadkami indeksów giełdowych przemawia także ryzyko kontynuacji odpływu kapitału zagranicznego. Inwestorzy wycofują się z amerykańskich aktywów, co zwiększa presję także na dolara. Nasdaq zdołał odrobić co prawda całą kwietniową przecenę, ale dalsze wzrosty napotykają coraz większe trudności. Jeśli dane makro będą sukcesywnie się pogarszać (co uważam za realny scenariusz), inwestorzy będą ograniczać zaangażowanie na rynku akcji.

Czytaj więcej

24 ciekawe spółki na drugi kwartał. PKO, WP, XTB i kto jeszcze?

Nie wszyscy przeszli próbę

Kwiecień pokazał jednak, że w obecnych czasach trzeba być przygotowanym na różne scenariusze, nawet te najbardziej surrealistyczne. Kto w ubiegłym miesiącu najlepiej poradził sobie w rynkowych chaosie?

Najwyższą stopę zwrotu osiągnął Michał Krajczewski z BM BNP Paribas. Jego typy dały „zarobić” prawie 5,7 proc. Kluczowa okazała się długa pozycja na rynku bitcoina. Istotną rolę odegrały jednak w kwietniu również zlecenia „stop loss” i „take profit”. Część ekspertów miała dobre wyczucie rynku, ale ich typy z racji dodatkowych warunków nie przetrwały próby związanej z paniką wywołaną amerykańskimi cłami.

Łukasz Wardyn

CMC Markets

EUR/PLN 

Na potencjał bardzo „stromych” obniżek stóp procentowych w kraju już w tym roku rynek zaczyna reagować mniejszym popytem na złotego. Jest to zgodne z pewną logiką rynkową, aczkolwiek występuje względnie późno. Powoli więc utrzymywanie pozycji w PLN robi się coraz bardziej ryzykowne. Ale nadal nie można wykluczać sytuacji, gdy jeszcze przez kilka miesięcy indeks złotego będzie przebywał w szerokim zakresie horyzontalnym. Wejście: 4,23. Cel: 4,37.

Złoto 

Wreszcie w kwietniu pojawiła się seria mocnych wzrostów i bardzo dużych dziennych zakresów. Jest to pierwsze ostrzeżenie, że rynek złota zaczyna się przegrzewać. Widać to też w popularności ETF-ów na ten metal. Niestety, dla niedźwiedzi taka dynamika nie daje żadnej podpowiedzi o bliskości szczytu. Ten może być znacznie wyżej, więc krótkie pozycje są walką przeciwko dominującemu trendowi, co może być bardzo bolesne dla portfeli. Wejście: 3015. Cel: 3300.

WIG20

Po krachu wywołanym zapowiedzią ceł notowania polskich akcji zachowały się niebywale mocno, potwierdzając ważność trendu wzrostowego i dając nadzieje na bardzo mocną hossę jeszcze w tym roku. Na razie jednak rynek potrzebuje się ustabilizować, ochłodzić i wygładzić różne wskaźniki i oscylatory. Pomimo tak wielkich apetytów na obniżki stóp procentowych, które mogą w końcu wywołać kolejną falę wzrostową, najbliższy czas może oznaczać szeroki trend horyzontalny dla WIG i WIG20. Wejście: 2601. SL: 2367.

Michał Krajczewski

BM BNP Paribas Bank Polska

Bitcoin

Podtrzymuję pozytywną ocenę BTC w związku z poprawą nastrojów na światowych giełdach, osłabieniem USD i rynkowymi oczekiwaniami na luzowanie polityki monetarnej przez banki centralne na świecie. Notowania BTC skorelowane są z globalnym wskaźnikiem płynności M2, który odbijał w górę w ostatnich tygodniach, co może przełożyć się na kontynuację odbicia BTC. Cel: 105 tys. SL: 80 tys.

Gaz ziemny

Kontrakty na gaz ziemny w USA odnotowały w kwietniu korektę, która zatrzymana została na poziomie 200-sesyjnej średniej kroczącej, a także w pobliżu poprzedniego minimum ze stycznia, jak i lokalnych maksimów z 2024 r. Wyprzedanie przy wybranych wskaźnikach AT wskazuje więc na możliwość korekcyjnego odbicia w górę w kierunku 4,0. Wejście: 3,20. Cel: 4,00. SL: 2,85.

NYSE Arca Gold Miners Index 

Indeks producentów złota wybił się w końcu (w ślad za surowcem) na nowe maksima, pokonując szczyt z 2020 r., choć jesteśmy jeszcze poniżej historycznych poziomów z lat 2011–2012. Po lekkiej korekcie w II połowie kwietnia, pozytywne nastawienie do sektora ma szansę być kontynuowane w kolejnych miesiącach. Cel: 1600. SL: 1200.

Marcin Kiepas

Tickmill

USD/JPY

Zwrot w górę z wrześniowego dołka i oczekiwane w maju odreagowanie przeceny amerykańskiego dolara powinny przełożyć się na wzrost notowań USD/JPY w rejon 146–148 jenów. Wejście: 141,6. Cel: 148. SL: 139,7.

Ropa WTI

Sytuacja na wykresie ropy WTI sugeruje zbliżającą się odwrócenie tendencji spadkowej. Stąd po uprzednim reteście poziomów 57–58 USD na początku maja, notowania pod koniec miesiąca mogą przebić 65 USD. Wejście: 57,7. Cel: 66. SL: 55,7.

WIG20 

Po mocnych zawirowaniach na początku kwietnia indeks WIG20 wrócił do szczytu z marca, a pozostałe warszawskie indeksy wyznaczyły ATH. To jeszcze nie koniec hossy na GPW. Nie mniej jednak w maju rośnie ryzyko realizacji zysków. Cel: 2550. SL: 2900.

Marek Rogalski

DM BOŚ

Solana

Kwiecień przyniósł zmianę trendu na rynku krypto. Pozytywne tendencje powinny przyspieszyć w maju za sprawą systemowego wsparcia branży przez administrację Trumpa i SEC. Solana jest tu jednym z ciekawszych projektów.

Złoto

Inwestorzy na razie nie potrzebują bezpiecznych przystani. Złoto trafiło do inwestycyjnego mainstreamu, co sugerować teraz może nawet kilka miesięcy korekty z zejściem poniżej 3 tys. USD za uncję kruszcu.

S&P 500

Lokalny dołek wypadł 7 kwietnia i rynek ładnie odbił w górę od tego czasu. Dalej grany będzie wątek deeskalacji wojny handlowej, a rynek akcji dodatkowo mogą wesprzeć rosnące oczekiwania powrotu Fedu do obniżek stóp od czerwca.

Kamil Cisowski

DI Xelion

Ethereum

Ethereum zostało skreślone nawet przez wielu fanów kryptowalut, ale istnieje niezerowa szansa, że Fusaka odmieni to otoczenie. W kwietniu otrzymaliśmy pierwsze techniczne sygnały, że najbardziej niegdyś obiecujący konkurent bitcoina jeszcze nie umarł. Cel: 2700.

Srebro

Parytet srebra do złota staje się coraz ciekawszy. Wciąż wierzymy, że na koniec roku będzie wyglądał zupełnie inaczej, a w optymistycznym scenariuszu maj będzie miesiącem rozpoczęcia amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych.

Bovespa

Bovespa potwierdziła w kwietniu marcowy sygnał kupna. Jesteśmy pozytywnie nastawieni do akcji, rynki europejskie wydają nam się nadmiernie wykupione, Ameryka Łacińska jest odległa od pierwszego planu wojny handlowej. To może być jej rok.

Rafał Sadoch

BM mBanku

EUR/PLN 

Złoto 

S&P 500 

Łukasz Wójcik

BM Pekao

Ripple

Wzrost oczekiwań na obniżki stóp w USA, a tym samym luźniejsze warunki finansowe mogą pomagać w maju notowaniom kryptowalut. Ponadto możliwe, że kwietniowe wzrosty BTC rozbudzą apetyt na inne walory krypto, w tym XRP. Cel: 2,95.

Ropa WTI

Oczekujemy kolejnych, słabszych odczytów twardych danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Te z kolei powinny utwierdzić rynek w przekonaniu, ze zapotrzebowanie na ropę będzie sukcesywnie malało. SL: 65,4.

Nasdaq

Z racji obserwowanej w ostatnim czasie wysokiej korelacji indeksów amerykańskich z rynkiem krypto, otwieramy przeciwstawną pozycję do XRP/USD, celem równoważenia ryzyka długiej pozycji na rynku krypto.

Sobiesław Kozłowski

Noble Securities

EUR/USD

Symptomy końca słabości USD i końca siły euro. SL: 1,1722.

Złoto

Dotychczasowa słabość USD sprzyjała złotu, jednakże wzrost o ponad 110 proc. od dołka z początku 2022 r. zachęca do realizacji zysków z długich pozycji, co uwiarygadnia szybka korekta po podejściu pod 3500 USD za uncję. SL: 3520.

WIG20

Spadające oczekiwania wyników banków europejskich na 2025–2027 i dotychczasowy wzrost notowań rodzą ryzyko synchronizacji fundamentów z notowaniami, czego uwiarygodnieniem jest ostatnia sesja kwietnia. Dodatkowo oczekiwana majowa obniżka stopy NBP o 50 pkt baz. i rozważanie sprzedaży Santander Bank Polska przez znaczącego akcjonariusza sygnalizują bliski szczyt wycen, jak i oczekiwany „płaski” zysk netto do 2027 r. SL: 2860.

Bartosz Sawicki

analityk

USD/MXN

Kurs USD/MXN przełamał serię dołków z minionych kilku miesięcy, co zwiększa prawdopodobieństwo, że meksykańska waluta najgorsze ma za sobą i peso będzie kontynuować odbicie z długoterminowych minimów.

Kakao

Notowania kontraktów na kakao z nowojorskiej giełdy w minionych dwóch miesiącach broniły bariery 8000 USD za tonę. Choć gwałtowna zwyżka wytraciła impet przy lokalnych maksimach, to silne odbicie z minimów ostatniej kwietniowej sesji może być zwiastunem wznowienia tendencji wzrostowej.

Nifty 50

Indeks indyjskich blue chips wybił się z kanału spadkowego, a także wiarygodnie powrócił ponad szczyty ze stycznia, lutego i marca. Ponad połowa średnioterminowych spadków została wymazana, co powinno sprzyjać kontynuacji odbicia.

Andrzej Kiedrowicz

PKO BP

EUR/PLN

Majowa decyzja RPP zweryfikuje rynkowe wyceny wysokiej skali obniżek stóp procentowych NBP sięgającej 200 pkt bazowych do końca 2025 r., a w przypadku ich spadku pojawi się potencjał dla umocnienia polskiej waluty oraz wybicia kursu EUR/PLN z kanału bocznego pomiędzy poziomami 4,26 a 4,31 dołem. Złotego dodatkowo powinien wspierać przepływ globalnego kapitału w kierunku aktywów finansowych ulokowanych w Europie.

Złoto

Po technicznej korekcie w II połowie kwietnia złoto powinno powrócić do trendu wzrostowego wspierane przez utrzymujący się silny popyt banków centralnych i ETF-ów oraz podwyższone ryzyko recesji w USA, w związku z toczącą się wojną handlową między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Nasdaq 100

Wydaje się, że potencjał odreagowania tegorocznych spadków spółek technologicznych powoli ulega wyczerpaniu. Przeciągające się „negocjacje” między USA a Chinami w sprawie redukcji drakońsko wysokich, wzajemnych stawek celnych odbiją się negatywnie na wynikach tych spółek w II kwartale. Dodatkowo ryzyko recesji w USA pozostanie podwyższone, Fed zaś może zwlekać z obniżkami stóp w związku z ryzykiem wzrostu inflacji, co ponownie zacznie wywierać presję spadkową na indeks.

Michał Stajniak

XTB

USD/PLN

Rynek najprawdopodobniej nie docenia możliwości mocnego cięcia stóp przez RPP. Jeszcze bardziej gołębi bank centralny może doprowadzić do słabości złotego, a dodatkowo możemy być świadkami nadmiernie wyprzedanego dolara na rynku. Cel: 3,88. SL: 3,66.

Ropa WTI

W przypadku ropy doszło do oderwania się fizycznych i papierowych fundamentów. Choć recesja jest jeszcze odległa, a obawy dotyczące popytu przedwczesne, ropa była mocno wyprzedawana. Jednocześnie popyt na produkty pozostaje wysoki, co generuje wysokie marże rafinerii. Wydaje się, że prędzej czy później dojdzie do dalszego złagodzenia wojny handlowej, co powinno wspomóc ceny ropy. Cel: 66. SL: 55.

Hang Seng CE

W ostatnim czasie doszło do lekkiej korekty na chińskim rynku akcji. Oczywiście wciąż mamy potencjał słabości w Chinach ze względu na wojnę handlową, ale Chiny mogą mieć plan wsparcia dla gospodarki i przedsiębiorstw. Co więcej, wyceny w Chinach są mocno zachęcające, a spółki pod względem wyników finansowych rosną szybciej niż w przypadku Stanów Zjednoczonych. Cel: 8600. SL: 7450.

Mateusz Namysł

Santander BM

EUR/PLN

Prawdopodobna obniżka stóp procentowych przez RPP może sprzyjać osłabieniu się złotego względem euro. Cel: 4,40.

Srebro

Perspektywy dla srebra wydają się dobre w związku z jego wykorzystaniem w przemyśle, w tym do zastosowań przydatnych w transformacji energetycznej. Ponadto istnieje potencjał zmniejszenia dyskonta względem złota.

DAX

Zakładam, że w maju może dojść do próby testowania ostatnich szczytów przez DAX, po których może dojść do korekty notowań na tle napięć geopolitycznych. Wejście: 23500. Cel: 21000.

Łukasz Zembik

Oanda TMS Brokers

USD Index

Na słabość dolara będzie wpływać niepewność polityczna i gospodarcza w USA. Działania administracji Trumpa, w tym wprowadzenie nowych ceł i napięcia z partnerami handlowymi, budzą obawy inwestorów. Dodatkowo presja prezydenta na Rezerwę Federalną w sprawie obniżek stóp procentowych podważa zaufanie do niezależności banku centralnego. Zmiana postrzegania dolara jako „bezpiecznej przystani” też odgrywa tu istotną rolę. Wzrost napięć politycznych i gospodarczych w USA sprawia, że inwestorzy szukają alternatywnych, bardziej stabilnych walut, takich jak euro czy frank szwajcarski. Cel: 96.

Ropa WTI

Ceny ropy naftowej odnotowały ostatnio wyraźny spadek. Przyczyny spadku cen ropy i możliwej kontynuacji aktualnego trendu można upatrywać w narastająej niepewności gospodarczej związanej z zacieśnieniem polityki handlowej. Trwający konflikt taryfowy między USA a Chinami generuje obawy przed globalnym spowolnieniem i wpływa negatywnie na oczekiwania popytowe wobec surowców energetycznych. Dodatkowo perspektywa zwiększonej podaży przez OPEC+ wywołuje dodatkową presję.

Nasdaq 100

Coraz częściej mówi się o recesji w USA. Prognozy wskazują na spowolnienie wzrostu gospodarczego w USA. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje spadek tempa wzrostu PKB USA z 2,8 proc. w 2024 roku do 1,8 proc. w 2025 r. Potwierdzeniem pogorszenia sytuacji był ostatni wynik za I kwartał. Za spadkami indeksów giełdowych przemawia także ryzyko kontynuacji odpływu kapitału zagranicznego. Inwestorzy wycofują się z amerykańskich aktywów, co zwiększa presję także na dolara. Nasdaq zdołał odrobić co prawda całą kwietniową przecenę, ale dalsze wzrosty napotykają coraz większe trudności. Jeśli dane makro będą sukcesywnie się pogarszać (co uważam za realny scenariusz), inwestorzy będą ograniczać zaangażowanie na rynku akcji. Zakładam powrót do spadków indeksu w maju przynajmniej do 17 700 pkt. Cel: 17700.

Portfel inwestycyjny
Cła krzyżują plany ekspertom. Czy mimo tego wyjdą na plus?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Portfel inwestycyjny
Marzec może stać pod znakiem schłodzenia optymizmu
Portfel inwestycyjny
Uwaga na krypto i dolara. Złoto wciąż z potencjałem, giełdy niekoniecznie
Portfel inwestycyjny
Czas na krypto, metale szlachetne i polskie akcje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Portfel inwestycyjny
Św. Mikołaj na pewno przyjdzie, tylko do kogo? Na co stawiać w grudniu?
Portfel inwestycyjny
Portfel foreksowy: Listopad przyniesie odwrócenie Trump trade?