Trump grozi Kanadzie 35-procentowym cłem

Prezydent USA Donald Trump napisał w liście do kanadyjskiego premiera Marka Carneya, że 1 sierpnia może nałożyć 35-procentowe cło na większość produktów z Kanady. Może też podwyższyć cła do 15-20 proc. dla innych państw.

Publikacja: 11.07.2025 10:04

Mark Carney i Donald Trump

Mark Carney i Donald Trump

Foto: Francis Chung/Politico/Bloomberg

Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone nałożą od przyszłego miesiąca 35 proc. cło na import z Kanady oraz zagroził wprowadzeniem ogólnych ceł w wysokości 15 proc. lub 20 proc. na większość innych partnerów handlowych. W liście opublikowanym na swojej platformie społecznościowej Truth Social poinformował premiera Kanady, Marka Carneya, że nowa stawka wejdzie w życie 1 sierpnia i wzrośnie, jeśli Kanada podejmie działania odwetowe. Carney oświadczył na platformie X, że jego rząd będzie nadal bronił kanadyjskich pracowników i firm w negocjacjach z USA, dążąc do osiągnięcia porozumienia przed tym terminem.

Czytaj więcej

Kanada wycofa podatek od usług cyfrowych, aby wznowić rozmowy z USA

Trump łączy podwyżkę ceł z kwestią walki z napływem do USA fentanylu, niebezpiecznego narkotyku syntetycznego. Oskarżył on Kanadę o przyczynianie się do kryzysu fentanylowego. „Jeśli Kanada będzie ze mną współpracować, aby zatrzymać przepływ fentanylu, być może rozważymy dostosowanie tego listu" – napisał Trump.

Skarżył się również na bariery celne i handlowe powodujące „niezrównoważone" deficyty handlowe wobec USA, twierdząc, że stanowi to zagrożenie dla amerykańskiej gospodarki i bezpieczeństwa narodowego.

Jak wyglądają negocjacje USA z Kanadą?

Kanada i Meksyk starają się znaleźć sposoby na zaspokojenie oczekiwań Trumpa, aby umowa o wolnym handlu łącząca trzy kraje – znana jako USMCA – mogła wrócić na właściwe tory. Umowa Stany Zjednoczone–Meksyk–Kanada zastąpiła poprzednią umowę NAFTA w lipcu 2020 roku, po tym, jak Trump skutecznie naciskał na renegocjację podczas swojej pierwszej kadencji. Miała być poddana przeglądowi do lipca przyszłego roku, ale Trump wprowadził zamieszanie w tym procesie, rozpoczynając wojny handlowe po objęciu urzędu w styczniu.

Czytaj więcej

Trump przesunął deadline dla ceł na 1 sierpnia

Na początku tego roku na produkty kanadyjskie i meksykańskie nałożono 25-proc. cła, z niższą stawką dla kanadyjskich surowców energetycznych. Trump zaatakował obu sąsiadów, twierdząc, że nie robią wystarczająco dużo w kwestii nielegalnej imigracji i przepływu nielegalnych narkotyków przez granice. Ostatecznie ogłosił jednak zwolnienia dla towarów wchodzących do jego kraju na mocy USMCA, obejmujące szerokie grupy produktów.

Donald Trump podnosi cła. „Nie każdy musi dostać list"

Najnowszy list do Carneya został wysłany pomimo trwających negocjacji handlowych i tego, co wielu uważało za ocieplenie stosunków między Trumpem a premierem Kanady. Carney odwiedził Biały Dom 6 maja i odbył serdeczne spotkanie z Trumpem w Gabinecie Owalnym. Po tym, jak Trump przerwał rozmowy handlowe w zeszłym miesiącu z powodu nowo wprowadzonego przez Kanadę podatku od usług cyfrowych, Carney zgodził się wycofać podatek, który miałby wpływ na amerykańskie firmy technologiczne.

Trump wysłał w ostatnim czasie szereg listów do władz różnych krajów, którym zagroził podwyżkami ceł od 1 sierpnia. W wywiadzie dla NBC News opublikowanym w czwartek prezydent USA powiedział, że inni partnerzy handlowi, którzy jeszcze nie otrzymali takich listów, mogą zostać objęci ogólnymi cłami. – Nie każdy musi dostać list. Wiesz o tym. Po prostu ustalamy nasze cła. Po prostu powiemy, że wszystkie pozostałe kraje będą płacić, czy to 20 proc., czy 15 proc. Teraz to ustalimy – powiedział prezydent USA.

Wojna celna Trumpa
Donald Trump uderza w UE. „Do tej pory była nadzieja, że on tylko gra, że to blef”
Wojna celna Trumpa
Donald Trump bije w Apple. Grozi potężnymi cłami
Wojna celna Trumpa
Donald Trump zapowiada 50-procentowe cła na towary z Unii Europejskiej
Wojna celna Trumpa
Rynki cieszą się z rozejmu Pekinu z Waszyngtonem
Wojna celna Trumpa
Amerykańsko-chińskie rozmowy handlowe zaczną się w Szwajcarii
Wojna celna Trumpa
Trump zamierza złagodzić skutki taryf dla amerykańskich producentów samochodów