Na co postawić w lipcu? Kryptowaluty, metale szlachetne i GPW

Eksperci typujący skład portfeli foreksowych wierzą, że w lipcu dobre nastroje rynkowe zostaną podtrzymane. To ma pomóc m.in. indeksom warszawskiej giełdy wyjść na nowe szczyty.

Publikacja: 07.07.2025 06:00

Na co postawić w lipcu? Kryptowaluty, metale szlachetne i GPW

Foto: AdobeStock

Chociaż czerwiec na rynkach momentami był burzliwy, głównie za sprawą napięć na Bliskim Wschodzie, to postawienie na słabość amerykańskiego dolara oraz wzrost cen srebra, co proponowali eksperci typujący skład portfeli foreksowych, było słusznym podejściem. W czerwcu szybko jednak udało się opanować nerwy. Efekt jest taki, że początek lipca przyniósł nowe rekordy indeksów giełdowych i ogólny optymizm rynkowy. Pierwsze niespodzianki też już jednak są. Na co teraz postawili eksperci?

Różnorodność walutowa

W przypadku typów z rynku walutowego nadal dużą popularnością cieszą się kryptowaluty. Prognozy dla nich pozostają optymistyczne.

– Podtrzymuję pozytywną ocenę bitcoina w związku z poprawą nastrojów na globalnych giełdach, osłabieniem USD i rynkowymi oczekiwaniami na luzowanie polityki monetarnej przez banki centralne na świecie. Notowania BTC skorelowane są z globalnym wskaźnikiem płynności M2, który rośnie w ostatnich miesiącach, co może przełożyć się na kontynuację odbicia bitcoina – wskazuje Michał Krajczewski z BM BNP Paribas Bank Polska.

W kryptowaluty wierzą też Marek Rogalski z DM BOŚ oraz Mateusz Namysł z Santander BM. Obaj w lipcu postawili na wzrost notowań ethereum.

– Rynek kryptowalut ma dobre warunki do kontynuacji zwyżek – pozytywne nastroje na rynkach oraz szanse na dalszy rozwój branży, m.in. dzięki Genius Act. Ether może zachowywać się lepiej od bitcoina w obecnej fali wzrostowej – uważa Rogalski.

– Osłabiająca się amerykańska waluta może sprzyjać rynkowi krypto, choć należy podkreślić dużą zmienność tego rynku. Ethereum ma szansę na kontynuację odbicia, jednak w przypadku materializacji negatywnych scenariuszy możemy zobaczyć znacznie niższe poziomy – zwraca z kolei uwagę Mateusz Namysł.

W lipcu nie brakuje także pomysłów na szukanie bezpieczeństwa, głównie poprzez wykorzystanie franka szwajcarskiego w zestawieniu z amerykańskim dolarem.

– Obserwujemy powrót do CHF jako bezpiecznej przystani oraz coraz mniejszą skłonność inwestorów do ucieczki w stronę amerykańskiej waluty w momentach risk-off. Ponadto oczekiwane obniżki stóp procentowych przez Fed powinny nadal działać na niekorzyść USD – uważa Łukasz Wójcik z BM Pekao.

Na słabą pozycję dolara wskazuje też Kamil Cisowski z DI Xelion. – Dolar znajduje się na równi pochyłej, a lipiec wydaje nam się potencjalnie miesiącem kontynuacji trendu - nie wykluczamy obniżki stóp w USA na koniec miesiąca, boimy się, że prezydent Trump niesiony rekordami na giełdzie i sukcesem w konflikcie z Iranem może usztywnić się w kwestiach handlu. Z koszyka głównych walut CHF wydaje nam się najsensowniejszym wyborem, by grać na deprecjację USD, przede wszystkim za sprawą swojej unikalności w zachowaniu w okresach wzmożonych ryzyk geopolitycznych – argumentuje Cisowski.

W lipcowych typach nie brakuje też wątku złotego. Tutaj jednak sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Część osób postawiła na jego siłę, zakładając brak zmiany poziomu stóp procentowych w lipcu przez RPP. Rada jednak zaskoczyła i zdecydowała się na obniżkę stóp o 25 pkt, a eksperci przedstawili swoje typy nie znając jeszcze tej decyzji.

Mocne metale szlachetne

W przypadku typów z rynku surowców i towarów nadal pierwszym wyborem ekspertów pozostają metale szlachetne. Prognozy dla nich, w zdecydowanej większości przypadków pozostają optymistyczne. Dotyczy to zarówno złota, srebra, jak i palladu.

– Polityka pieniężna Fedu powinna wspierać ceny złota – uważa Rafał Sadoch z BM mBanku. Na srebro postawił z kolei Łukasz Zembik z Oanda TMS Brokers.

– Srebro w II połowie czerwca wyhamowało, po wcześniejszych dynamicznych wzrostach. Uważam jednak, że wciąż drogie złoto będzie kierowało inwestorów w stronę tańszego metalu szlachetnego i moim zdaniem srebro nie powiedziało ostatniego słowa. W krótkim terminie (ostatnie dwa tygodnie) widać konsolidację, nie ma natomiast sygnałów zakończenia trendu – argumentuje Zembik. Pallad do portfela wybrał zaś Marek Rogalski.

– Czerwcowe ożywienie na tym rynku może być dopiero początkiem większej fali wzrostowej. Zwłaszcza, gdyby jednak zaczął materializować się scenariusz pojawienia się jakichś nowych sankcji na Rosję, który mógłby uruchomić spekulacje związane z podażą palladu na globalnych rynkach – uważa.

Czytaj więcej

Duże firmy wracają na radary, w tym polskie banki

Szansa przed GPW

W przypadku typów giełdowych optymistyczne wnioski płyną dla rynku polskiego. Eksperci widzą szansę na kontynuację hossy na GPW i nowe wyższe poziomy m.in. naszego flagowego indeksu WIG20.

– Od maja indeks aż osiem razy bronił wsparcia wokół 2700 pkt. To każe przypuszczać, że trwająca dwa miesiące konsolidacja notowań nie jest wstępem do spadkowej korekty, a bazą do przyszłego wybicia z niej górą – uważa Marcin Kiepas z Tickmill. Również zdaniem Bartosza Sawickiego z Exante technika sprzyja naszemu rynkowi. – WIG20 w tym roku wzrósł o ponad 30 proc., co plasuje rodzime blue chips w gronie liderów globalnej hossy. Indeks najwyższe od 2011 r. pułapy osiągnął w maju, po czym rozpoczął korektę nieprzekraczającą zasięgiem 10 proc. Kurs pozostał ponad 100-sesyjną średnią oraz lokalnymi szczytami z lutego, co zdaje się sugerować, że trend wzrostowy nie załamał się – dodaje.

Eksperci wierzą we wzrosty również w innych obszarach rynku, a nie tylko w gronie blue chips. Na sWIG80 postawił Sobiesław Kozłowski z Noble Securities. – Hossa na WIG20 wpływa na poprawę nastawienia do małych polskich spółek, co przy poprawie fundamentów przekłada się na znaczący potencjał wzrostu poszczególnych emitentów – uważa Kozłowski.

Lider wciąż zwiększa przewagę

Który z ekspertów wykaże się najlepszym rynkowym „nosem” w lipcu? Czerwiec pokazał, że nie wystarczy mieć rację, ale ważne są także detale. Najlepszym wyczuciem rynkowym w poprzednim miesiącu,po raz kolejny wykazał się Kamil Cisowski z DI Xelion. Przygotowane przez niego typy wygenerowały stopę zwrotu na poziomie prawie 7 proc. Cisowski tym samym umocnił się na pozycji lidera w tegorocznym wyścigu ekspertów i pewnie zmierza po trzecie z rzędu zwycięstwo. W ciągu pół roku osiągnął stopę zwrotu przekraczającą już 50 proc.

Czytaj więcej

22 ciekawe spółki na trzeci kwartał. Budimex, LPP , Voxel i kto jeszcze?

Łukasz Wardyn, CMC Markets

EUR/PLN p

Sprężyna naciąga się coraz mocniej. Ważne będą ruchy kapitałów na EUR/USD. Tutaj tempo wzrostów EUR/USD jest bardzo mocne i najbliższa korekta może być dotkliwa dla złotego. Większe ruchy mają miejsce na USD/PLN, ale to EUR/PLN nie jest w trendzie spadkowym, a horyzontalnym, więc próby długich pozycji nie są typowym łapaniem spadającego noża.

Złoto p

Widać, że nawet wyjątkowe niepokoje na Bliskim Wschodzie nie wypchnęły złota na trwałe nowe szczyty. To ewidentne wskazanie, że jeżeli mamy zobaczyć nowe maksima, to rynek potrzebuje dłuższej konsolidacji. Wejście: 3150. Cel: 3300.

WIG20 p

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy mocne obniżki stóp wystarczyły europejskim indeksom do wzrostów. W Polsce ten argument może już wkrótce wystąpić, ale jednocześnie odczyty gospodarki – w przeciwieństwie do europejskich – są już teraz bardzo solidne. To daje nadzieję na wyjście górą z trendu horyzontalnego. Na to wskazują już odczyty WIG20, WIG20TR, WIG20USD. Jeżeli indeksom uda się wrócić do hossy, a dowiemy się o tym już za chwilę, to kolejna faza trendu może być bardziej imponująca niż poprzednie. Po prostu zdecydowana większość, która utrzymuje pozycje w polskich akcjach, nie będzie spieszyć się ze sprzedażą. SL: 2617.

Michał Krajczewski, BM BNP Paribas Bank Polska

Bitcoin p

Podtrzymuję pozytywną ocenę bitcoina w związku z poprawą nastrojów na globalnych giełdach, osłabieniem USD i rynkowymi oczekiwaniami na luzowanie polityki monetarnej przez banki centralne na świecie. Notowania BTC skorelowane są z globalnym wskaźnikiem płynności M2, który rośnie w ostatnich miesiącach, co może przełożyć się na kontynuację odbicia BTC. Cel: 125 tys. SL: 97 tys.

Platyna q

Od połowy maja obserwowaliśmy dynamiczny ruch wzrostowy w notowaniach platyny. Bardzo mocne wykupienie notowań może przekładać się na ich korektę w lipcu. Cel: 1200. SL: 1460.

Nasdaq p

Spółki technologiczne wykazują w ostatnim miesiącu relatywną siłę i jako jedne z pierwszych sektorów wybijają się ponad dotychczasowe historyczne szczyty z początku roku. Relatywna siła dotychczasowych liderów hossy jest pozytywnym sygnałem dotyczącym siły trwającego trendu wzrostowego, dlatego zakładam kontynuację zwyżek. Cel: 25000. SL: 21000.

Marcin Kiepas, Tickmill

PLN/TRY p

Systematycznie osłabiająca się turecka lira i realne umocnienie w lipcu złotego po możliwym opóźnieniu przez RPP do września obniżek stóp procentowych przemawiają za kontynuacją wzrostów PLN/TRY. Cel: 11,5.

Ropa WTI q

Uspokojenie sytuacji wokół Bliskiego Wschodu powinno powoli ściągać ceny ropy w dół w kierunku dołków z kwietnia i maja. Wejście: 68. Cel: 58. SL: 70,5.

WIG20 p

Od maja indeks aż osiem razy bronił wsparcia wokół 2700 pkt. To każe przypuszczać, że trwająca dwa miesiące konsolidacja notowań nie jest wstępem do spadkowej korekty, a bazą do przyszłego wybicia z niej górą. Cel: 3000. SL: 2650.

Marek Rogalski, DM BOŚ

Ethereum p

Rynek kryptowalut ma dobre warunki do kontynuacji zwyżek – pozytywne nastroje na rynkach oraz szanse na dalszy rozwój branży, m.in. dzięki Genius Act. Ether może zachowywać się lepiej od bitcoina w obecnej fali wzrostowej.

Pallad p

Czerwcowe ożywienie na tym rynku może być dopiero początkiem większej fali wzrostowej. Zwłaszcza gdyby jednak zaczął materializować się scenariusz pojawienia się jakichś nowych sankcji na Rosję, który mógłby uruchomić spekulacje związane z podażą palladu na globalnych rynkach.

Russell 2000 p

Obecna hossa na Wall Street jest nakręcana oczekiwaniami odnośnie do powrotu Fed do cyklu cięć stóp procentowych od września. To w pewnym momencie powinno uruchomić większy popyt na mniejsze, spekulacyjne spółki, które teoretycznie powinny na tych ruchach bankierów skorzystać.

Kamil Cisowski, DI Xelion

USD/CHF q

Dolar znajduje się na równi pochyłej, a lipiec wydaje nam się potencjalnie miesiącem kontynuacji trendu – nie wykluczamy obniżki stóp w USA na koniec miesiąca, boimy się, że prezydent Trump niesiony rekordami na giełdzie i sukcesem w konflikcie z Iranem może usztywnić się w kwestiach handlu. Z koszyka głównych walut CHF wydaje nam się najsensowniejszym wyborem, by grać na deprecjację USD, przede wszystkim za sprawą swojej unikalności w zachowaniu w okresach wzmożonych ryzyk geopolitycznych. Cel: 76.

Gaz ziemny q

Ceny gazu bronią się przed spadkami, w czym w czerwcu wsparciem była sytuacja na Bliskim Wschodzie, ale obecnie brakuje argumentów za ich utrzymaniem w tej części roku, w której statystycznie często notowane są lokalne minima. Zakładamy, że wybicie z trwającej od miesięcy konsolidacji będzie miało miejsce dołem, a dwucyfrowy procentowy spadek cen na przestrzeni najbliższego miesiąca jest całkowicie realny. Cel: 3,15.

VIX p

Nasze modele sugerują wyraźnie, że 3Q2025 będzie spadkowy, za czym przemawiają zarówno poziomy wycen na świecie, nadmierny, w naszej ocenie optymizm w kwestiach globalnego handlu, jak i nasze wątpliwości dotyczące perspektyw dla amerykańskiego i globalnego wzrostu w drugiej połowie roku. Wzorzec sezonowy i analiza techniczna sugerują, że przynajmniej pierwsza połowa lipca po wyznaczeniu nowych szczytów S&P500 może być wzrostowa ale stawiamy, że nawet ten dobry zazwyczaj miesiąc może być pełen turbulencji, a 9 lipca nie przebiegnie tak łagodnie, jak chcieliby inwestorzy. Cel: 25.

Rafał Sadoch, BM mBanku

EUR/USD p

Luzowanie polityki pieniężnej przez Fed napędza wzrosty eurodolara.

Złoto p

Polityka pieniężna Fedu powinna wspierać też ceny złota.

S&P 500 p

Wall Street w końcu wróciła na szczyty, ocieplenie rozmów handlowych oraz perspektywa sezonu wyników powinny dalej wspierać wzrosty.

Łukasz Wójcik, BM Pekao

CHF/USD p

Obserwujemy powrót do CHF jako bezpiecznej przystani oraz coraz mniejszą skłonność inwestorów do ucieczki w stronę amerykańskiej waluty w momentach risk-off. Ponadto, oczekiwane obniżki stóp procentowych przez Fed powinny nadal działać na niekorzyść USD. SL: 1,238.

Uran q

Po mocnych, czerwcowych wzrostach, którym pomogły informacje o konflikcie na linii Izrael–Iran notowania ETF Global X Uranium ETF znalazły się blisko 100 proc. od kwietniowego dołka. Pomimo mocnych fundamentów surowca, wskaźniki techniczne wskazują mocne wykupienie, co powinno skutkować krótkoterminową korektą. Cel: 34,3. SL: 40,2.

Emerging Markets (EMQQ) pq

Spodziewamy się przyspieszenia napływów kapitału na rynki emerging markets, z racji oczekiwanej, dalszej deprecjacji amerykańskiej waluty oraz atrakcyjnych wycen. SL: 39,4.

Sobiesław Kozłowski, Noble Securities

USD/PLN p

Siła EUR/USD i USD/PLN testuje techniczne ekstrema, co przy zmianie nastrojów wpłynęłoby na dynamiczną korektę.

Kukurydza p

Przecena na surowcach rolnych, w tym i kukurydzy, jest zaawansowana i sprzyja aktywizacji popytu.

sWIG80 p

Hossa na WIG20 wpływa na poprawę nastawienia do małych polskich spółek, co przy poprawie fundamentów przekłada się na znaczący potencjał wzrostu poszczególnych emitentów.

Bartosz Sawicki, Exante

EUR/GBP p

W czerwcu GBP/USD naruszył 1,37. Funt osiągnął trzyletnie szczyty w relacji do dolara. Mimo to, pogarszanie kondycji rynku pracy może skłonić Bank Anglii do złagodzenia stanowiska, zwiększając prawdopodobieństwo osłabienia GBP w relacji do euro i pozostałych głównych walut.

Gaz ziemny p

Po zawieszeniu broni między Iranem a Izraelem ceny gazu runęły do poziomów najniższych od kwietnia. Nadpodaż surowca może szybko zniknąć w obliczu nasilenia się popytu w USA podczas fali upałów oraz przyspieszenia importu LNG przez kraje europejskie w celu odbudowy historycznie niskich rezerw przed sezonem grzewczym.

WIG20 p

WIG20 w tym roku wzrósł o ponad 30 proc., co plasuje rodzime blue chips w gronie liderów globalnej hossy. Indeks najwyższe od 2011 r. pułapy osiągnął w maju, po czym rozpoczął korektę nieprzekraczającą zasięgiem 10 proc. Kurs pozostał ponad 100-sesyjną średnią oraz lokalnymi szczytami z lutego, co zdaje się sugerować, że trend wzrostowy nie załamał się.

Andrzej Kiedrowicz, PKO BP

EUR/PLN q

Złotemu w relacji do euro powinno sprzyjać pozostawienie stóp procentowych NBP na obecnym poziomie w lipcu oraz utrzymanie umiarkowanej retoryki przez członków RPP, co powinno prowadzić do stopniowej redukcji rynkowych oczekiwań odnośnie do tempa i skali obniżek stóp w tym roku. Złotego będą też wspierać solidne perspektywy wzrostu PKB Polski w 2025 r., pozytywnie wyróżniające krajową gospodarkę wśród krajów UE.

Miedź q

Ceny miedzi mogą znaleźć się pod presją amerykańskich ceł, które mogą obniżyć globalny popyt na metal, głównie ze strony Chin. Dodatkowo pojawiają się opinie ekspertów, że rynek amerykański jest bliski nasycenia surowcem.

WIG p

Perspektywy poprawy koniunktury gospodarczej w Polsce w latach 2025-2026 oraz niski poziom inflacji CPI, która w lipcu powinna spaść poniżej 3 proc. będą wspierać hossę na warszawskim parkiecie. Dodatkowo przewidywany jest mocny wzrost inwestycji w zbrojenia oraz infrastrukturę, przy coraz mocniejszym wykorzystaniu środków finansowych otrzymanych przez Polskę z UE.

Michał Stajniak, XTB

AUD/JPY p

Chiński juan zyskuje bardzo wyraźnie w ostatnim czasie, natomiast umocnienie dolara australijskiego było ograniczone. Porozumienie między USA a Chinami osiągnięte przed kilkoma dniami jest wstępem do większej umowy handlowej i współpracy między krajami. Niemniej istnieje szansa, że Chiny zaczną współpracować mocniej z innymi krajami, w tym właśnie z Australią. Z kolei jen powinien być pod presją, biorąc pod uwagę brak perspektyw na podwyżki w najbliższym czasie oraz wycofywanie się inwestorów z długich pozycji na jenie w ostatnich tygodniach. Cel: 97. SL: 92,2.

Kawa q

Perspektywy produkcyjne na świecie poprawiły się, a w Brazylii przemija ryzyko przymrozków. Wobec tego oczekuje się, że zbiory wzrosną w porównaniu do poprzedniego sezonu. Inwestorzy spekulacyjni wyraźnie redukują długie pozycje od początku tego roku, co wskazuje na zwiększoną wiarę w przyszłe zbiory oraz ograniczoną wiarę we wzrost popytu przy wciąż wysokich cenach. Cel: 275. SL: 333.

CAC40 p

Właśnie mija rok od przyspieszonych wyborów do Zgromadzenia Narodowego we Francji. Fragmentaryczny parlament powoduje coraz większe problemy z rządzeniem, a dodatkowo stworzenie budżetu na 2026 rok będzie ogromnym problemem. Wobec tego istnieje ryzyko, że Macron ponownie zdecyduje się na ogłoszenie przyspieszonych wyborów, a nawet bez tego istnieje duża szansa na przedłużenie słabości na rynku francuskich akcji. Cel: 7470. SL: 7880.

Mateusz Namysł, Santander BM

Ethereum p

Osłabiająca się amerykańska waluta może sprzyjać rynkowi krypto, choć należy podkreślić dużą zmienność tego rynku. Ethereum ma szansę na kontynuację odbicia, jednak w przypadku materializacji negatywnych scenariuszy, możemy zobaczyć znacznie niższe poziomy. Wejście: 2450. Cel: 2800.

Złoto p

W związku ze słabością amerykańskiej waluty oraz zakupami złota dokonywanymi przez banki centralne możliwa jest kontynuacja trendu wzrostowego surowca.

VIX p

Kwestie geopolityczne mogą ponownie zwiększyć zmienność na rynkach finansowych. Kluczową kwestią dla rynków może być decyzja USA w sprawie ceł dla partnerów handlowych. Wejście: 15,7. Cel: 23.

Łukasz Zembik, Oanda TMS Brokers

USD/PLN p

Osłabienie dolara przybrało w czerwcu pokaźne rozmiary. Rynek w dużej mierze wycenił bardziej gołębie stanowisko Fed i zaczął nawet wyceniać, że w tym roku zobaczymy trzy cięcia stóp. Deprecjacja USD to oczywiście również pokłosie polityki handlowej Trumpa.

Presję na dolara wywarły także wypowiedzi Bowman oraz Wallera z Fedu, którzy opowiedzieli się za lipcem jako możliwym terminem redukcji kosztu pieniądza. Po silnej deprecjacji USD zakładam, że w lipcu nastąpi korekta wzrostowa na dolarze. Rynek może zacząć korygować swoje oczekiwania, jeśli następna konferencja prasowa Powella okaże się wciąż w jastrzębim tonie. Uważam, że tempo spadków na USD/PLN jest przesadzone i nie do utrzymania w krótkim terminie. Zakładam wzrosty notowań z poziomu 3,60 przynajmniej do 3,65.

Srebro p

Srebro w II połowie czerwca wyhamowało, po wcześniejszych dynamicznych wzrostach. Uważam jednak, że wciąż drogie złoto będzie kierowało inwestorów w stronę tańszego metalu szlachetnego i moim zdaniem srebro nie powiedziało ostatniego słowa. W krótkim terminie (ostatnie dwa tygodnie) widać konsolidację, nie ma natomiast sygnałów zakończenia trendu. Szacuję wzrost do poziomu ok. 40 USD/uncję.

CAC40 p

Uważam, że USA oraz Europa podpiszą porozumienie, co zadowoli inwestorów po obu stronach Atlantyku. Oddalony o nieco większą wartość od swoich poziomów ATH francuski indeks CAC40 ma sporo przestrzeni do nadrobienia zaległości – chociażby do niemieckiego indeksu DAX. Zakładam możliwe wzrosty do 7900 pkt.

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu” nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Portfel inwestycyjny
WIG20 z rekordowo wysokim zamknięciem
Portfel inwestycyjny
Zmienności nie powinno zabraknąć. Sprzedaj dolara, postaw na srebro
Portfel inwestycyjny
Portfel foreksowy na maj: Eksperci znów zwracają się w stronę rynku kryptowalut
Portfel inwestycyjny
Cła krzyżują plany ekspertom. Czy mimo tego wyjdą na plus?
Portfel inwestycyjny
Marzec może stać pod znakiem schłodzenia optymizmu
Portfel inwestycyjny
Uwaga na krypto i dolara. Złoto wciąż z potencjałem, giełdy niekoniecznie