Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE

Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.

Publikacja: 11.07.2025 14:13

Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE

Foto: Filip Frydrykiewicz

Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu bardziej niż początkowo szacowano, potwierdzając szerszy trend w strefie euro, polegający na stopniowym wzroście inflacji, w miarę jak rosną koszty usług i umiarkowane spadki cen energii.

Zharmonizowana stopa inflacji we Francji, skorygowana w celu porównania z innymi krajami strefy euro, została w czerwcu zrewidowana w górę do 0,9 proc. rok do roku z wstępnego odczytu na poziomie 0,8 proc., podał w piątek urząd statystyczny INSEE. Stanowiło to wzrost w porównaniu z 0,6 proc. w maju.

W ankiecie Reutersa przeprowadzonej wśród 15 analityków prognozowano inflację zharmonizowaną na poziomie 0,8 proc., a szacunki wahały się od 0,8 proc. do 0,9 proc.

Czytaj więcej

Potwierdzone 1,9 proc. inflacji w strefie euro

We Francji najbardziej drożeją usługi

Wzrost był napędzany rosnącymi cenami usług, które wzrosły o 2,4 proc. rocznie w czerwcu w porównaniu z 2,1 proc. w maju. INSEE przypisuje to szybszemu wzrostowi kosztów zakwaterowania, transportu i opieki zdrowotnej.

Ceny energii spadły o 6,7 proc. w porównaniu z czerwcem 2024 r., co stanowi mniejszy spadek niż majowy spadek o 8,0 proc.

Inflacja bazowa, z wyłączeniem zmiennych cen żywności i energii, wzrosła nieznacznie do 1,2 proc. z 1,1 proc., podczas gdy inflacja cen żywności nieznacznie przyspieszyła z 1,3 proc. do 1,4 proc.

Krajowy wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł o 1,0 proc. w ujęciu rocznym.

Ten niewielki wzrost plasuje Francję na równi z resztą strefy euro, gdzie inflacja osiągnęła w czerwcu cel 2 proc. Europejskiego Banku Centralnego. Pomimo tego wzrostu, Francja nadal odnotowuje jeden z najniższych wskaźników inflacji w bloku 20 państw.

EBC obniżył stopy procentowe w czerwcu po tym, jak inflacja spadła nieznacznie poniżej celu, a prezes Christine Lagarde zasygnalizowała potencjalne przerwanie tego trendu poprzez dalsze luzowanie polityki pieniężnej.

Jednak utrzymująca się presja na ceny usług w całej strefie euro wzbudziła obawy o utrwalenie się inflacji krajowej powyżej poziomów docelowych.

Czytaj więcej

PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.

Coraz większa słabość francuskich producentów

Tymczasem francuski przemysł wytwórczy osłabił się w czerwcu jeszcze bardziej, na co wpłynął spadek produkcji i gwałtowniejszy spadek liczby nowych zamówień. Ostateczny wskaźnik PMI dla przemysłu wytwórczego France HCOB za czerwiec, opracowany przez S&P Global, spadł do 48,1 punktu z 49,8 w maju, choć nieco powyżej czerwcowego wstępnego wskaźnika PMI dla przemysłu wytwórczego, który wyniósł 47,8 punktu.

Jak wynika z badania S&P Global, francuscy producenci zmagali się z presją konkurencyjną, co doprowadziło do spadku cen sprzedaży czwarty miesiąc z rzędu, pomimo niewielkiego wzrostu kosztów produkcji spowodowanego wyższymi cenami surowców i energii.

Nowe zamówienia spadły w najszybszym tempie od czterech miesięcy, przy słabym popycie zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, dodał S&P Global.

Ekonomista Hamburg Commercial Bank, Jonas Feldhusen, stwierdził, że zwiększone wydatki na sektor obronny i środki monetarne Europejskiego Banku Centralnego mogą w przyszłości wesprzeć sektor wytwórczy, jednak pewne wyzwania pozostają.

– Po pierwsze, produkcja ponownie spadła po dwóch kolejnych miesiącach umiarkowanego wzrostu, a utrzymująca się słabość sektora motoryzacyjnego to czynnik przyczyniający się do tego zjawiska. Po drugie, popyt krajowy – który od początku roku wykazywał wyraźną tendencję ożywienia – odnotował w czerwcu znaczny spadek dynamiki – powiedział Feldhusen.

– W rezultacie krucha ścieżka ożywienia francuskiego sektora produkcyjnego doznała znacznego załamania. Kluczowe pytanie brzmi teraz, czy jest to tymczasowa korekta, czy przedwczesny koniec ciężko wywalczonego odbicia – dodał.

Gospodarka światowa
Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w maju drugi miesiąc z rzędu
Gospodarka światowa
Ceny hurtowe w Niemczech wzrosły w czerwcu o 0,9 proc.
Gospodarka światowa
Rumunia zapłaci cenę za rozrzutność
Gospodarka światowa
Malejąca imigracja zmniejsza wzrost amerykańskiego PKB
Gospodarka światowa
Niemiecka wymiana handlowa w maju rozczarowała
Gospodarka światowa
Trump ogłosił cła na miedź. Ceny surowca rekordowo wysokie