W ujęciu rok do roku niższe ceny odnotowano również w hurtowej sprzedaży odpadów i złomu (-6,1 proc.), wyrobów z żelaza, stali i półwyrobów z metali żelaznych (-5,4 proc.) oraz komputerów i urządzeń peryferyjnych (-5,0 proc.).
Niemiecka inflacja w czerwcu potwierdzona
Tymczasem Destatis potwierdził wstępne dane, że inflacja w Niemczech spadła w czerwcu do 2,0 proc. Stopa inflacji w maju i kwietniu 2025 r. wyniosła +2,1 proc.
– W czerwcu inflacja ponownie nieznacznie spadła i osiągnęła najniższy poziom odnotowany w pierwszej połowie roku. Oprócz utrzymującego się spadku cen energii inflacja cen żywności uległa szczególnemu spowolnieniu – powiedziała Ruth Brand, prezes Federalnego Urzędu Statystycznego. – Z drugiej strony ponadprzeciętny wzrost cen usług nadal napędzał inflację. Ogólnie rzecz biorąc, ceny konsumpcyjne pozostały niezmienione w czerwcu w porównaniu z majem.
Niemiecki import tanieje, eksport drożeje
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.
Ceny produktów energetycznych w czerwcu 2025 r. były o 3,5 proc. niższe niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Spadek był zatem ponownie mniej wyraźny niż w poprzednich miesiącach (maj 2025 r.: -4,6 proc.; kwiecień 2025 r.: -5,4 proc.). W szczególności ceny paliw silnikowych (-4,6 proc.) spadły w czerwcu 2025 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Cena energii dla gospodarstw domowych spadła w tym samym okresie o 2,8 proc. Ceny ciepła sieciowego (-0,1 proc.) i gazu ziemnego (+0,1 proc.) pozostały praktycznie bez zmian w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku.
Ceny żywności były w czerwcu o 2,0 proc. wyższe niż rok wcześniej. Wzrost cen żywności spowolnił zatem do poziomu ogólnej inflacji. W maju tempo wzrostu cen wyniosło +2,8 proc. W okresie od czerwca 2024 r. do czerwca 2025 r. wzrosły w szczególności ceny owoców (+7,4 proc.). Znaczne wzrosty cen odnotowano również w przypadku cukru, dżemu, miodu i innych wyrobów cukierniczych (+5,3 proc.) oraz produktów mlecznych i jaj (+3,6 proc.). Gwałtowne wzrosty cen odnotowano w przypadku niektórych z tych produktów (np. czekolady: +17,4 proc.), podczas gdy w przypadku innych odnotowano zauważalny spadek cen (np. cukru: -28,6 proc.). Ponadto poniżej średniej odnotowano wzrosty cen np. ryb, przetworów rybnych i owoców morza (+0,6 proc.) oraz pieczywa i produktów zbożowych (+0,5 proc.). Przykładowo warzywa kosztowały mniej niż rok wcześniej (-3,0 proc., w tym ziemniaki: -11,2 proc.).