Przemysław Tychmanowicz

Przemysław Tychmanowicz

Dziennikarz ekonomiczny „Rzeczpospolitej” i Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet”. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z funkcjonowaniem rynku kapitałowego, branżą maklerską, rynkiem walutowym, a także firmami windykacyjnymi. Prowadzący magazyn „Rzecz o Biznesie”, a także program „Prosto z Parkietu”. Z redakcją związany jest od 2011 r. czyli od początku swojej kariery zawodowej. W 2013 r. otrzymał nagrodę „Herosa Rynku Kapitałowego” w kategorii dziennikarz ekonomiczny w plebiscycie organizowanym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Z wykształcenia ekonomista.

Czy maklerzy już na dobre zakotwiczyli w strukturach banków?

W ciągu ponad dziesięciu lat aż sześć domów maklerskich zostało wchłoniętych w struktury bankowe. Zmieniło to branżowy krajobraz i dzisiaj broker działający w ramach banku jest czymś naturalnym. Droga powrotna wydaje się zamknięta. Ale rynek potrafi mocno zaskakiwać.

Nowe, maklerskie posiłki

Rynek kapitałowy stał się bogatszy o 57 osób z licencją maklera papierów wartościowych.

Polskim brokerom marzą się kryptowaluty. Doczekają się przyzwolenia od nadzorcy?

Dzisiaj inwestorzy, którzy chcą handlować kryptowalutami, korzystają głównie z wyspecjalizowanych giełd, zagranicznych pośredników lub lewarowanych kontraktów CFD. To może się jednak zmienić za sprawą BM Pekao i XTB. O ile będzie na to regulacyjne przyzwolenie.

Rafał Sadoch, BM mBanku: Fundamenty hossy na rynku akcji nadal są zdrowe

Trudno oczywiście przewidywać jak długo kwestie polityczne będą generować podwyższoną zmienność, ale zakładam, że jest to raczej krótkoterminowa perspektywa - mówi Rafał Sadoch, analityk BM mBanku.

Zepsute urodziny WIG20. Kubeł zimnej wody wylany na głowy inwestorów

WIG20 stracił we wtorek 2,5 proc. Gorzej w Europie zaprezentował się jedynie węgierski BUX, który spadł o 3 proc.

WIG20 obchodzi 30 urodziny. W ostatnich latach przeżywał prawdziwą huśtawkę nastrojów

16 kwietnia 1994 r. GPW rozpoczęła publikację indeksu WIG20. Dzisiaj jest to najważniejszy wskaźnik na naszym rynku.

Kurs złotego wciąż pod geopolityczną presją

Złoty traci nadal na wartości. Na światowym rynku znów królem jest dolar.

WIG20 w trybie korekty. Trzeci tydzień z rzędu traci S&P 500

Kolor czerwony rozlał się na światowe rynki. Na razie to jednak wciąż tylko korekta.

Interwencje walutowe na niewiele się już zdają. Jen nie przestaje razić słabością

Kiedyś był uważany za jedną z bezpiecznych przystani. Od dłuższego czasu znajduje się regularnie pod presją sprzedających, niezależnie od otoczenia. Mowa oczywiście o jenie, który traci na wartości w zasadzie niezależnie od warunków zewnętrznych. W poniedziałek para USD/JPY zbliżyła się do poziomu 154.

Metale szlachetne dojrzały do korekty?

Inwestorzy w na rynku metali szlachetnych w ostatnich dniach z pewnością nie mogą narzekać na brak zmienności. Piątek przyniósł mocne wahania cen. Złoto najpierw wykonało mocny ruch w górę, przebiło poziom 2400 USD za uncję i ustanowiło historyczny rekord na poziomie 2431 USD. Ostatecznie jednak zamknęło piątkowe notowania pod kreską.