Fed i rząd USA ratują klientów SVB

Amerykańscy regulatorzy wdrożyli plan przewidujący gwarancje dla wszystkich posiadaczy depozytów w Silicon Valley Banku (SVB ). Ma to zapobiec rozlewaniu się kryzysu po rynkach finansowych.

Publikacja: 13.03.2023 08:31

Fed i rząd USA ratują klientów SVB

Foto: Bloomberg

"Depozytariusze będą mieli dostęp do swoich pieniędzy począwszy od poniedziałku 13 marca. Żadne straty związane z restrukturyzacją Silicon Valley Banku nie zostaną poniesione przez podatników" - mówi wspólny komunikat podpisany przez Janet Yellen, amerykańską sekretarz skarbu, Jerome'a Powella, szefa Fedu i Martina Gruenberga, przewodniczącego Federalnej Korporacji Ubezpieczenie Depozytów (FDIC).

SVB zajmował 16. miejsce na liście największych amerykańskich banków a jego upadek był największym bankructwem instytucji finansowej w USA od 2008 r. W piątek znalazł się on pod kontrolą FDIC. Pożyczkodawca ten specjalizował się w obsłudze firm technologicznych, a znaczna większość znajdujących się w nim depozytów nie była ubezpieczona. W ramach rządowego pakietu pomocowego, SVB będzie mógł pożyczać nieograniczoną ilość pieniędzy z Rezerwy Federalnej, tak długo jak będzie posiadał odpowiednie zabezpieczenie w postaci portfela obligacji rządowych.

Czytaj więcej

Janet Yellen: Nie będzie pakietu ratunkowego dla SVB

Ten mechanizm pomocowy objął również Signature Bank, czyli pożyczkodawcę, który został w niedzielę objęty kuratelą FDIC. Signature Bank to nowojorska instytucja specjalizująca się w pożyczkach dla podmiotów z rynku kryptowalut. Na koniec 2022 r. posiadała ona 88 mld USD w depozytach klientów.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii uruchomiono działania ratunkowe wobec lokalnej filii SVB. W poniedziałek rano została ona przejęta za symbolicznego 1 funta przez bank HSBC. Bank Anglii oraz resort finansów ogłosiły, że depozyty klientów SVB UK są bezpieczne.

Czytaj więcej

Spektakularne bankructwo Silicon Valley Bank

- Racjonalnie to powinno wystarczyć, by powstrzymać rozlewanie się kryzysu i upadki kolejnych banków, do których może dojść w mgnieniu oka w erze cyfrowej. Rozlewanie się kryzysu opiera się jednak zawsze na irracjonalnym strachu, więc nie gwarantujemy, że wdrożone mechanizmy zadziałają - twierdzi Paul Ashworth, ekonomista Capital Economics.

Czytaj więcej

Panika wokół banku SVB. Oto możliwe konsekwencje
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?