Hubert Kozieł

Hubert Kozieł

absolwent ISM UW. Autor powieści "Vril. Pułkownik Dowbor"

Kraj, który nie może sobie pozwolić na spowolnienie

Indyjski wzrost gospodarczy wciąż zadziwia swoim tempem. Powinien on być jednak jeszcze szybszy, by baza przemysłowa rosła, a rynek pracy był w stanie przyjąć co roku miliony młodych ludzi, którym grozi bezrobocie bądź pozostawanie w „szarej strefie”.

Kraj ogromnych kontrastów majątkowych, w którym setki milionów ludzi wyszły z ubóstwa

Indie zajmują trzecie miejsce na świecie pod względem liczby miliarderów. Według „Forbesa” mieszka ich tam 169, a ich majątki są warte łącznie 675 mld USD.

Kobieta pokieruje bankiem centralnym Turcji

Prezydent Recep Erdogan mianował Hafize Gaye Erkan na nową prezes Banku Centralnego Republiki Turcji. Jest ona pierwszą w historii kobietą, która pokieruje tą instytucją.

Lira turecka ciągle nie może znaleźć dna

Duże osłabienie liry może być skutkiem tego, że państwowe banki przestały wspierać jej kurs. To może być początek reform wprowadzanych przez ministra Simseka.

Zagadka danych o chińskim eksporcie

Jakość danych o handlu zagranicznych ChRL bywa coraz częściej kwestionowana przez analityków.

Największa giełda kryptowalutowa świata na celowniku regulatora

Binance została oskarżona przez SEC m.in. o to, że mieszała środki klientów ze swoimi pieniędzmi i wysyłała je do spółki kontrolowanej przez swego właściciela.

Większe wymogi dla pożyczkodawców w USA

Amerykańskie banki będą musiały odkładać więcej kapitału – wynika z projektu nowych regulacji.

Obawy o popyt nadal przeważają

Efekt saudyjskiej deklaracji o cięciu wydobycia nie potrwał długo. Ropa we wtorek znów taniała.

Jak trwały będzie powrót ekonomicznej ortodoksji?

To, że Mehmet Simsek powrócił na stanowisko ministra finansów, zostało uznane przez inwestorów za dobry znak. Powstrzymanie dalszego osłabienia liry nawet dla niego będzie jednak bardzo trudnym zadaniem.

Czy decyzja Saudyjczyków rozpocznie naftowe odbicie?

Jeden z największych producentów ropy mocno ogranicza jego podaż. Jednocześnie dają o sobie znać na rynku obawy przed słabnięciem popytu, związane z możliwą recesją u niektórych głównych konsumentów. Droga do 100 USD za baryłkę wydaje się więc długa.