Hubert Kozieł

Hubert Kozieł

absolwent ISM UW. Autor powieści "Vril. Pułkownik Dowbor"

Spokojnie, to tylko normalizacja polityki

Europejski Bank Centralny szykuje się do pierwszej podwyżki stóp procentowych od 11 lat. W miejsce zakończonego programu skupu aktywów uruchamia jednak mechanizm mający zapobiec temu, by rentowności obligacji państw południa Eurolandu zbyt mocno wzrosły.

Wielki amerykański spór o ceny benzyny i krajową produkcję ropy

Administracja Bidena posądza koncerny naftowe o to, że za mało produkują, bo są chciwe. Przedstawiciele tej branży wskazują natomiast, że to polityka biurokratów z Waszyngtonu przeszkadza im w inwestowaniu w wydobycie oraz w rafinację.

Rynek amerykańskich obligacji zaczyna już wyceniać scenariusz recesyjny

Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich spadła już poniżej poziomu 3 proc. To wyraźnie sugeruje, że inwestorzy zaczęli się mocniej martwić perspektywą wejścia gospodarki w recesję niż wysoką inflacją.

Sztokholm przyjął jastrzębi kurs

Riksbank, czyli szwedzki bank centralny, podniósł główną stopę procentową z 0,25 proc. do 0,75 proc.

Przemysł i usługi znów rosną

Koniunktura w przemyśle Państwa Środka zaczęła się poprawiać po raz pierwszy od lutego – wynika z odczytów oficjalnego wskaźnika PMI. To odreagowanie po ostrych lockodownach pandemicznych.

Czy po kiepskim półroczu nastąpi solidne odbicie?

Pierwszych sześć miesięcy roku było fatalne zarówno dla indeksów akcji za oceanem, jak i dla giełd z wielu innych państw. Dane historyczne sugerują, że dalsza część roku powinna być już lepsza. Analitycy widzą spory potencjał zwyżek spółek amerykańskich w nadchodzących 12 miesiącach.

Chiny: Przemysł znów rośnie

Oficjalny wskaźnik koniunktury PMI dla chińskiego przemysłu wzrósł z 49,6 pkt w maju do 50,2 pkt w czerwcu. To oznacza, że po raz pierwszy od lutego aktywność w tym sektorze znów rośnie. (Wskazuje na to każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt.).

Dużego odbicia nie będzie?

Spółki z Chin, zarówno przemysłowe, jak i usługowe, dostrzegały w drugim kwartale spowolenienie – wynika z sondażu Chińskiej Beżowej Księgi.

Węgry. Mniejsza podwyżka stóp

Narodowy Bank Węgier podniósł swoją główną stopę procentową z 5,4 proc. do 5,9 proc.

Końcówka roku przyniesie techniczną recesję w Eurolandzie?

Dwóch kwartałów spadku PKB strefy euro spodziewają się analitycy Morgana Stanleya, Berenberg Banku, Barclaysa i Rabobanku. Choć inflacja w Niemczech zaczęła już hamować, to jeszcze przez wiele miesięcy może bardzo negatywnie wpływać na konsumentów.