Portfel funduszy: mieszał Trump, ale bigos wyszedł strawny

Zaczęło się od spadków niewidzianych od lat, ale ogółem kwiecień nie wyrządził krzywdy inwestorom, a wręcz często zdążył przynieść jeszcze zyski. Na rynku mamy spory apetyt na ryzyko, za którym ostrożnie idą także zarządzający portfelami funduszy „Parkietu”.

Publikacja: 12.05.2025 06:00

Portfel funduszy: mieszał Trump, ale bigos wyszedł strawny

Foto: Angel Garcia/Bloomberg

Ograniczone straty z inwestycji w akcje amerykańskie w połączeniu z umocnieniem aktywów polskich, szczególnie obligacji, zaowocowały bardzo udanym miesiącem w wykonaniu wszystkich uczestników portfela funduszy „Parkietu”.

GPW dalej pędzi

Kwiecień był miesiącem tektonicznych ruchów indeksów. Początkowo na inwestorów dzielących przez dwa zapowiedzi Trumpa w sprawie ceł nakładanych przez USA spadł zimny prysznic, ale zaraz potem obserwowaliśmy potężne zwyżki w USA. Krajowy rynek był jednym z nielicznych, który jeszcze przed końcem miesiąca odrobił spadki. Co więcej, znów mogliśmy poczuć smak rekordów warszawskich indeksów, a do tego inwestorów rozpieścił jeszcze rynek krajowych obligacji skarbowych. Dość wyraźny spadek rentowności polskich papierów dziesięcioletnich nastąpił w odpowiedzi na sygnały o rychłej obniżce stóp procentowych w Polsce. W kolejnych tygodniach oprocentowanie papierów dziesięcioletnich oscylowało między 5,1 a 5,3 proc., a spadek z okolic 5,8 proc. pod koniec marca sprawił, że fundusze papierów długoterminowych w tak krótkim okresie wypracowały zyski, nad którymi wcześniej pociły się miesiącami. Warto jednak odnotować, że podczas czwartkowego wystąpienia przewodniczący RPP nieco studził oczekiwania na kolejne cięcia, z kolei rynkowe oczekiwania zawędrowały dość daleko. W piątek oprocentowanie obligacji dziesięcioletnich wybijało się z kilkutygodniowej konsolidacji i sięgało 5,36 proc. Gorsze informacje dla rynku długu to jednak woda na młyn dla banków. Indeks tej grupy firm rósł w piątkowe popołudnie o blisko 3 proc., napędzając zwyżki WIG20.

Nieco więcej akcji

Ogółem w zeszłym miesiącu około 30 proc. aktywów ulokowanych było w fundusze polskich obligacji (skarbowych i korporacyjnych i podobnie będzie także w maju, który będzie 15. z 18 miesięcy obecnej edycji naszego portfela). Nie oznacza to jednak, że zmian w nastawieniu doradców do poszczególnych rynków obligacji w tym miesiącu nie ma. Przeciwnie, a do tego dotyczy najważniejszego rynku, czyli amerykańskiego. Ten raczej zawodzi w ostatnim czasie i zachowuje się wbrew życzeniom Trumpa. Reakcja? Eksperci praktycznie wycofali kapitał z funduszy obligacji amerykańskich z początkiem nowego miesiąca, a niektórzy pozostawili tylko nieco „drobnych” w funduszach obligacji rynków rozwiniętych. Powyższe oznacza też, że średni udział obligacji w portfelach w tym miesiącu spada (o 1,7 pkt proc.) i będzie sięgać 38,3 proc. Zdecydowanie za to rośnie udział akcji, głównie przez przenoszenie oszczędności z funduszy dłużnych, ale i uszczknięcie z surowców. Najmocniej w porównaniu z kwietniem rośnie udział funduszy akcji rynków rozwiniętych, zwłaszcza europejskich. Fundusze akcji amerykańskich zostały natomiast odrobinę zredukowane.

Średnio udział funduszy polskich akcji w maju będzie nieco większy niż w zeszłym miesiącu. Na wzrost zaangażowania w rozpędzoną GPW zdecydował się Jędrzej Janiak z F-Trust iWealth. To raczej wybór na zasadzie „lepszy rydz niż nic”, bo jak sam przyznaje, trudno dziś o jednoznaczne wnioski z danych makro – gospodarka działa w warunkach silnych ingerencji politycznych. Temat ceł rynki odczuły także w piątek, po sugestii Trumpa co do 80-proc. stawki na towary chińskie. Przypomnijmy, że w Szwajcarii ruszają rozmowy między stronami, zatem poniedziałek znów może być na rynkach gorący. Co ciekawe, funduszy polskich akcji, i to ponownie, nie znajdziemy w portfelu DI Xelion.

Czytaj więcej

Polskie akcje powinny być mocne także w całym roku

Wynik w kwietniu: 2,45 proc.

Łączna stopa zwrotu: 12,71 proc.

Marcin Ciesielski, członek zarządu, Ceres DI

Donald Trump był głównym rozgrywającym na rynkach finansowych w kwietniu. Miesiąc rozpoczął się od krachu na rynkach akcyjnych, do którego doprowadziło ogłoszenie kompleksowych taryf podczas Dnia Wyzwolenia. Ruch spadkowy został jednak zatrzymany wraz z informacjami o 90-dniowym opóźnieniu ceł i rozpoczęciu negocjacji na linii USA vs reszta świata. W rezultacie obserwowaliśmy ponad 10-proc. odbicie indeksów podczas jednej sesji. Dodatkowym czynnikiem wspierającym giełdy okazały się publikacje kwartalnych wyników finansowych, dzięki czemu Nasdaq Composite oraz DAX zakończyły kwiecień na zielono. Polska giełda była jedną z najlepszych na świecie, a szeroki WIG od początku roku wypracował już ponad 24-proc. stopę zwrotu.

Decydujemy się na zwiększenie ekspozycji na rynku akcji poprzez kupno funduszu AB SICAV I – Low Volatility Equity Portfolio (PLN). Uważamy, że lokalny dołek jest już za nami, a negocjacje odnośnie do taryf celnych będą przebiegać optymistycznie. Tym samym nieznacznie zmniejszamy udział w funduszach dłużnych, choć nasze nastawienie do długoterminowego długu skarbowego pozostaje pozytywne. Jesteśmy już po pierwszej obniżce stóp procentowych w Polsce, a perspektywa kolejnych cięć powinna wspierać dalsze spadki rentowności.

Wynik w kwietniu: 2,04 proc.

Łączna stopa zwrotu: 0,21 proc.

Jędrzej Janiak, dyrektor ds. doradztwa inwestycyjnego, F-Trust iWealth

Trudno dziś o jednoznaczne wnioski z danych makro – gospodarka działa w warunkach silnych ingerencji politycznych. Widać jednak wyraźnie, że jednym z największych poszkodowanych pozostaje handel międzynarodowy. Firmy ograniczają zamówienia, nie wiedząc, jakie będą ostateczne koszty. Najbardziej widoczne jest to w spadku nowych zamówień eksportowych w danych PMI. W ślad za pogorszeniem koniunktury w Stanach Zjednoczonych spadł również globalny wskaźnik JP Morgan Manufacturing – do 49,8 pkt. Z kolei zniżkujace ceny ropy, częściowo zainicjowane polityką USA („drill baby drill”), łagodzą presję inflacyjną i uderzają finansowo w Rosję. Na rynkach widać odpływ kapitału z USA do Europy – poprawiają się tam nie tylko nastroje (PMI), ale i dane makro (PKB za I kwartał) oraz wyniki spółek. Oddalające się ryzyko inflacyjne i wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego powinno wydłużyć fazę ożywienia gospodarczego faworującego ekspozycję na fundusze akcyjne. Obecna sytuacja nie ma wiele wspólnego z naturalnym cyklem – to skutek globalnych działań politycznych. Wnioski inwestycyjne? Mniej surowców i nieco miejsca na fundusze obligacji w portfelu.

Wynik w kwietniu: 1,15 proc.

Łączna stopa zwrotu: 7,06 proc.

Mariusz Nowak, doradca inwestycyjny, BM Pekao

Po zawirowaniach z przełomu marca i kwietnia, wywołanych informacjami o cłach USA, ostatnie trzy tygodnie przyniosły wyraźne odreagowanie. Wydaje się, że w polityce zagranicznej prezydent Trump użył już argumentów największego kalibru i dalsza eskalacja jest coraz mniej prawdopodobna. Okazało się, że agresywne działania amerykańskiej administracji mają dosyć szybkie przełożenie na tamtejszą gospodarkę i to zarówno w sferze nastrojów, jak i realnej. Może to wywierać presję na Trumpa odnośnie nie tylko do złagodzenia retoryki, ale także do wycofania się z niektórych działań i deklaracji. Zwiększa też prawdopodobieństwo negocjacji w kwestii wymiany handlowej z parterami USA.

W maju spodziewamy się kontynuacji odbicia i tym samym pozostajemy pozytywnie nastawieni do akcji. W tej kategorii nadal jesteśmy optymistami odnośnie do małych i średnich spółek z GPW. Uważamy też, że do wyraźniejszego odrabiania strat powinien przystąpić rynek amerykański, który w kwietniu pozostawał relatywnie słabszy. Jednocześnie nadal wierzymy, iż obniżki stóp procentowych w wydaniu EBC i Fedu będą kontynuowane. Czynnik ten powinien powodować wyraźniejszy ruch wzrostowy na cenach obligacji. W obrębie długu atrakcyjne pozostaną naszym zdaniem papiery wysokodochodowe z rynków rozwiniętych.

Wynik w kwietniu: 1,35 proc.

Łączna stopa zwrotu: 18,46 proc.

Kamil Cisowski, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego, DI Xelion

W kwietniu nie wprowadzamy w portfelu większych zmian, choć tymczasowo zastępujemy pozycje w kruszcach spółkami wydobywającymi złoto – jeżeli nie dojdzie do wartościowego porozumienia handlowego między Chinami a USA, srebro może zachowywać się gorzej od złota. Rynek wydaje się w tej kwestii bardzo optymistyczny, ale chociaż cięcie stawek celnych po obu stronach np. do 60 proc. może wydawać się ruchem znaczącym, nie będzie zmieniało realiów w postaci drastycznego (40–70-proc.) ograniczenia wymiany handlowej między dwoma najważniejszymi gospodarkami świata. Dobry sezon wynikowy w wykonaniu spółek wydobywczych utwierdza nas w przekonaniu, że w przypadku wyznaczenia przez złoto nowych szczytów pole do dalszych wzrostów jest jeszcze bardzo duże.

Jesteśmy zadowoleni z kwietniowego zachowania akcji indyjskich i z Ameryki Łacińskiej, technologia także odpracowała straty z początku miesiąca i po dobrym sezonie wynikowym wygląda interesująco, nie wprowadzamy więc żadnych zmian w reszcie portfela akcji pomimo narastającego napięcia w Kaszmirze. Aktualnie wydaje nam się, że jesteśmy dobrze przygotowani na resztę kwartału, kolejne zmiany zapewne wprowadzimy w lipcu, chyba że będziemy zdumieni (zakładamy, że pozytywnie) stopami zwrotu z wybranych funduszy.

Wynik w kwietniu: 2,65 proc.

Łączna stopa zwrotu: 14,42 proc.

ZESPÓŁ ZARZĄDZANIA AKTYWAMI, MICHAEL/STRÖM DM

Decyzja o czasowym wstrzymaniu ceł dała drugi oddech rynkom akcji. Europejskie i amerykańskie indeksy giełdowe szybko powróciły do poziomów bliskich tym z marca. Uważamy jednak, że amerykańskiemu rynkowi akcji oraz ogółowi gospodarki wciąż ciąży protekcjonistyczna i niestabilna polityka Donalda Trumpa.

Z kolei akcje europejskie wydają się dużo bardziej atrakcyjne m.in. ze względu na kontynuowaną ekspansywną politykę monetarną oraz względnie niskie wyceny. W maju zwiększamy zatem ekspozycję na rynki europejskie, w tym kierunkowo na rynek niemiecki. Nadal widzimy potencjał wzrostu również na polskim rynku. Całkowita pozycja w funduszach akcyjnych zwiększyła się do 50 proc.

W segmencie obligacji skarbowych realizujemy zyski z ekspozycji na ryzyko stopy procentowej w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 50 pkt baz., a na horyzoncie kolejne istotne obniżki. Rynek wycenia, że będzie to dodatkowe 150 pkt baz. w niespełna rok. Wydaje się to scenariuszem na ten moment realnym, chociaż w naszej opinii z ryzykiem przechylonym w kierunku lekkiego „niedowiezienia”. W tej sytuacji przenosimy się na europejski rynek obligacji, zwiększając ekspozycję zarówno w segmencie obligacji skarbowych, jak i korporacyjnych, ale tych o ratingu inwestycyjnym.

Wynik w kwietniu: 0,93 proc.

Łączna stopa zwrotu: 4,07 proc.

BIURO DORADZTWA INWESTYCYJNEGO, SANTANDER BM

W majowej edycji portfela decydujemy się na częściowe obniżenie alokacji w akcje, do poziomu 55 proc. z 70 proc. uprzednio, a uwolnione środki lokujemy w PZU Papierów Dłużnych Polonez. Nasze nastawienie do rynku pozostaje umiarkowanie optymistyczne, natomiast nie mamy przekonania, że trwająca wojna handlowa nie przyniesie w najbliższym czasie dodatkowych salw, które dadzą inwestorom kolejne szanse na dodatkowe zwiększenie ryzyka portfeli tam, gdzie będzie to wskazane. Ostatnie tygodnie przyniosły wyraźne odbicie po spadkach z początku kwietnia, kiedy to nowa amerykańska administracja zdecydowała się na wprowadzenie swoich radykalnych kroków i w bieżącej edycji decydujemy się na realizację części zysków z tego odbicia. Nasz portfel utrzymujemy w kompozycji bliskiej portfelowi zrównoważonemu, pozostawiając sobie pewien potencjał do korzystania z ewentualnej kontynuacji serii zwyżek na rynkach akcji. Wśród krajowych akcji widzimy nadal średnioterminowy potencjał wzrostowy, a spadająca inflacja w Polsce pozwala nadal z przychylnością patrzeć na instrumenty dłużne o dłuższym duration.

Portfel funduszy inwestycyjnych
Polskie akcje powinny być mocne także w całym roku
Portfel funduszy inwestycyjnych
Obligacje z rynków wschodzących wyglądają atrakcyjnie
Portfel funduszy inwestycyjnych
Portfel funduszy inwestycyjnych w kwietniu: Czy po tej burzy też wyjdzie słońce?
Portfel funduszy inwestycyjnych
Portfel funduszy „Parkietu” - coraz więcej zagadek, potrzebna zimna krew
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Portfel funduszy inwestycyjnych
Kiedy wreszcie akcje sparzą inwestorów?
Portfel funduszy inwestycyjnych
Mocna amerykańska gospodarka wciąż trzyma akcje wysoko