Papiery długoterminowe to obecnie spory dylemat dla inwestorów

Rynek liczy, że cykl podwyżek stóp procentowych zamieni się dość szybko w obniżki, ale to ryzykowne założenie – ocenia Grzegorz Pułkotycki, dyrektor inwestycyjny, Starfunds.

Majowy portfel funduszy „Parkietu”. Zarządzający preferują obligacje

Zarządzający z początkiem maja przenoszą ciężar portfeli na stronę dłużną, jednak papiery udziałowe nadal zajmują ich główną część.

Jak zachowają się rynki w obliczu recesji

To zdaje się główne pytanie, jakie zadają sobie dziś inwestorzy. Część wierzy w akcje, szczególnie spółek rosnących. Inni stawiają na obligacje długoterminowe.

Duże spółki powinny wrócić do kręgu zainteresowań

Przewaga małych i średnich spółek nad rynkiem wyczerpała się. Z WIG20 potencjał do odreagowania mają głównie spółki finansowe – twierdzi Piotr Tukendorf, doradca inwestycyjny w BM Santander.

Zarządzający chętniej wchodzą na rynki akcji

Przeciętny udział funduszy akcji w marcu będzie sięgał 47,5 proc., czyli aż o 5,8 pkt proc. więcej niż w lutym. Ta zmiana odbywa się głównie kosztem funduszy dłużnych.

Mariusz Nowak, BM Pekao: Inwestorzy wierzą, że w Polsce podwyżek stóp już nie będzie

Rentowności obligacji w Polsce mogą pozostać stabilne mimo zwyżek na Zachodzie – twierdzi Mariusz Nowak, doradca inwestycyjny z BM Pekao.

Na luty lekkie przesunięcie z długu do akcji

Zarządzający na nowy miesiąc dokonują kilku zmian w swoich portfelach funduszy. W efekcie – średnio – nieco rośnie znaczenie akcji kosztem obligacji.

Inwestorzy nie mają większych obaw o gospodarkę Europy

Obawy o głęboką recesję na Starym Kontynencie przeminęły wraz ze zniżkującymi notowaniami surowców energetycznych – tłumaczy Wojciech Juroszek, dyrektor inwestycyjny, Citi Handlowy.

Zarządzający przesuwają kapitał z obligacji do akcji

Najlepszy portfel funduszy w grudniu składał się wyłącznie z jednostek produktów dłużnych, ale to akcje zaczęły mocniej przyciągać uwagę zarządzających.

Lepiej pozostać przy obligacjach skarbowych

Inwestorzy zapomnieli o realnych zmianach w gospodarce w wyniku najszybszego w historii tempa podwyżek stóp procentowych – mówi Jędrzej Janiak, analityk funduszy inwestycyjnych z F-Trustu.

Pod koniec roku na rynkach może być nerwowo

Ogółem zarządzający nie dokonują rewolucyjnych zmian w składach portfeli funduszy na grudzień, choć nie wykluczają, że ten miesiąc na rynkach może być gorący.

Obligacje zawiodły, ale pozostają trzonem portfeli

Papiery dłużne w październiku rozczarowały inwestorów. Z drugiej strony wysokie zyski przyniosły akcje. Rynki grały jednak pod nieco inny scenariusz, niż wyrysował Fed.

Rynku obligacji stanowisko Fedu nie zaskoczyło

Rynek obligacji nie liczył na zwrot w polityce Fedu, w przeciwieństwie do akcji. W wycenach papierów dłużnych sporo jest już w cenach – twierdzi Grzegorz Pułkotycki, dyrektor inwestycyjny Starfunds.

W najbliższych trzech miesiącach dojdzie do odbicia akcji i obligacji

Inflacja w Stanach Zjednoczonych w końcu zacznie pozytywnie zaskakiwać, a na rynkach dojdzie do przełomu – mówi Kamil Cisowski, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego w Domu Inwestycyjnym Xelion.

Zbliża się lepszy czas dla obligacji skarbowych

Fundusze dłużne w październikowym portfelu będą odpowiadać za ponad 63 proc. aktywów. Bardziej ryzykowne strategie zostały zepchnięte do narożnika.

Banki zniżkują mimo historycznie niskich wycen akcji

Inwestorzy dyskontują przyszłe spowolnienie gospodarcze. Do tego banki są narażone na bardzo wysokie ryzyko regulacyjne ze strony polityków – komentuje Lukas Cinikas, analityk rynków finansowych, BM BNP Paribas.

Portfel funduszy "Parkietu" na wrzesień. Dominująca pozycja akcji

Ogólna struktura portfela funduszy na kolejny miesiąc pozostaje podobna. Do niewielkich przetasowań doszło tylko wśród ryzykownych funduszy.

Po rajdzie akcji i obligacji ryzyko w portfelach funduszy utrzymane

Mimo obaw gospodarczych opłacało się utrzymać ryzyko w portfelach. Inwestorzy, starając się wyprzedzić czas, w lipcu wracali do akcji, ale także papierów skarbowych.