Chiny obniżają główną, 7-dniową stopę repo do 1,4 proc.

Chiny zapowiadają szeroko zakrojone działania mające na celu złagodzenie polityki w celu wzmocnienia gospodarki dotkniętej wojną handlową. Bank centralny obniży siedmiodniowe stopy repo o 10 pb i o 50 pb stopę rezerw obowiązkowych.

Publikacja: 07.05.2025 09:13

Chiny obniżają główną, 7-dniową stopę repo do 1,4 proc.

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GqUxfiWXcAAJ3L7?format=jpg&name=900x900

Chiński bank centralny i regulatorzy finansowi ogłosili w środę radykalne kroki polityczne, w tym obniżkę stóp procentowych, ponieważ Pekin zwiększa wysiłki na rzecz wzmocnienia wzrostu gospodarczego pośród narastających obaw dotyczących handlu.

Chiny obniżą siedmiodniowe stopy odkupu o 10 punktów bazowych z 1,5 proc. do 1,4 proc., poinformował na konferencji prasowej prezes Ludowego Banku Chin Pan Gongsheng. Jak powiedział, spowoduje to obniżenie podstawowej stopy procentowej kredytów, czyli głównej stopy procentowej, o około 10 punktów bazowych.

Bank centralny obniży również stopę rezerw obowiązkowych, która określa ilość gotówki, jaką banki muszą trzymać w rezerwach, o 50 punktów bazowych, uwalniając na rynku dodatkową płynność w wysokości 1000 miliardów juanów (138,6 miliarda dolarów).

Według Jeroena Bloklanda, założyciela funduszu Blokland Smart Multi-Asset Fund, można z tego wyciągnąć dwa główne wnioski. Po pierwsze, polityka handlowa USA, która już teraz jest wyraźnie wymierzona głównie w Chiny, uderzy w chińską gospodarkę.

Po drugie, jest to kolejny dowód na to, że na tym etapie Chiny nie są skłonne wykorzystywać juana jako broni w wojnie handlowej. Kolejny krok to rozmowy handlowe między Chinami i USA w Szwajcarii.

Czytaj więcej

Wojna celna może pogłębić chińską deflację

Niższe stopy nie wpłyną na wzrost kredytów?

Według państwowej agencji prasowej Xinhua niższe stopy procentowe zaczną obowiązywać w czwartek, natomiast złagodzenie stopy procentowej rezerwy obowiązkowej (RRR) nastąpi 15 maja.

Urzędnicy ogłosili również środki mające na celu wsparcie finansowania kilku kluczowych sektorów, w tym technologii i nieruchomości, a także utworzenie narzędzia pożyczkowego o wartości 500 miliardów juanów na cele konsumpcyjne i opiekę nad osobami starszymi.

PBOC obniży stopy procentowe kredytów hipotecznych w ramach krajowego funduszu mieszkaniowego, będącego wspieranym przez rząd pożyczkodawcą mieszkaniowym, o 25 punktów bazowych. Prezes poinformował, że oprocentowanie pięcioletnich kredytów hipotecznych dla osób kupujących dom po raz pierwszy zostanie obniżone z 2,85 proc. do 2,6 proc.

Stopniowo zmniejszy się również kwota gotówki, jaką firmy finansujące samochody muszą trzymać w rezerwach, z obecnych 5 proc. do zera.

Jak jednak powiedział Tianchen Xu, starszy ekonomista w Economist Intelligence Unit, środki te mogą mieć ograniczony wpływ na pobudzenie popytu na kredyt krajowy, „zaciąganie pożyczek było w pewnym stopniu niewrażliwe na stopy procentowe”.

Czytaj więcej

Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać

Nastąpią dalsze redukcje stóp procentowych

Chiny przygotowują również więcej środków wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz sektora prywatnego, które zostaną wkrótce ogłoszone, powiedział na odprawie Li Yunze, szef administracji regulacji finansowych. W ostatnich tygodniach rząd zintensyfikował działania mające na celu pomoc przedsiębiorstwom dotkniętym cłami i zwiększenie zatrudnienia.

Analitycy twierdzą, że szeroko zakrojone ogłoszenia dotyczące pakietu stymulacyjnego pokazały, że urzędnicy działają z większą pilnością, aby wzmocnić gospodarkę, a zmniejszająca się presja deprecjacji chińskiego juana stworzyła bardziej pożądane warunki.

Chiński juan odzyskał nieco wartości i utrzymuje się w pobliżu kluczowego progu 7,20  za dolara amerykańskiego, po osłabieniu do rekordowo niskiego poziomu 7,4287 na początku tego miesiąca. Po środowej odprawie kurs nieznacznie spadł i wyniósł 7,2227 za dolara.

– Nie ma już presji na RMB, aby osłabić się w stosunku do dolara. W tym kontekście PBOC nie musi martwić się ryzykiem obniżki stóp procentowych i RRR prowadzących do odpływu kapitału i deprecjacji RMB – powiedział Zhiwei Zhang, prezes i główny ekonomista w Pinpoint Asset Management.

Zhang powiedział, że brakuje jednak nowych środków polityki fiskalnej, które mogą zostać wprowadzone dopiero wtedy, gdy decydenci polityczni dostrzegą konkretne oznaki pogorszenia się sytuacji gospodarczej.

Mimo wielokrotnych sugestii, że dysponuje wystarczającą siłą polityczną, aby wdrożyć działania „kiedy będzie to właściwe”, Pekin w tym roku zdecydował się głównie na fragmentaryczne środki stymulujące. Podczas kwietniowego spotkania poświęconego polityce gospodarczej czołowi chińscy decydenci zaapelowali do kraju o przygotowanie się na „najgorsze scenariusze” poprzez odpowiednie planowanie.

– Decydenci mają teraz zapewne dostęp do niektórych wczesnych danych na temat wpływu szoku taryfowego na gospodarkę – powiedziała Lynn Song, główna ekonomistka ds. Wielkich Chin w ING, podkreślając, że „istnieje [nadal] pole do dalszego łagodzenia polityki”, powołując się na presję deflacyjną i hamujący wzrost gospodarczy.

Oczekuje on dalszych obniżek stóp procentowych o 20 punktów bazowych i 50-punktowej redukcji stopy rezerwy obowiązkowej w tym roku, zauważając jednocześnie, że „następny ruch może nie nastąpić przed wznowieniem obniżek stóp przez Fed”.

Wykres Dnia
Przed spotkaniem Fed: przewidywane przyspieszenie indeksu cen PCE
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Wykres Dnia
Dolar amerykański słabnie wraz ze wzrostem dolara tajwańskiego
Wykres Dnia
Niespodziewana poprawa nastrojów niemieckich konsumentów
Wykres Dnia
Stopa zwrotu z japońskich akcji za 54 lata: mniej niż 10 proc.
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Wykres Dnia
Zagraniczni inwestorzy tracą na amerykańskich akcjach i dolarze
Wykres Dnia
W kwietniu sektor prywatny w Niemczech znów pogrążył się w recesji