Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.05.2025 09:12 Publikacja: 06.05.2025 06:00
Foto: Adobe Stock
W ostatnich tygodniach władze wielu chińskich prowincji oraz tamtejsze platformy handlowe (takie jak Tencent czy JD.com) oferowały chęć pomocy krajowym producentom poszkodowanym w wyniku wojny handlowej rozpętanej przez Donalda Trumpa. Ponieważ zaporowe amerykańskie karne cła (wynoszące łącznie 145 proc.) mocno uderzyły w opłacalność chińskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych, platformy handlowe i samorządy uruchomiły programy pomagające w przekierowaniu sprzedaży na rynek krajowy. Na przykład platforma JD.com zadeklarowała 200 mld juanów (103,7 mld zł) wsparcia dla eksporterów i otworzyła specjalną sekcję na swoim portalu, w której sprzedawane są towary przeznaczone pierwotnie na rynek amerykański. Zniżki dochodzą tam do 55 proc. Analitycy wskazują, że to może pogłębić deflację w Chinach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niepewność dotycząca kondycji gospodarki amerykańskiej przemawia za tym, by Rezerwa Federalna na środowym posiedzeniu wstrzymała się z decyzjami o obniżkach stóp.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Warren Buffett zrobił, co mógł, aby przygotować swojego następcę w Berkshire Hathaway. Powierzył przyszłemu CEO Gregowi Abelowi zarządzanie większością firm, mianował go wiceprezesem, współpracował z nim przy ostatnich inwestycjach w Japonii.
Klaus Schwab jest oskarżany o manipulowanie globalnymi raportami o konkurencyjności, wykorzystanie funduszów organizacji na prywatne luksusy i tworzenie toksycznego środowiska pracy.
Koniec pewnej epoki. W sobotę na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway dotychczasowy prezes i główny akcjonariusz Warren Buffett ogłosił, że z końcem roku przejdzie na emeryturę. Zastąpić ma go Greg Abel.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł finansowy Berkshire Hathaway Inc. opublikował w sobotę wyniki za pierwszy kwartał tego roku, które pokazały znaczny spadek zysków operacyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Konglomerat, który posiada udziały w firmach z branż ubezpieczeniowej, transportowej, energetycznej, detalicznej i innych, ostrzegł również, że cła mogą dodatkowo uderzyć w zyski.
Kartel eksporterów ropy naftowej OPEC+ zdecydował o kolejnym zwiększeniu wydobycia. Od czerwca na rynek popłynie dodatkowe 411 tys. baryłek ropy dziennie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas