W odwiercie Shyrak-1 na terenie należącej do Petrolinvestu kazachskiej koncesji OTG na głębokości blisko 6,6 tys. m stwierdzono przepływ gazu i kondensatu (lekka ropa). Warunki świadczyły o bardzo wysokim ciśnieniu w złożu. Oszacowano je na 1,36 tys. atmosfer. Węglowodorów było tyle, że trzeba je było spalać na tzw. flarze. W złożu znajduje się również ropa naftowa – podała spółka.
Odkrycie złoża w Kazachstanie
– Silny dopływ gazu i kondensatu do odwiertu potwierdza odkrycie złoża gazowo-kondensatowego – powiedział Michał Myśliwiec, główny geolog Petrolinvestu. Jak stwierdził Bertrand Le Guern, prezes spółki, obecność kondensatu wyraźnie widać w czasie spalania gazu. – W okolicy jest wiele złóż, w których głównym wydobywanym produktem jest właśnie kondensat – dodał prezes.
Na razie Petrolinvest nie jest jeszcze w stanie określić wydajności złoża ani wielkości zasobów. Wiadomo natomiast, że w gazie z odwiertu Shyrak-1 nie stwierdzono obecności siarkowodoru. To, ze względu na skalę nakładów, jakie trzeba będzie ponieść na przyszłe zagospodarowanie złoża, jest bardzo pozytywne – poinformowała firma.
– Odkrycie gazu w Kazachstanie to niewątpliwie pozytywna informacja dla spółki i jej akcjonariuszy, co częściowo znajduje odzwierciedlenie w notowaniach akcji – powiedziała Renata Miś, analityk DM?AmerBrokers. – Z drugiej strony ciągle nie wiemy, ile wynoszą faktyczne zasoby tego złoża, a zwłaszcza, czy będzie możliwe jego komercyjne zagospodarowanie – dodała.
– Bez opróbowania (testowania – red.) i ostatecznego wyniku wydajności horyzontów (poszczególnych poziomów – red.) nie sposób dzisiaj ocenić nakładów inwestycyjnych na niezbędną infrastrukturę wydobywczą – powiedział „Parkietowi" wczoraj Le Guern. – Do rozpoczęcia przemysłowej eksploatacji niezbędne są inwestycje w infrastrukturę wydobywczą i transportową, na którą składają się m.in. instalacje do oczyszczenia i magazynowania wydobywanych węglowodorów, zagospodarowania gazu ziemnego oraz przygotowania gazu i kondensatu do transportu – dodał. Jak wiadomo, transport rurociągami jest zdecydowanie tańszy. – Niezbędne jest jednak w tym celu osiągnięcie odpowiedniej skali produkcji węglowodorów – zauważył szef Petrolinvestu.