Wyprzedaż obligacji. Takich rentowności nie było od ponad dekady

Obawy, że Fed utrzyma wysokie stopy procentowe jeszcze przez wiele miesięcy, napędzają wyprzedaż obligacji USA i innych głównych gospodarek.

Publikacja: 05.10.2023 07:07

Wyprzedaż obligacji. Takich rentowności nie było od ponad dekady

Foto: AdobeStock

Rentowności krajowych 10-letnich obligacji skarbowych znalazły się w środę najwyżej od czerwca, jednak na tle wyprzedaży papierów dłużnych na głównych rynkach Polska jest oazą spokoju. Rentowności wciąż są o prawie cały punkt procentowy niżej niż na koniec 2022 r., podczas gdy wyprzedaż na tak kluczowych rynkach obligacji jak USA, Niemcy czy Japonia, wyniosła je najwyżej od co najmniej dekady.

Obawy o politykę Fedu windują rentowności obligacji

Od początku roku globalny indeks obligacji stracił 3,5 proc. Ostatnio najbardziej w oczy bije skok rentowności amerykańskich 30-latek, które w środę pierwszy raz od 2009 r. przekroczyły psychologiczny pułap 5 proc. To właśnie te papiery zakończyły trzeci kwartał największym wzrostem rentowności od dekady.

Czytaj więcej

#WykresDnia: Jak wysoko zajdą rentowności obligacji?

Inwestorzy wyprzedają obligacje – zwłaszcza te o najdłuższych terminach zapadalności – pośród nasilających się oczekiwań, że stopy procentowe Fedu nie spadną poniżej 5 proc. aż do drugiej połowy 2024 r. Wątpliwości co do tego, że podwyższony koszt pieniądza trzeba będzie utrzymać dłużej, nie kryją ani przedstawiciele Fedu, ani decydenci z EBC.

- Kupujący zastrajkowali i nikt nie chce zmierzyć się z falą zwyżek rentowności, nawet mimo tego że rynek jest już dość wyprzedany – komentuje w rozmowie z agencją Bloomberg James Wilson, zarządzający australijskiego towarzystwa Jamieson Coote Bonds.

Wysokie rentowności obligacji ciążą rynkom pozostałych aktywów

Mocno rosną nie tylko nominalne rentowności, ale także te realne, czyli koszt pieniądza po korekcie o inflację – amerykańskie 10-latki indeksowane do inflacji oferują najwyższe rentowności od 2007 r. Tymczasem wzrost rynkowych stóp procentowych bije w inne rynki aktywów, w tym akcje i obligacje korporacyjne, które przy tak wysokiej stopie wolnej od ryzyka niewypłacalności wydają się dużo mniej atrakcyjne.

Czytaj więcej

USA grozi recesja. Będzie wyprzedaż obligacji?

Główny indeks giełdy nowojorskiej S&P500 znalazł się najniżej od czterech miesięcy, a średnie rentowności dolarowych obligacji skarbowych z rynków wschodzących sięgnęły 8 proc. Jednocześnie ucieczka kapitału z rynków aktywów ryzykownych do uważanej za bezpieczne schronienie waluty amerykańskiej wywindowała indeks dolara najwyżej od 10 miesięcy.

- Nowe szczyty rentowności w USA wydają się podkopywać nastawienie do innych regionów i segmentów rynku obligacji – komentuje w nocie do klientów Steven Major, szef analiz rynków obligacji w HSBC Holdings.

Obligacje
Trend kompresji marż
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Obligacje
Z papierów długoterminowych jest jeszcze sporo do wyciągnięcia
Obligacje
Częściowy wzrost zadłużenia dużych deweloperów z Catalyst
Obligacje
MF uprzedza ruch RPP i tnie oprocentowanie obligacji skarbowych
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Obligacje
Obligacje mogą zyskiwać
Obligacje
Rynek korporacyjny może się jeszcze rozkręcić