Trudno o dodatkowy zysk ze sprzedaży obligacji
Tegoroczne emisje publiczne kierowane do inwestorów indywidualnych z reguły utrzymują notowania w pobliżu nominałów. Co oznacza, że parametry zostały dobrane właściwie, ale tłumu chętnych na Catalyst nie ma.
Obligacje skarbowe: Rabat dla stałych klientów
0,1 proc. dyskonta od ceny emisyjnej, odkąd pamiętają najstarsi górale, było standardowym wynagrodzeniem dla inwestorów indywidualnych, którzy zdecydowali się przedłużyć inwestycje w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa i w dniu wygaśnięcia starych papierów (w istocie resort zostawia trzy dni na decyzję) obejmowali nowe serie. Od czerwca jednak premie będą wyższe i oczywiście nie ma w tym ani bipsa przypadku.
Okazja do zakupów?
Amerykański problem z limitem zadłużenia przekłada się na rosnące rentowności tamtejszych obligacji skarbowych.
WIRON wypromuje stały kupon
Wysokość odsetek od obligacji zmiennokuponowych będzie znana na tydzień przed ich wypłatą. To komplikacja dla emitentów, inwestorów i funduszy. W rezultacie rynek może przejść na stałe oprocentowanie.
Pierwsze obligacje BGK w Japonii
Środki z pierwszej emisji BGK nominowanej w jenach zasilą Fundusz Pomocy na wsparcie Ukrainy. Emisja ma zebrać 93 mld jenów, czyli 2,8 mld zł.
Stabilny popyt na obligacje
Inflacja maleje, ale obligacje skarbowe, które pozwalają chronić przed nią oszczędności, wciąż cieszą się sporą popularnością.
Obligacje skarbowe: Ryzykowna alternatywa
Alternatywą dla wysoko dochodowych obligacji korporacyjnych mogą być np. obligacje skarbowe. Dwuletnie papiery o oprocentowaniu 0,75 proc. (ta emisja pochodzi z pierwszych tygodni pandemii) oferują prawie 6 proc. rentowności i pod tym względem niemal nie różnią się one od dziesięcioletnich papierów. Rentowność poniżej stopy referencyjnej, nie wspominając o inflacji, oznacza, że rynek dyskontuje scenariusz dezinflacyjny. Wynik z inwestycji może być wyższy, jeśli inflacja spadnie bardziej, niż oczekuje rynek. Pytanie, na ile jest to realny scenariusz.