Korekta na rynku obligacji. Ale z zakupami nie trzeba się spieszyć

Zbliżamy się do momentu, w którym dynamika inflacji osiągnie szczyt, a z drugiej strony rośnie ryzyko słabszych danych gospodarczych. Teoretycznie takie warunki powinny sprzyjać obligacjom, ale nie oznacza to, że na rynku nie będzie fajerwerków.

Obligacje: Czy jedna oferta może wpłynąć na cały rynek?

Na koniec lutego zadłużenie Skarbu Państwa (bez agencji rządowych wynosiło 1,14 bln zł, z czego 58,6 mld zł (5,2 proc.) przypadało na obligacje oszczędnościowe. Inwestorzy indywidualni nie są więc dużym wierzycielem finansującym Skarb Państwa, ale już od ponad roku mają na rachunkach więcej obligacji skarbowych niż na przykład fundusze inwestycyjne.

Nowe obligacje oszczędnościowe mogą mocno zmienić rynek

Według zapowiedzi Mateusza Morawieckiego, potwierdzonych przez Kancelarię Premiera, od czerwca ruszy sprzedaż nowego typu obligacji oszczędnościowych. Propozycja jest na tyle dobra, że wpłynie na sprzedaż na całym rynku.

Mateusz Morawiecki: wdrażamy nowe typy obligacji detalicznych

Skarb Państwa ma oferować klientom detalicznym obligacja z oprocentowaniem równym stopie referencyjnej lub wyższej – podje premier Mateusz Morawiecki.

Płaska krzywa zakrzywia rzeczywistość?

Znacznie więcej do myślenia niż rosnąca z czasem rentowność obligacji korporacyjnych daje odmienny obrazek na rynku papierów skarbowych.

Na Catalyst rośnie premia za dłuższy termin do wykupu

Ostatnie lata mogły przyzwyczaić inwestorów do niskiej, a czasem wręcz zerowej premii za dłuższy okres do wykupu. W ostatnim roku widać jej wyraźny wzrost, ale niekoniecznie jest to premia za ryzyko kredytowe.

Jeszcze jeden pomysł na raty kredytów hipotecznych

Nadpłata kredytów to dziś sposób na ulokowanie nadwyżek płynności według stawki WIBOR plus marża, co staje się ekwiwalentem około 10 proc. brutto. Minusem jest tylko spadek płynności gotówkowej.

Wyżej i bardziej płasko

Rynek od pewnego czasu działa w przekonaniu, że na najbliższym posiedzeniu FOMC podejmie decyzję nie tylko o podwyżce stóp.

MF: Oprocentowanie obligacji detalicznych w maju będzie wyższe o 1 pkt proc.

Oprocentowanie wszystkich obligacji detalicznych o okresie zapadalności od 2 do 12 lat w maju 2022 r. będzie wyższe o 1 pkt proc. wobec oferty z kwietnia, poinformowało Ministerstwo Finansów

Obligacje. Życzeniowe dno

Przecena na amerykańskim rynku obligacji przybrała rozmiary, jakie widzieliśmy po raz ostatni w 2009 r.

Mniejsze ryzyko i wyższe odsetki – obligacje firm windykacyjnych

W 2021 r. firmy windykacyjne nadal ograniczały zadłużenie, kryzys inflacyjny nie wpłynął (jak dotąd) na osiągane spłaty, za to obligacje za sprawą wzrostu WIBOR oferują niezłą rentowność.

Wielka obligacyjna wyprzedaż

Rynki akcji starały się jak mogły, ale jednak to dokonania obligacji przykuwają dziś największą uwagę i przyprawiają o prawdziwy ból głowy. Takich strat jak w ostatnich kilku miesiącach inwestorzy na globalnym rynku obligacji nie doświadczali od czterech dekad.

Deweloperzy z niższym zadłużeniem i wyższą płynnością gotówkową

Nie taki diabeł straszny. Choć wiemy już, że deweloperzy odczuli spadek sprzedaży w I kwartale i nie była to zmiana incydentalna, to trzeba pamiętać, że ich kondycja po dwóch latach pandemii jest najczęściej bardzo dobra.

Papiery skarbowe: Panika czy przesilenie?

Business Insider ujawnił trudną sytuację polskiego budżetu związaną z malejącymi możliwościami finansowania deficytu, o czym w innej formie pisałem na łamach „Parkietu" w styczniu, sugerując, że budżet dopiero zacznie odczuwać skutki wzrostu rentowności.

Wyniki aukcji poprawiły nastroje

Po trwającym nieprzerwanie osiem sesji wzroście rentowności ceny krajowych obligacji skarbowych odnalazły wsparcie.

Oprocentowanie ważniejsze od premii

W marcu inwestorzy indywidualni kupili obligacje skarbowe za nieco ponad 3,2 mld zł, po niemal 5,4 mld zł miesiąc wcześniej. Ministerstwo Finansów kusiło nabywców papierami premiowymi, ale nie cieszyły się one taką popularnością jak poprzednio, w latach 2018-2019.

Inflacja na celowniku

Duży ruch rentowności w górę na rynkach bazowych odbił się negatywnie na szerokim rynku długu. Indeksy obligacji firm poniosły straty.