Eksport UE do USA gwałtownie rósł przed cłami Trumpa

Eksport Unii Europejskiej do USA osiągnął w marcu rekordowy poziom, ponieważ przedsiębiorstwa gromadziły zapasy przed wzrostem taryf. UE wyeksportowała do USA o 59,5 proc. więcej towarów niż rok wcześniej, za 71,4 mld euro.

Publikacja: 16.05.2025 15:34

Eksport UE do USA gwałtownie rósł przed cłami Trumpa

Foto: Eric Thayer/Bloomberg

Eksport towarów z Irlandii do Stanów Zjednoczonych wzrósł o prawie 400 proc. w marcu, ponieważ producenci ścigali się, aby wprowadzić produkty do kraju przed cłami prezydenta Donalda Trumpa. Sprzedaż do USA była warta nieco ponad 25 mld euro, w porównaniu do 5 mld euro w marcu 2024 r. Marzec był rekordowym miesiącem dla całkowitego eksportu towarów z Irlandii ze sprzedażą o wartości 37 mld euro, prawie dwukrotnie wyższą od 19 mld euro osiągniętych w marcu 2024 r. Na czele wzrostu stały produkty farmaceutyczne ze sprzedażą na poziomie 23,6 mld euro, co stanowi wzrost o 243 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

Większość niemieckiego eksportu trafiła w marcu do Stanów Zjednoczonych. Po uwzględnieniu sezonowości i kalendarza eksport towarów do Stanów Zjednoczonych wzrósł o 2,4 proc. w porównaniu z lutym 2025 r., a wartość eksportu do Stanów Zjednoczonych wzrosła do 14,6 mld euro.

Czytaj więcej

Brokerzy obniżają prognozy recesji w USA po porozumieniu z Chinami

Unia chce większej redukcji amerykańskich taryf

Unia Europejska chce umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi, która przewiduje większą redukcję taryf niż negocjacje z Wielką Brytanią i Chinami. Prezydent Trump nałożył serię taryf, które dotyczą europejskich producentów samochodów, stali i aluminium. 2 kwietnia ogłosił gwałtowny wzrost taryf na wszystkie towary importowane z Europy, ale tydzień później zmniejszył podwyżkę do 10 proc. na 90 dni, aby umożliwić negocjacje.

W zeszłym tygodniu USA i Wielka Brytania ogłosiły porozumienie, które pozostawiło 10 proc. „podstawowych” taryf na szeroką gamę brytyjskich towarów eksportowych do największej gospodarki świata. W porozumieniu ogłoszonym w poniedziałek USA i Chiny zgodziły się na obniżenie niektórych ostatnich podwyżek taryf na 90 dni, ale pozostawiły cła powyżej poziomów, które obowiązywały przed objęciem urzędu przez Trumpa.

– Nie sądzę, żeby Europa była zadowolona z takiego poziomu ambicji – powiedział Michał Baranowski, wiceminister gospodarki Polski, który przewodniczy spotkaniu urzędników UE ds. handlu w Brukseli.

Minister handlu Szwecji powiedział, że UE powinna odpowiedzieć wyższymi taryfami celnymi na import ze Stanów Zjednoczonych, jeśli ostateczną ofertą administracji Trumpa miałaby być 10 proc. taryfa bazowa. – To dalekie od tego, co jest dobre dla handlu – powiedział Benjamin Dousa. „Jeśli to czeka Europę, Stany Zjednoczone mogą spodziewać się środków zaradczych z naszej strony”.

Polski urzędnik zauważył, że UE jest w 37. dniu 90-dniowej przerwy i „ma czas”, aby zabezpieczyć szerokie porozumienie, którego pragnie. – Nie potrzebujemy szybkiego porozumienia, potrzebujemy dobrego porozumienia – powiedział Baranowski. – Ameryka też. Mamy czas.

Urzędnicy powiedzieli, że negocjacje między Unią Europejską a USA czynią postępy. – Widzimy pewne elementy optymizmu, ponieważ widzimy elementy deeskalacji po stronie USA – powiedział Baranowski. „To dobry znak, że negocjacje z UE przyspieszają”.

Komisarz UE ds. handlu Maros Sefcovic powiedział, że odbył „konstruktywną rozmowę” z sekretarzem handlu USA Howardem Lutnickiem w środę. – Naszym celem jest rozwiązanie bieżących problemów, ale także położenie podwalin pod głębszą współpracę – powiedział. Istnieje jednak możliwość pojawienia się nowych napięć. Stany Zjednoczone wszczęły dochodzenie w sprawie handlu produktami farmaceutycznymi na mocy sekcji 232 ustawy Trade Expansion Act z 1962 r., która pozwala prezydentowi nakładać cła na towary uznane za niezbędne dla bezpieczeństwa narodowego.

Simon Harris, wicepremier Irlandii, powiedział, że wyższe cła zaszkodzą zarówno USA, jak i UE. Wiele dużych amerykańskich firm farmaceutycznych ma duże fabryki w Irlandii, które produkują leki wysyłane do kraju. – Pomysł, że Irlandia lub UE stanowią jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa USA, jest absurdalny – powiedział Harris.

Czytaj więcej

USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych

USA ustalą taryfy w ciągu kilku tygodni

Prezydent Trump powiedział w piątek, że Stany Zjednoczone ustalą stawki taryfowe dla swoich partnerów handlowych w ciągu najbliższych kilku tygodni. Powiedział, że jego administracja nie może negocjować umów handlowych ze wszystkimi krajami jednocześnie z powodu ograniczonych możliwości.

– Myślę, że będziemy bardzo uczciwi. Ale nie jest możliwe, aby sprostać liczbie osób, które chcą się z nami spotkać – powiedział prezydent podczas spotkania z dyrektorami biznesowymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Trump powiedział, że sekretarz skarbu Scott Bessent i sekretarz handlu Howard Lutnick „będą wysyłać listy, w których w zasadzie powiedzą ludziom”, ile „będą płacić za prowadzenie interesów w Stanach Zjednoczonych”.

Gospodarka światowa
Niemcy obniżają szacunki podatkowe o ponad 80 mld euro
Gospodarka światowa
Czego może nas nauczyć Warren Buffett?
Gospodarka światowa
Ceny hurtowe w Niemczech wzrosły najmniej od czterech miesięcy
Gospodarka światowa
Brytyjski wzrost PKB najlepszy w G7
Gospodarka światowa
Jakiego poziomu cen ropy naftowej chciałby Trump?
Gospodarka światowa
1 bln USD kontraktów zapowiedzianych w Rijadzie