Co preferują europejscy inwestorzy: dywidendy, czy skup akcji?

Przewaga jednej z tych opcji wyniosła 13 proc. Która z nich jest bardziej popularna?

Publikacja: 09.04.2015 12:53

Co preferują europejscy inwestorzy: dywidendy, czy skup akcji?

Foto: Bloomberg

Mając do wyboru uczestnictwo w podziale zysku i buy-back, czyli skup akcji własnych spółki europejscy inwestorzy wolą wypłatę.

Akcje 25 największych płatników dywidendy ze wskaźnika Stoxx Europe 600 Index okazały się lepszą inwestycją niż firm przeprowadzających największy skup swoich akcji. Notowania tych pierwszych w 2014 r. okazały się o 13 proc. lepsze.

- Dywidendy świadczą o ufności spółki w jej zdolność podzielenia się pieniędzmi z akcjonariuszami - wskazuje firma doradcza Nasdaq Advisory Services. Jej eksperci podkreślają, że skup akcji może przynosić większe korzyści spółkom niż ich udziałowcom.

Swiss Life Holding w lutym 2014 roku zwiększył dywidendę i jego akcje poszybowały w górę o 28 proc. przynosząc w 2014 r. stopę zwrotu prawie trzykrotnie wyższą niż firmy notowane w Swiss Market Index. W tym roku Swiss Life Holding zapowiedział, że wypłaty dla inwestorów będą wyższe od prognozowanych.

Deutsche Bank i Credit Suisse Group, które w 2014 r. legitymowały się najwyższą stopą buy-backu (wartość skupu do kapitalizacji firmy) przyniosły inwestorom ponad 8-proc. stratę. Przyczyniły się do tego ostrzejszy nadzór oraz kary nałożone na te spółki. Kurs akcji Vodafone Group, której stopa buy-backu w ubiegłym roku należała do najwyższych wśród spółek ze wskaźnika Stoxx 600 obniżył się o prawie 25 proc.

W latach 2012-2014 europejskie spółki skupiły swoje akcje za 116 miliardów dolarów i zwiększyły wypłaty dla akcjonariuszy o 125 miliardów dolarów, wynika z raportu Nasdaq Advisory Services. Spółki z indeksu Stoxx 600 podnosząc dywidendę zwiększyły w tym okresie swoją wartość rynkową o 3 biliony dolarów w porównaniu z 328 miliardami dolarów o które wzrosła kapitalizacja firm realizujących skup akcji własnych.

Uczestnicy indeksu Stoxx 600 od kryzysu z 2008 roku podwoili zasoby gotówki do 2,1 biliona euro (2,3 bln dolarów). Od 2010 spółki te każdego roku zwiększały dywidendę, a w 2014 wypłata na jedną akcję wzrosła do 12,59 euro, najbardziej od 2002 roku.

W rezultacie firmy inwestycyjne mające fundusze zorientowane na akcje spółek dywidendowych w ostatnich latach przyciągały najwięcej pieniędzy nowych klientów. „Inwestorzy zdają sobie sprawę, że samo pokonanie wskaźnika referencyjnego nie zapewni satysfakcjonującej stopy zwrotu", napisali w raporcie eksperci Nasdaq Advisory Services. . Podkreślają, że w przypadku aktywnej strategii inwestorzy preferują zabezpieczenie dywidendowe.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos