Był to już drugi z rzędu kwartał, gdy wartość dywidend na świecie spadła. Potwierdza to prognozę HGI z raportu podsumowującego 2014 r., wedle której w tym roku spółki nie będą zwiększały wypłat dla inwestorów. W ub.r. oddały im niemal 1,2 bln USD, najwięcej w historii.
Analitycy HGI szacują globalną wartość dywidend na podstawie wypłat z 1200 największych giełdowych spółek, odpowiadających za około 90 proc. kapitalizacji światowego rynku akcji. Wszystkie dywidendy przeliczają na dolary. Gdy amerykańska waluta się umacnia, dolarowa wartość wypłat w innych walutach maleje. Tak było m.in. w I kwartale, gdy średnio dolar był o 11 proc. silniejszy względem koszyka walut głównych partnerów handlowych USA, niż przed rokiem.
Ponad 6-proc. spadek wartości dywidend w I kwartale br. to również efekt rezygnacji części spółek ze specjalnych wypłat dla inwestorów (tzn. realizowanych poza polityką dywidendową), których dokonały rok wcześniej. Przykładowo, brytyjski koncern telekomunikacyjny w I kwartale 2014 r. wypłacił akcjonariuszom specjalną dywidendę w wysokości 26 mld USD.
Po korekcie o czynniki kursowe i specjalne wypłaty, światowa wartość dywidend wzrosła w I kwartale o 10,9 proc. rok do roku.
Wyjątkowo hojne były w pierwszych miesiącach roku spółki z USA, które oddały inwestorom 99,4 mld USD, o 14,8 proc. więcej, niż w takim samym okresie poprzedniego roku. Tak dużo w ciągu kwartału nie wypłaciły nigdy wcześniej.