Możliwe 100-proc. dywidendy banków. Euforyczna reakcja rynków

Banki są w lepszej kondycji pod względem kumulacji kapitału, a to daje przestrzeń, by mocniej dzieliły się zyskiem z akcjonariuszami, już od 2024 r. – ocenił wiceprzewodniczący KNF Marcin Mikołajczyk. Po tej zapowiedzi notowania indeksu WIG-banki skoczyły w górę o niemal 3,3 proc.

Publikacja: 12.03.2024 14:48

Możliwe 100-proc. dywidendy banków. Euforyczna reakcja rynków

Foto: AdobeStock

We wtorek indeks WIG-banki przez większą część dnia zachowywał się dosyć niemrawo, wahając się do niewielkich wzrostów do spadku. Ale po południu sytuacja się odwróciła i na zamknięciu wynosił on już 13,029 tys. punktów, a więc o 3,27 proc. więcej niż dzień wcześniej. 

Dobre wieści do inwestorów 

Zyskiwały niemal wszystkie banki wchodzące w skład indeksu (z wyjątek ING BSK). Wyceny Aliora wzrosły o nawet 5,28 proc., mBanku o 4,56 proc., a Pekao — o 4,22 proc. 

Taka zachowanie rynku można wiązać z ważną dla inwestorów informacją,  jaką przekazał Marcina Mikołajczyka, zastępcy przewodniczącego KNF w rozmowie z dziennikarzami podczas wtorkowego Forum Bankowego. Jak wynika z jego słów, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego nie wyklucza, że może dopuścić przeznaczenie przez banki na dywidendę do 100 proc. z zysku już za 2024 r.   

Powrót do 100-procentowych dywidend

Wiceprzewodniczący zaznaczył, że oczywiście do decyzji w tej sprawie jeszcze daleka droga, niemniej jego zdaniem, istnieje przestrzeń do wyższych dywidend, pod warunkiem, że KNF będzie usatysfakcjonowana z poziomów kapitałów banków.

Czytaj więcej

Milionowe zarobki prezesów banków zależą po części od wyników ich pracy

- Historycznie, w poszczególnych latach, była możliwość wypłaty przez banki dywidend do 100 proc. zysków. Widzimy przestrzeń do powrotu do takich poziomów, jeśli chodzi o bankowych liderów, czyli banków spełniających z naddatkiem wymogi kapitałowe i prowadzących właściwą politykę kredytową – mówił Mikołajczyk.

Zaznaczył, że sytuacja w sektorze bankowym pod tym kątem uległa poprawie i akumulacja kapitału pozwala zarówno na rozwój akcji kredytowej i na dzielenie się zyskiem. - Nie mogę wykluczyć, że może to dotyczyć już zysków osiągniętych w 2024 r. – ocenił wiceprzewodniczący.

Czytaj więcej

Banki: rekordowe zyski nie dla wszystkich. Wyniki pod presją kredytów we franku

Stare wymogi KNF pozostaną, nowych nie będzie

W ostatnich latach KNF dosyć rygorystycznie podchodziła do możliwości wypłat dywidend przez banki, m.in. ze względu na ubytki w kapitałach np. z tytułu rezerw na kredyty frankowe, czy wakacji kredytowych. Jeśli chodzi o zyski za 2023 r. Komisji rekomendowała wypłatę maksymalnie do 75 proc.

Wiceprzewodniczący Mikołajczyk zaznaczył przy tym we wtorek, że Komisja nie zamierza  rezygnować z dodatkowych wymogów związanych z portfelami walutowych kredytów mieszkaniowych. - Jesteśmy też za pozostawieniem kryterium jakości portfela kredytowego na poziomie NPL nieprzekraczającego 5 proc. dla banków, które myślą o wypłacie ponad 50 proc. zysku. Ale nie widzimy na tym etapie potrzeb wprowadzania dodatkowych buforów przy kryteriach do wypłaty dywidendy – zaznaczył Mikołajczyk.

Banki
Zysk Alior Banku nieco powyżej oczekiwań. Będzie dywidenda
Banki
Banki nie są nadmiernie drogie, ale hossa nie będzie trwać wiecznie
Banki
NBP pod kreską. Strata w 2023 roku poszła w miliardy złotych
Banki
Prezes mBanku Cezary Stypułkowski: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność
Banki
Czy koszty ratowania Getin Noble Banku kiedyś się zwrócą?
Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa