Getin Noble Bank nie zagraża systemowi

Zdaniem ekspertów z racji swojej wielkości GNB można postrzegać jako bardziej skomplikowany przypadek niż Idea Bank, jednak stabilności sektora nie zachwieje.

Publikacja: 26.05.2022 21:00

Getin Noble Bank nie zagraża systemowi

Foto: Adobestock

Zwiększenie rezerwy na ryzyko prawne portfela kredytów we frankach oraz w związku ze spadkiem wycen posiadanych przez bank obligacji skarbowych współczynniki kapitałowe Getin Noble Banku wyraźnie spadły.

Co dalej?

Na koniec I kwartału skonsolidowany łączny współczynnik kapitałowy TCR wyniósł 1,27 proc., a współczynniki CET1/T1 0,51 proc. To poniżej wymogów regulacyjnych.

– Z jednej strony mamy potężną dziurę kapitałową, którą ciężko będzie bardzo szybko zasypać. Nie ma konkretnej deklaracji ze strony głównego akcjonariusza o ewentualnym dokapitalizowaniu banku. Jednocześnie może pomagać wzrost wyniku odsetkowego z uwagi na wrażliwość banku na wzrost stóp procentowych, ale z drugiej strony pewnie będzie kontynuowany proces zawiązywania rezerw frankowych. Zarząd komunikował, że po I kwartale rezerwy są wystarczające, ale w innych bankach ten proces postępuje z każdym kwartałem – tłumaczy „Parkietowi" Łukasz Jańczak, analityk Erste Securities. Dodaje, że patrząc na historię, to przy zbliżonym poziomie raportowanych współczynników kapitałowych np. Idea Bank był poddany procedurze resolution.

– Myślę, że takiego ryzyka nie można wykluczyć – mówi Jańczak.

GG Parkiet

Decyzja o rozpoczęciu przez BFG przymusowej restrukturyzacji (resolution) podejmowana jest, gdy wcześniej nieskuteczne okazało się realizowanie planu naprawy i spełniane są przesłanki: podmiot jest zagrożony upadłością, dostępne działania nadzorcze lub samego banku nie pozwalają na usunięcie tego zagrożenia, podjęcie działań jest konieczne w interesie publicznym.

– Uważam, że Getin Noble Bank nie jest już jakimś strukturalnym problemem z punktu widzenia sektora bankowego. Oczywiście z racji swojej wielkości można postrzegać go jako bardziej skomplikowany przypadek niż Idea Bank, jednak stabilności sektora nie zachwieje – mówi Jańczak.

Jeden z ekspertów, który chce pozostać anonimowy, mówi nam, że już dawno doszłoby do resolution, gdyby nie obligacje detaliczne Getin Noble Banku. Przy resolution ludzie traciliby pieniądze, a przed wyborami taki scenariusz nie jest potrzebny. Wówczas posiadacze obligacji mogliby mówić, że to przez rząd, bowiem spółka nadal wywiązywała się ze swoich zobowiązań, a rząd postanowił kosztem oszczędzających w obligacjach „uratować" innych i ich straty liczone byłyby w setkach milionów.

Okiem regulatora

– KNF ze swojej strony prowadzi przewidziane prawem działania nadzorcze, które odpowiadają na aktualną sytuację finansową podmiotu – mówił nam niedawno Jacek Barszczewski, rzecznik KNF. Dodaje, że w szczególności na posiedzeniu 22 grudnia 2021 r. KNF wezwała Getin Noble Bank do przedstawienia nowego planu naprawy, który bank złożył już w Urzędzie KNF. Będzie on podlegał analizie i ocenie KNF.

– Komisja wskazała wówczas, że oczekuje od banku, aby nowy plan naprawy koncentrował na uprawdopodobnieniu działań zwiększających bazę kapitałową i poprawiających jego sytuację ekonomiczno-finansową oraz realnie zapewniających – w możliwie krótkim terminie – odbudowanie współczynników kapitałowych do poziomu spełniającego co najmniej minimalne wymogi regulacyjne. Dodatkowo KNF ustanowiła w Getin Noble Banku kuratora w postaci Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, w celu m.in. poprawy sytuacji finansowej banku oraz wsparcia efektywnego przepływu informacji między bankiem a Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego w ramach podejmowanych przez bank działań naprawczych – mówi rzecznik.

Banki
ING BSK liczy na wzrost kredytów dla firm, ale dopiero pod koniec roku
Banki
Zysk ING Banku Śląskiego jednak poniżej miliarda złotych
Banki
Zysk netto grupy ING BSK w I kwartale 2024 r. poniżej oczekiwań
Banki
Stypułkowski i Bartkiewicz – odchodzące ikony bankowości
Banki
Santander BP pozytywnie zaskoczył
Banki
Zysk Pekao wyraźnie powyżej oczekiwań