Dominik Osowski

Siła złotego może jeszcze trwać

Dużym wsparciem dla naszej waluty w ostatnich miesiącach było dodatnie saldo na rachunku bieżącym. Koniec cyklu podwyżek stóp w Stanach Zjednoczonych powinien oznaczać presję na dolara, na czym może skorzystać złoty.

Atrakcyjne wyceny na rynkach wschodzących

Gospodarka Chin wolniej od oczekiwań odbija po zerwaniu z polityką zerowej tolerancji wobec Covid-19. Prawdopodobnie Pekin tego tak nie zostawi. Oczekiwana rządowa stymulacja powinna wspierać wzrost i pozytywnie wpływać na wyceny spółek.

Atrakcyjność spółek dywidendowych może wzrosnąć

Dywidendy ze spółek wchodzących w skład S&P 500 odpowiadały za mniej więcej jedną trzecią całkowitej stopy zwrotu z tego indeksu od 1926 r.

Oprocentowanie lokat z siódemką z przodu

W styczniu koszty odsetkowe banków wyniosły około 930 mln zł. W lutym przekroczyły miliard złotych, w marcu sięgnęły blisko 1,7 mld zł, a w kwietniu ponad 2 mld zł.

Mniejszy popyt na złoto w II kwartale

W drugiej połowie roku analitycy dostrzegają zarówno szanse, jak i zagrożenia dla kruszcu.

Santander Bank Polska z dobrym I półroczem. Co przyniesie drugie?

Bank spodziewa się dalszego pogarszania sytuacji makroekonomicznej w najbliższych miesiącach. Grupa będzie zatem kontynuować wzmożony monitoring portfela kredytowego. Z uwagi na otoczenie zarząd spodziewa się jednak wzrostu kosztów ryzyka.

Fed dał kryptowalutom nieco paliwa. Na jak długo starczy?

W ciągu ostatnich trzech cykli rynkowych bitcoin potrzebował średnio 361 dni, aby notowania od szczytu osiągnęły dołek. To oznacza, że może nas czekać jeszcze kilka miesięcy marazmu na rynku, zanim najpopularniejsza cyfrowa moneta osiągnie dno obecnej bessy.

Santander Bank Polska z dobrymi wynikami

W II kwartale Santander Bank Polska wypracował zysk wyższy od prognoz analityków. Na początku czwartkowej sesji notowania spółki rosną o 1,8 proc., do 229,2 zł.

Deutsche na plusie

To już ósmy kwartał z rzędu, w którym największy bank nad Renem wypracował dodatni wynik.

Mieszkaniowy problem w Chinach

Bojkot kredytów hipotecznych w Państwie Środka spowoduje tąpnięcie sprzedaży.