Bloomberg

Ludowy Bank Chin ustalił kurs juana (RMB) na 6,9396 za dolara, o 647 pipsów więcej niż średnia szacunków w ankiecie Bloomberga przeprowadzonej wśród analityków i handlowców. To przekroczyło rekord 598 pipsów z zeszłej środy i było o 91 pipsów, czyli 0,13 proc słabiej niż poprzedni fix 6,9305 w piątek.. Media państwowe powiedziały w zeszłym tygodniu, że firmy nie powinny stawiać na kierunek i zakres ruchów walutowych, a juan pozostanie zasadniczo stabilny po ostatniej deprecjacji.

Jednak oficjalne wytyczne okazały się mocniejsze niż prognozy rynkowe, twierdzą handlowcy i analitycy, kontynuując trend utrzymujący się od końca sierpnia, co uczestnicy rynku interpretują jako próbę spowolnienia spadku kursu juana.

– Silne nastawienie fixingu może być również próbą zrównoważenia presji wywołanej zastrzykiem operacji otwartego rynku netto (OMO) na juana – napisali analitycy Maybanku w notatce.

LBCh użył w poniedziałek 12 miliardów juanów (1,71 miliarda dolarów) za pomocą krótkoterminowych narzędzi płynnościowych, aby przeciwdziałać wyższemu popytowi na gotówkę pod koniec kwartału, jednocześnie obniżając koszt kredytu w przypadku 14-dniowych transakcji repo.

Analitycy twierdzą, że wyższe zastrzyki gotówki i niższe stopy procentowe powinny naturalnie wywierać presję na walutę. Na rynku spot, juan onshore otworzył się po 6,9900 za dolara i zmieniał właściciela na 7,0080 w południe, 375 pipsów słabiej niż na zamknięciu poprzedniej późnej sesji. Około południa jego odpowiednik offshore wyceniano na 7,0128 za dolara.

– W odróżnieniu od ostatnich kilku rund deprecjacji RMB, załamanie się punktów forward RMB sprawia, że dzięki dodatniemu przeniesieniu łatwo jest utrzymać krótkie pozycje w RMB – napisali analitycy OCBC Bank w notatce. – To sprawi, że antycykliczne środki Chin będą mniej skuteczne w powstrzymaniu deprecjacji RMB, tak jak robiły to wcześniej.

Eskalacja obrony LBCh następuje na początku tygodnia wypełnionego spotkaniami globalnych banków centralnych, podczas których oczekuje się, że Rezerwa Federalna i Bank Anglii podniosą stopy w celu zwalczania inflacji. To odsunie luźną politykę pieniężną Chin od głównych konkurentów, co podważy atrakcyjność aktywów denominowanych w juanach.

W zeszłym tygodniu juan osłabił się powyżej poziomu 7, zarówno w handlu wewnętrznym, jak i zewnętrznym, kwestionując tolerancję decydentów na zmienność przed przetasowaniami partii dwa razy na dekadę w przyszłym miesiącu. Spadki juana przyspieszyły w ciągu ostatniego miesiąca, gdy dolar wzrósł, a chińska gospodarka spowolniła z powodu blokady Covid i kryzysu na rynku mieszkaniowym.

Najlepszą chińską „reakcją polityczną, jaką mogą zrobić, jest spowolnienie tempa deprecjacji juana, ale nie odwrócenie go, ponieważ słabe chińskie makrofundamenty i trend dolarowy przytłaczają” – powiedział Christopher Wong, strateg walutowy w Oversea-Chinese Banking Corp w Singapurze.

Chiny podjęły w piątek ostatnią próbę umocnienia juana. Waluta pozostanie zasadniczo stabilna, ponieważ presje, które doprowadziły do krótkoterminowej deprecjacji, zostały już wycenione, jak podała w piątek państwowa telewizja CCTV, powołując się na urzędnika zbliżonego do LBCh. „Nie będzie jednostronnego rynku dla kursu walutowego”, powiedział urzędnik dodając, że wahania dwustronne będą normalne, a bank centralny ograniczy spekulacje.

W innym piątkowym raporcie chiński regulator walutowy wezwał firmy, aby nie obstawiały kierunku i zakresu jakichkolwiek ruchów walutowych. Krótkoterminowe wahania juana są trudne do przewidzenia i firmy powinny „powstrzymywać się od spekulacyjnego handlu”, powiedział Wang Chunying, zastępca administratora państwowej administracji walutowej, w rozmowie z CCTV.

Juan nie jest jedyną ofiarą skokowego wzrostu kurs dolara. Spadek o 2,6 proc. chińskiej waluty w ciągu ostatniego miesiąca jest mniejszy niż spadki o ponad 4 proc. dla jena i południowokoreańskiego wona.