Pracownicze plany kapitałowe PPK

Uczestnictwo w PPK przyniosło solidne zyski

PPK jako inwestycja przyniosła uczestnikom rzeczywistą stopę zwrotu od 83 do 130 proc. – wyliczyła firma Mercer na podstawie wyników funduszy zdefiniowanej daty na koniec czerwca.
Foto: Adobestock

Jak podano, z końcem czerwca uczestnik PPK, który w ramach systemu oszczędzał nieprzerwanie od początku 2020 r., zgromadził na swoim rachunku przez półtora roku pomiędzy 4209 zł a 4814 zł. Tyle wyniosły średnie wartości rejestru PPK odpowiednio dla FZD 2025 oraz FZD 2050. Poza wpłatami pracowników i pracodawców, wpłatą powitalną oraz dopłatą roczną od państwa, zysk z inwestycji wypracowanych przez zarządzających PPK, w zależności od daty docelowej funduszu, wyniósł średnio od 263 zł do 867 zł.

Różnica pomiędzy aktywami PPK zgromadzonymi przez uczestnika w najlepszym i najgorszym FZD 2025 wyniosła około 260 zł (co stanowiło 6 proc. średniej wartości rachunku PPK uczestnika dla FZD 2025). W przypadku FZD 2060, gdzie różnica była największa, było to prawie 540 zł (co odpowiadało 11 proc. średniej wartości rachunku PPK uczestnika dla FZD 2060) – podaje Mercer.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Cyber Monday: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • nie zawiera Aplikacji na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.