Trudne pięć lat, ale PPK powoli rosną

W pracowniczych planach kapitałowych oszczędza dziś ponad 3,4 mln osób. Wartość zgromadzonych przez nich aktywów właśnie dobiła do 25 mld zł. A będzie coraz więcej.

Rekordowe wartości aktywów w OFE i PPK. Pomogła nie tylko giełda

Dobre nastroje na rynkach finansowych pomogły wywindować wartości aktywów zgromadzonych w OFE i w PPK na nienotowane dotąd poziomy. Pomogły też różne inne czynniki.

PPK są dla giełdy skromnym wsparciem

Popyt pracowniczych funduszy na polskie akcje sięgnie w tym roku około 2 mld zł i jest to sporo mniej, niż wynosiły szacunki analityków sprzed kilkunastu miesięcy.

Wartość aktywów PPK szybko rośnie. Czy to zachęci nowych uczestników?

Po słabym zeszłym roku i okresach spadków pula oszczędności zgromadzonych w pracowniczych planach kapitałowych mocno przyrasta. Poprawa nastrojów przychodzi w dobrym momencie, bo właśnie rusza ponowny automatyczny zapis pracowników do tego programu.

W PPK przydałyby się zmiany

Znikome wykorzystanie części rozwiązań PPK skłania do dyskusji o ich zmianie lub likwidacji.

Niewiele wypłat na hipotekę i leczenie

Mała część uczestników PPK decyduje się skorzystać z możliwości i wypłacić pieniądze na wkład własny przy kredycie hipotecznym czy na leczenie.

Dobre wieści z rynku PPK. Aktywa w górę. Teraz to już 10 mld zł

Drzewa nie rosną do nieba, zawsze jest też dno przeceny – tak o niedawnych spadkach i obecnych wzrostach wartości aktywów zgromadzonych w programie pracowniczych planów kapitałowych mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Zarządzający PPK kupują akcje i obligacje po atrakcyjnych cenach

Inflacja i gwałtowne zawirowania na rynkach finansowych biją w wyniki pracowniczych planów kapitałowych. – Wciąż są one najatrakcyjniejszym sposobem gromadzenia długoterminowych oszczędności – przekonują instytucje zarządzające PPK. I radzą zachować spokój.

Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR: Koronny argument za wejściem do PPK - wyniki

Mimo spadków uczestnik PPK cały czas ma na swoim rachunku średnio o 100 proc. więcej niż do niego wpłacił. Innymi słowy jest więc to superatrakcyjny program oszczędzania. I nie ma drugiego takiego na rynku – przekonuje Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.

Konsolidacja w oczekiwaniu na kolejny automatyczny zapis

Ciekawe rzeczy dzieją się na rynku PPK, który powoli, ale systematycznie rośnie. Po kiepskim marcu i kwietniu, w maju zgromadzone tu aktywa urosły i mają wartość ok. 9 mld zł. Trwa też konsolidacja instytucji zarządzających oszczędnościami uczestników programu.

PFR TFI przejmie PPK od BPS

W związku z niskimi aktywami pod zarządzaniem BPS TFI wycofuje się z oferowania PPK. Oszczędności klientów przejdą do PFR TFI.

Uczestników PPK przed stratami broni konstrukcja funduszy

Kilka źródeł wpłat do PPK powoduje, że nawet kilkunastoprocentowe spadki notowań jednostek nie powinny stresować uczestników. Dokonań zarządzających nie warto jednak bagatelizować, bo różnice w ramach poszczególnych grup są spore.

Płaca minimalna a PPK

Szybki wzrost płacy minimalnej może zachęcić do PPK sporą grupę pracowników z niskimi dochodami. Dla nich program staje się szczególnie atrakcyjny.

Uczestnicy PPK tracą, ale to chwilowe

Na rachunkach uczestników PPK pojawiły się spadki. – To efekt dekoniunktury na rynkach finansowych. I nic nadzwyczajnego w programach długoletnich – mówią eksperci.

Wartość aktywów PPK systematycznie rośnie. Kolejna bariera przekroczona

Aktywa PPK to już 9 mld zł. Przed świętami na konta uczestników tego programu trafi 400 mln dopłaty rocznej od państwa.

PPK powoli, ale systematycznie rosną w siłę. I czekają na skok

Wdrażanie programu pracowniczych planów kapitałowych zakończyło się w 2021 r. I trudno tu mówić o wielkim sukcesie. Partycypacja, czyli odsetek pracowników, którzy zdecydowali się na udział w tym programie, z trudem sięgnęła 30 proc. Znacząco poniżej oczekiwań.

Spadkom nie oparły się również pracownicze plany kapitałowe

Luty był pierwszym miesiącem w historii funduszy pracowniczych planów kapitałowych, w którym ich aktywa pod zarządzaniem się skurczyły.