Parkiet PLUS

Produkcja tworzyw będzie rosła

Orlen, Grupa Azoty, Ciech, a nawet Lotos dostrzegają duże szanse na poprawę wyników dzięki inwestycjom w petrochemikalia. Wspiera je systematycznie rosnący w Polsce popyt.
Foto: materiały prasowe

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne w Polsce z roku na rok jest coraz większe. Z szacunków PlasticsEurope, organizacji zrzeszającej firmy z tej branży, wynika, że ubiegłoroczny popyt wynosił w naszym kraju około 3,6 mln ton. To wzrost o ponad 7 proc. w stosunku do 2017 r. W tym samym czasie zwyżka popytu w całej Europie sięgała zaledwie 0,3 proc. W Polsce tworzywa są przede wszystkim wykorzystywane do produkcji opakowań (32,9 proc.), materiałów budowlanych (25,5 proc.) i przez przemysł motoryzacyjny (9,8 proc.).

Coraz większy popyt na tworzywa powoduje wzrost produkcji. W ubiegłym roku wytworzono ich na całym świecie 359 mln ton, co oznaczało zwyżkę o 3 proc. Prognozy do 2023 r. wskazują na dalsze zwyżki przekraczające 3 proc. rocznie. Nie wszędzie rozwój branży będzie równomierny. W Europie oczekuje się spadków produkcji. Nie dotyczy to jednak Polski.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.