Forex

Ceny ropy mają poważne impulsy do kontynuacji wzrostu

Choć obawy dotyczące przedłużania się pandemii psują nastroje na rynku, to główni producenci naftowi szykują się już do odbicia popytu w nadchodzących kwartałach.
Foto: Bloomberg

Baryłka ropy gatunku WTI taniała w poniedziałek po południu o 0,8 proc., do 51,8 USD. Cena ropy gatunku WTI zniżkowała o 1,3 proc., do 55,2 USD za baryłkę. Nastroje na rynku wyraźnie psuły doniesienia o nowej fali pandemii w Chinach. Wróciły więc obawy o popyt na surowiec.

Jeszcze w zeszłym tygodniu dominowały wśród inwestorów bycze nastroje. Optymizm co do globalnego ożywienia gospodarczego i stymulacji fiskalnej w USA przyczynił się do tego, że 6 stycznia cena ropy WTI przekroczyła 50 USD za baryłkę – po raz pierwszy od lutego 2020 r. Popchnęła ją w górę również zapowiedź zmniejszenia wydobycia surowca przez Arabię Saudyjską o 1 mln baryłek dziennie w lutym i w marcu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.