Chemia

Erg: Drogi polietylen

Wysokie ceny polietylenu, podstawowego surowca używanego przez grupę Erg do produkcji wyrobów foliowych oraz jego okresowe braki na rynku spowodowały istotny spadek rentowności giełdowej spółki.
Foto: materiały prasowe

Średnia zmiana cen surowca typu LDPE (polietylen niskiej gęstości) wzrosła od listopada 2020 r. do czerwca tego roku o 85,8 proc., a HDPE (polietylen o wysokiej gęstości) o 67,7 proc. Były to najwyższe ich ceny w ostatnich 20 latach. Przy gwałtownie drożejących surowcach Erg nie był w stanie dokonać równie szybkich i proporcjonalnych podwyżek na swoich wyrobach z uwagi na wiążące go umowy handlowe. W efekcie w I połowie roku wypracował zaledwie 0,2 mln zł skonsolidowanego zysku netto, co oznaczało spadek o 88,5 proc. Zarobku nie udało się poprawić pomimo prawie 21-proc. wzrostu przychodów.

W najbliższych latach zarząd chce realizować strategię polegającą główni na poprawie pozycji rynkowej w Polsce. Równocześnie planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Ponadto podejmuje inicjatywy, których celem jest m.in. optymalizacja kosztów produkcji. Kontynuowane są też inwestycje w nowoczesne linie produkcyjne, intensyfikowane działania marketingowe oraz rozszerzana jest oferta. TRF

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.