Akademia inwestycyjna

Ile pieniędzy trzymamy w bankach

Polacy wycofują oszczędności z depozytów terminowych, ale w sumie mają w bankach coraz więcej pieniędzy.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

W lutym 2021 r. wartość środków na rachunkach gospodarstw domowych przekroczyła bilion złotych, choć tylko przez rok z lokat ubyło 100 mld zł.

Foto: GG Parkiet

Jeszcze w lutym 2020 r., tuż przed wybuchem pandemii, na lokatach trzymaliśmy 294 mld zł. Przez 12 miesięcy wielkość ta stopniała do 194 mld zł. Zakładanie depozytu terminowego jest po prostu uważane za niepotrzebną fatygę. Odsetki od lokat są symboliczne (np. 0,01 proc. w skali roku). Pieniądze leżą więc na kontach osobistych, też nieoprocentowanych, ale dających dostęp do środków w każdej chwili.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.