"Celem połączenia jest zwiększenie transparentności grupy oraz alokacja przepływów pieniężnych i marży na poziomie spółki notowanej na GPW. Umożliwi to dalszą redukcję kosztów finansowych oraz ułatwi wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy" - czytamy w komunikacie.
PGE podała, że planowane połączenie nastąpi przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (PGE Electra) na PGE bez podwyższenia kapitału zakładowego PGE oraz bez wymiany akcji spółki przejmowanej na akcje PGE.
PGE Electra jest jednoosobową spółką PGE, odpowiedzialną w ramach grupy kapitałowej za hurtowy handel energią elektryczną. PGE posiada 100% jej akcji.
Pod koniec stycznia inne spółki z grupy PGE zaakceptowały plany połączenia przygotowane w ramach programu konsolidacji grupy. Dzięki temu PGE może zaoszczędzić 1 mld zł w ciągu 3 lat od zakończenia konsolidacji.
Konsolidacja grupy kapitałowej PGE jest zmianą formalno-prawną, w wyniku której powstanie sześć spółek zależnych od PGE Polska Grupa Energetyczna zajmujących się obszarami: Energetyki Konwencjonalnej, Energetyki Odnawialnej, Dystrybucji, Sprzedaży Detalicznej, Handlu Hurtowego i Energii Jądrowej.