Polska Grupa Energetyczna kończy negocjacje z zainteresowanymi oferentami, wśród których są m.in. zagraniczne giełdy energii. Już dokonały due dilligence Towarowej Giełdy Energii. PGE kontroluje w sumie 22 proc. jej akcji – bezpośrednio ma ok. 10 proc., a przez elektrownie Opole i Bełchatów – kolejne 12 proc.

Kiedy w sierpniu weszły w życie nowe przepisy nakładające na producentów energii obowiązek sprzedaży części wolumenu na otwartym rynku, rola TOE wzrosła. I znacząco zwiększyły się także obroty, a giełda zaczęła organizować kolejne aukcje – zależnie od potrzeb tak na zlecenie wytwórców jak i odbiorców przemysłowych. – Obroty na naszej giełdzie wzrosły 14-krotnie, gdy porównamy trzeci kwartał tego roku i ubiegłego – mówi prezes TOE Grzegorz Onichimowski. – Po trzech kwartałach osiągneliśmy wynik finansowy niemal taki jak w całym 2009 r.

W przyszłym roku – zdaniem prezesa TOE – są szanse na dalsze zwiększenie obrotów. Ta perspektywa powoduje, ze pakiet udziałów w spółce, jaki sprzedaje PGE, będzie zyskiwał na wartości. Według prognoz TOE jest teraz warta około 120 mln zł. Dla tej firmy wejście zagranicznego inwestora, który działa na innym rynku, to duża szansa na rozwój, zwłaszcza w kontekście planu unijnego dotyczącego zorganizowania wspólnego rynku energii. Już za kilka tygodni ma być uruchomiony kabel łączący Polskę i Szwecję, dzięki czemu wszystkie zainteresowane firmy będą mogły korzystać z największej europejskiej giełdy NordPool. Spot. –Oznacza to w praktyce, że zlecenia będą przepływały między giełdami i uczestnicy rynku będą mogli korzystać z obu – tłumaczy prezes Onichimowski.

Swoje udziały w TOE może też sprzedać Skarb Państwa, do którego należy 21,3 proc. akcji. Ale oficjalnie jeszcze proces się nie rozpoczął. Tymczasem na rynku pojawiły się informacje o możliwej konkurencji dla TOE. Równocześnie handlem energią interesuje się bowiem jeden z jej udziałowców – Giełda Papierów Wartościowych. GPW złożyła ofertę Polskiej Grupie Energetycznej na akcje należącej do jednej z jej spółek platformy handlu energią – POEE. Platforma ta prowadzi handel energią elektryczną w uproszczonej formie, a z założenia miała służyć przede wszystkim sprzedaży produkcji z Elektrowni Bełchatów. Ze względu na trwającą prywatyzację GPW może się okazać, że transakcja nabycia POEE została odłożona