Po ostatnich obniżkach stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej inwestorzy szukają bardziej zyskownych inwestycji niż lokaty bankowe czy obligacje skarbowe. Obecnie trudno znaleźć na rynku roczne lokaty, z których zysk przekracza 5,5 proc. Z kolei rentowność obligacji skarbowych kształtuje na rekordowo niskim poziomie (wysokie ceny), który dla dziesięciolatek wynosi ok. 4 proc. Dlatego część inwestorów zapewne powróci na rynek akcji. Natomiast osoby, które szukają bezpieczniejszych rozwiązań, mogą rozważyć inwestycję w obligacje korporacyjne.
Zdaniem wielu analityków tego typu papiery powinny pozwolić więcej zarobić niż lokaty bankowe. Obecnie średnie oprocentowanie obligacji korporacyjnych (z nowych emisji) notowanych na rynku Catalyst przekracza 7,7 proc. (średnia ważona wielkością emisji) – według styczniowego raportu Noble Securities. W kolejnych miesiącach będzie ono nieco niższe, co związane jest z cięciem stóp i spadkiem stawki WIBOR (oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym), która jest podstawą ustalania odsetek dla większości obligacji emitowanych przez firmy.
Należy pamiętać, że ryzyko związane z inwestycją w obligacje przedsiębiorstw jest wyższe niż w przypadku zdeponowania środków w banku czy zakupu papierów skarbowych. Jednak można je ograniczyć, jeśli zainwestujemy w dobry fundusz obligacji korporacyjnych lub fundusz dłużny ze znacznym udziałem tych papierów w portfelu.
Ważna jest płynność
Jak wybrać fundusz, który przyniesie stosunkowo atrakcyjny zysk, a jednocześnie nie będzie obarczony zbyt wysokim ryzykiem? Warto zajrzeć do karty funduszu, gdzie znajdziemy informacje o głównych składnikach portfela. Natomiast szczegółowe dane o inwestycjach dokonanych przez fundusz znajdują się w sprawozdaniu finansowym.
Według ekspertów taki portfel powinien się charakteryzować przede wszystkim dużą płynnością, co oznacza, że dany pakiet obligacji łatwo sprzedać (lub kupić) po założonej cenie. Do płynnych instrumentów finansowych należą przede wszystkim dłużne papiery skarbowe, dodatkowo fundusz może mieć gotówkę. Jeśli tego typu aktywa mają stosunkowo duży udział w portfelu funduszu, to oznacza, że nawet w przypadku sporych umorzeń raczej nie będzie miał on problemów z wypłatą środków. Pozostałe składniki portfela, czyli obligacje wyemitowane?przez firmy, powinny być już dobrze zróżnicowane, a udział papierów poszczególnych przedsiębiorstw nie?powinien przekraczać 2-3 proc.