Są nowe dane GUS. Sprzedaż detaliczna poniżej oczekiwań

Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 2,2 proc. rok do roku – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Publikacja: 22.07.2025 10:41

Są nowe dane GUS. Sprzedaż detaliczna poniżej oczekiwań

Foto: Adobe Stock

Dane są wyraźnie słabsze od średniej prognoz ekonomistów dla „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” (4,3 proc.). Możliwe jednak, że duży wpływ ma kalendarz, bo po odsezonowaniu sprzedaż detaliczna w czerwcu okazała się wyższa niż rok temu o 4,2 proc. (i o 0,7 proc. niż w maju br.).

Warto zwrócić uwagę, że o ile w ujęciu cen stałych sprzedaż detaliczna w czerwcu urosła o 2,2 proc. r./r., o tyle w ujęciu cen bieżących o 2,1 proc. Fakt, że ten drugi odczyt jest niższy, oznacza, że de facto przez rok ceny wręcz nieznacznie spadły. Dane sugerują, że to efekt przede wszystkim spadku cen paliw (oraz samochodów i części do nich), w mniejszym stopniu mebli i sprzętu RTV/AGD czy obuwia i odzieży. – Handlowcy wciąż próbują nam „przychylić nieba”, żeby tylko szło – komentuje Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. Drożeje zaś przede wszystkim żywność.

Czytaj więcej

Presja płac nie odpuszcza tak łatwo

W bardziej szczegółowych danych widać, że w czerwcu silna była wciąż m.in. sprzedaż dóbr trwałych. Sprzedaż mebli i sprzętu RTV/AGD była realnie o 10,2 proc. wyższa niż przed rokiem. Spore wzrosty wciąż widać też m.in. w kategorii samochodów i części do nich (+7,7 proc. r./r.), solidne w farmaceutykach i kosmetykach (+5,8 proc.) czy odzieży i obuwiu (+11,8 proc. r./r.).

W całym pierwszym półroczu sprzedaż detaliczna towarów w Polsce była o 3,7 proc. wyższa niż w analogicznym okresie rok temu. Dane potwierdzają względną siłę polskiego konsumenta. Pomaga realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w okolicach 4-5 proc. w ostatnich miesiącach, niskie bezrobocie (acz osłabiony popyt na pracę ze strony pracodawców), być może też „nastrój” obniżek stóp procentowych. – Stan portfeli w zakresie płac i świadczeń jest mocny. Zaczyna być widać nieco więcej kredytu, co może wesprzeć konsumpcję zarówno bieżącą, jak i dóbr trwałego użytku – komentuje Soroczyński. Niższe stopy procentowe mogą wzmagać popyt na kredyt i obniżać skłonność do oszczędzania, acz część gospodarstw domowych wciąż odbudowuje oszczędności po czasach dwucyfrowej inflacji.

W tym zakresie zresztą ciekawe są dane o koniunkturze konsumenckiej. Z jednej strony bowiem rekordowo wysoki odsetek Polaków (61 proc.) deklarował w czerwcu, że jest prawdopodobne, iż w ciągu najbliższego roku oszczędzą jakąś sumę pieniędzy. Jednocześnie najlepiej od pół dekady wypadają też oceny gotowości do „ważnych” zakupów, czyli np. mebli czy sprzętu RTV/AGD. Wygląda to tak, jakby konsument chciał/mógł zarówno coś oszczędzać, jak i więcej wydawać.

Czytaj więcej

Przedsiębiorcy boją się wyższych ceł Trumpa

Sprzedaż detaliczna kończy okres publikacji danych za czerwiec

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w czerwcu produkcja budowlano-montażowa urosła w czerwcu o 2,2 proc. r./r. (lepiej od prognoz), a produkcja przemysłowa spadła o 0,1 proc. w ujęciu rocznym (to akurat rozczarowanie). W połączeniu z czerwcowymi danymi o sprzedaży detalicznej oraz statystykami za kwiecień i maj ekonomiści zwykle spodziewają się, że polska gospodarka mocno w drugim kwartale będzie rosnąć realnie nieco szybciej niż w pierwszym (3,2 proc. r./r.) – zapewne o około 3,5 proc. Szybki szacunek PKB za drugi kwartał GUS opublikuje w sierpniu.

Przypomnijmy też, że w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw obniżyło się w czerwcu o 0,8 proc. rok do roku. Od początku roku ubyło około 50 tys. etatów. Z kolei przeciętne wynagrodzenie urosło w czerwcu o 9 proc. rok do roku, silniej od średniej prognozy ekonomistów.

Gospodarka krajowa
Presja płac nie odpuszcza tak łatwo
Gospodarka krajowa
Małe długi mieszkańców małych miejscowości. To wykluczenie?
Gospodarka krajowa
Są nowe dane GUS. Przebudzenie w budownictwie, rozczarowanie w przemyśle
Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa w Polsce w górę. NBP podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Przedsiębiorcy boją się wyższych ceł Trumpa
Gospodarka krajowa
Ostatni odczyt inflacji mieszczący się poza przedziałem celu NBP