W polskich portfelach mniej Nvidii, więcej BYD

W II kwartale polscy inwestorzy indywidualni częściowo wycofywali się z amerykańskich gigantów technologicznych, a jednocześnie dywersyfikowali swoje portfele, kierując środki m.in. do BYD, Novo Nordisk oraz europejskich firm z sektora obronnego.

Publikacja: 16.07.2025 12:57

W polskich portfelach mniej Nvidii, więcej BYD

Foto: Adobestock

W czołówce zestawienia nie zaszły duże zmiany – liderem pozostaje Nvidia, tuż za nią plasuje się Tesla. Co ciekawe, obie spółki odnotowały spadki: liczba inwestorów Nvidii zmniejszyła się o 8 proc., a Tesli o 6 proc. – wynika z danych platformy inwestycyjnej eToro.

Zmiana nastąpiła na trzecim miejscu – Amazon awansował z 1-proc. wzrostem, spychając Microsoft poza podium. Microsoft zanotował aż 10-proc. spadek liczby posiadaczy akcji i spadł na piątą pozycję.

– Miniony kwartał był burzliwy dla rynków finansowych. Wszystko zaczęło się od tzw. Dnia Wyzwolenia i ogłoszenia nowych ceł, co natychmiast wywołało panikę na giełdach na całym świecie. Jednak do końca czerwca indeksy S&P 500 oraz Nasdaq zdołały się spektakularnie odbić, osiągając historyczne maksima. W Polsce najbardziej zauważalny spadek popularności dotyczył gigantów technologicznych – Nvidii, Tesli i Microsoftu. To wyraźna korekta po miesiącach silnych wzrostów tych spółek, szczególnie w sektorze technologii i sztucznej inteligencji. Inwestorzy realizują zyski, a jednocześnie dywersyfikują swoje portfele w odpowiedzi na rosnące wyceny firm technologicznych. Sektor pozostaje atrakcyjny, jednak wysokie wyceny skłaniają część inwestorów do ograniczenia ekspozycji i większej selektywności w jego ramach – powiedział Paweł Majtkowski, analityk eToro.

BYD, Novo Nordisk i Take-Two na czele rankingu największych wzrostów popularności

W II kwartale odnotowano wyraźny wzrost liczby polskich inwestorów indywidualnych posiadających akcje wielu spółek – najsilniejszy w sektorach technologii i przemysłu. Liderem zestawienia została chińska firma produkująca pojazdy elektryczne BYD, która zanotowała 30-proc. wzrost liczby akcjonariuszy w ujęciu kwartalnym. Tuż za nią uplasowała się duńska firma farmaceutyczna Novo Nordisk z wynikiem 24 proc., co wynika z utrzymującego się zainteresowania jej terapiami cukrzycy i otyłości. Trzecie miejsce zajął amerykański wydawca gier Take-Two Interactive – twórca serii Grand Theft Auto – z 19-proc. wzrostem liczby inwestorów.

W tym samym czasie zauważalnie wzrosło także zainteresowanie spółkami z sektora obronnego. Największy kwartalny przyrost akcjonariuszy w tej kategorii odnotował niemiecki producent sprzętu wojskowego Rheinmetall AG – o 18 proc. – co odzwierciedla rosnące zaufanie rynku do producenta pojazdów i systemów uzbrojenia. Amerykański gigant zbrojeniowy Lockheed Martin zanotował 9-procentowy wzrost liczby inwestorów, najpewniej napędzany rosnącą liczbą zamówień rządowych oraz trwającymi procesami modernizacji sił zbrojnych państw NATO. Z kolei Rolls-Royce, znany z działalności w branży lotniczej i energetycznej, zyskał 8 procent nowych akcjonariuszy – częściowo dzięki roli, jaką odgrywa w dostarczaniu systemów napędowych do zastosowań wojskowych.

Trend ten wskazuje na szersze przesunięcie kapitału w kierunku spółek związanych z technologiami obronnymi i bezpieczeństwem w obliczu rosnących napięć geopolitycznych.

– W tym okresie polscy inwestorzy wyraźnie postawili na większą dywersyfikację portfela, coraz częściej kierując uwagę ku akcjom spoza rynku amerykańskiego. Największy wzrost zainteresowania dotyczył chińskiej spółki BYD – światowego lidera w segmencie pojazdów elektrycznych. Jednocześnie obserwowaliśmy boom na akcje spółek z branży zbrojeniowej, napędzany trwającymi napięciami geopolitycznymi. W tym obszarze polscy inwestorzy rozproszyli ekspozycję, inwestując w niemieckiego Rheinmetalla, amerykańskiego Lockheed Martina oraz brytyjskiego Rolls-Royce’a. Znacząco wzrosło również zainteresowanie duńską spółką Novo Nordisk, której kurs akcji spadł o ponad 51 proc. w ciągu ostatniego roku. Inwestorzy w Polsce dostrzegają, że firma wciąż oferuje atrakcyjny potencjał wzrostu – zarówno w zakresie leczenia cukrzycy, jak i, co jeszcze ważniejsze, terapii otyłości. Ten trend wyraźnie pokazuje, że polscy inwestorzy stają się coraz bardziej świadomi i aktywnie poszukują okazji inwestycyjnych poza tradycyjnym rynkiem amerykańskim – skomentował te dane Paweł Majtkowski.

Polscy inwestorzy realizują zyski na bankach i spółkach technologicznych

W II kwartale 2025 roku kilka znanych spółek zanotowało istotny spadek liczby polskich inwestorów indywidualnych, co wskazuje na zmieniające się nastroje oraz możliwe przetasowania w portfelach. Największy spadek odnotował brazylijski bank Itaú Unibanco, którego baza akcjonariuszy zmniejszyła się o ponad 30 oroc. MicroStrategy zanotowało blisko 15-proc. spadek liczby inwestorów, co zbiegło się z dalszymi wahaniami na rynku kryptowalut oraz znaczącą ekspozycją spółki na bitcoina.

Kilka dużych, amerykańskich i globalnych spółek z segmentu blue chip również odnotowało zauważalne spadki. Bank of America (minus 13 proc.) oraz Oracle (minus 11 proc.) straciły znaczną liczbę inwestorów indywidualnych. Szczególnie istotny jest dziesięcioprocentowy spadek liczby akcjonariuszy Microsoftu, zważywszy na rozmiar i dominującą pozycję firmy w sektorze technologicznym; może to świadczyć o realizacji zysków po długim okresie wzrostów oraz przesunięciu uwagi inwestorów na nowsze, bardziej spekulacyjne spółki wzrostowe.

– Spośród spółek, których popularność wśród polskich inwestorów wyraźnie spadła w drugim kwartale, wyróżnił się brazylijski gigant bankowy Itau Unibanco Holding. Inwestorzy w Polsce, podobnie jak na rynkach światowych, zdecydowali się realizować zyski po bardzo udanym początku roku. W pierwszej połowie roku akcje Itau Unibanco wzrosły o ponad 35 proc., co skłoniło inwestorów do wniosku, że wycena spółki ogranicza dalszy potencjał wzrostu. Decyzje wielu inwestorów potwierdził rynek, gdyż od początku lipca kurs akcji spadł już o ponad 7 proc. Spadająca popularność Microsoftu i Oracle wynika natomiast z rosnących obaw inwestorów o tempo przyszłego wzrostu segmentu usług chmurowych. Warto zauważyć, że akcje Microsoftu straciły na popularności w Polsce szybciej niż na rynkach globalnych, co podkreśla większą wrażliwość polskich inwestorów na te kwestie – podsumował Paweł Majtkowski.

Inwestycje
Allegro, Asseco, Cyfrowy Polsat, Orlen czy mniejsze spółki. Kupić czy unikać?
Inwestycje
Marcin Mazurek, mBank: Dwa tygodnie do sierpnia to dużo czasu
Inwestycje
Kamil Stolarski, Santander Bank: Banki są dobrze wycenione na GPW. To koniec hossy
Inwestycje
W II półroczu 10 - proc. wzrosty na GPW nie byłyby zaskoczeniem
Inwestycje
Daniel Kostecki, CMC Markets: Polska - niepewność w USA dobra dla rynku
Inwestycje
Hossa wciąż przechodzi koło nosa