Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
9 proc. r./r. – o tyle w czerwcu urosło przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, według poniedziałkowych danych GUS. Odczyt był wyższy od średniej prognoz ekonomistów dla „Parkietu” (8,5 proc.) oraz wyniku z maja (8,4 proc.). W ujęciu nominalnym przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8881,84 zł, o niespełna 740 zł więcej niż rok temu.
Z danych GUS-u wynika, że najsilniej pensje urosły w czerwcu w sektorze górnictwa i wydobycia, o ponad 21 proc. rok do roku i 50 proc. względem maja. To efekt podwyżek i premii w branży. Analitycy PKO BP zauważyli, że dynamika płac po wyłączeniu górnictwa przyspieszyła nieco mniej – do 8,7 proc. r./r. z 8,5 proc. w maju.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 2,2 proc. rok do roku – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Na polskiej mapie dłużników są miejsca wyjątkowe – to miejscowości do 5 tys. mieszkańców. Żyje w nich prawie 16 mln osób, a więc około 40 proc. ludności, tymczasem długi ma jedynie 4,7 proc. z nich.
Produkcja przemysłowa spadła w czerwcu o 0,1 proc. rok do roku – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodatnią dynamikę roczną wykazała zaś produkcja budowlano-montażowa.
Inflacja bazowa w czerwcu wyniosła 3,4 proc. r./r. – podał Narodowy Bank Polski. To oznacza lekki wzrost względem maja (3,3 proc.).
Ponad połowa polskich firm obawia się wzrostu kosztów produkcji w wyniku wyższych ceł wprowadzonych przez USA. Trzy czwarte deklaruje, że zmieni strategię biznesową, co trzecia chce przenieść produkcję do innego kraju lub zmienić dostawców.
GUS potwierdził we wtorek, że inflacja w czerwcu w Polsce wyniosła 4,1 proc. r./r. Ekonomiści są w zasadzie jednomyślni: już w lipcu inflacja zejdzie do przedziału celu NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.), niedaleko jego środka.