Amerykańska produkcja przemysłowa w dołku

Richmond Manufacturing Index, wskaźnik aktywności produkcyjnej w Piątym Okręgu Rezerwy Federalnej, spadł w lipcu do -20 z -8 w czerwcu, utrzymując się na poziomie ujemnym. Spadły wszystkie trzy jego wskaźniki składowe.

Publikacja: 22.07.2025 16:34

Amerykańska produkcja przemysłowa w dołku

Foto: Bloomberg

Aktywność produkcyjna w Piątym Okręgu pogorszyła się w lipcu, zgodnie z najnowszym badaniem Banku Rezerwy Federalnej w Richmond. Wskaźnik produkcji przemysłowej spadł w lipcu do -20 z -8 w czerwcu, utrzymując się na poziomie ujemnym. Spadły wszystkie trzy jego wskaźniki składowe. Dostawy spadły do -18 z -5, nowe zamówienia spadły do -25 z -12, a zatrudnienie spadło do -16 z -6.

Wskaźnik lokalnych warunków gospodarczych wzrósł w lipcu do -11. Wskaźnik przyszłych lokalnych warunków gospodarczych wzrósł do -2 z -7. Wzrosły również wskaźniki przyszłych dostaw i nowych zamówień, przy czym dostawy wzrosły z 6 do 11, a nowe zamówienia nieznacznie wzrosły z 6 do 9. Wskaźnik przyszłych zatrudnień spadł z -4 do -10.

Wskaźnik czasu realizacji zamówień spadł w lipcu do 7, a wskaźnik zaległości w zamówieniach spadł z -18 do -30.

Średnie tempo wzrostu cen płaconych i otrzymywanych nieznacznie spadło w lipcu. Firmy spodziewały się, że wzrost cen płaconych pozostanie niemal niezmieniony, a wzrost cen otrzymywanych wzrośnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Indeks Produkcji Richmond Fed jest wiodącym wskaźnikiem ekonomicznym

Richmond Manufacturing Index – Indeks Produkcji Richmond Fed – to regionalny wskaźnik ekonomiczny mierzący aktywność produkcyjną w Piątym Okręgu Rezerwy Federalnej, obejmującym stany Maryland, Karolina Północna, Karolina Południowa, Wirginia, Dystrykt Kolumbii i większość Wirginii Zachodniej. Indeks opiera się na badaniu ankietowym producentów, a jego łączny wskaźnik oblicza się na podstawie różnych wskaźników, takich jak dostawy, nowe zamówienia i zatrudnienie. Jest to indeks dyfuzyjny co oznacza, że wartości dodatnie oznaczają ekspansję, a wartości ujemne – recesję.

Indeks jest uważany za wiodący wskaźnik ekonomiczny, co oznacza, że może dostarczyć informacji na temat ogólnej kondycji gospodarki i potencjalnie przewidywać przyszłe trendy gospodarcze. Jest uważnie obserwowany przez ekonomistów i inwestorów, ponieważ zmiany w aktywności produkcyjnej mogą wpływać na nastroje rynkowe i potencjalnie oddziaływać na wartość dolara amerykańskiego. Przedstawia migawkę wyników sektora produkcyjnego w określonym regionie USA, oferując cenne informacje na temat ogólnych perspektyw gospodarczych.

Indeks Produkcji potwierdza słabość amerykańskiej produkcji przemysłowej

W czerwcu produkcja przemysłowa w USA  nadal słabła, przy ograniczonym napływie nowych zamówień i rosnących cenach środków produkcji, co sugeruje, że cła administracji Trumpa na towary importowane nadal utrudniają przedsiębiorstwom planowanie z wyprzedzeniem.

Instytut Zarządzania Dostawami (ISM) poinformował, że wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego wzrósł w zeszłym miesiącu do 49,0 z najniższego od sześciu miesięcy poziomu 48,5 w maju. Był to czwarty miesiąc z rzędu, w którym wskaźnik PMI utrzymywał się poniżej 50 punktów, co wskazuje na recesję w sektorze odpowiadającym za 10,2 proc. gospodarki. Ekonomiści ankietowani przez agencję Reuters prognozowali, że wskaźnik PMI pozostanie na poziomie 48,8, co pozostanie bez zmian. Badanie dołączyło do słabych danych dotyczących rynku nieruchomości, wydatków konsumpcyjnych i rosnącej liczby bezrobotnych, które sugerują, że podstawowa dynamika gospodarki uległa dalszemu spowolnieniu w drugim kwartale, mimo że produkt krajowy brutto prawdopodobnie odbił się, ponieważ wpływ rekordowego deficytu handlowego zmalał z powodu spadku importu.

W kwartale styczeń-marzec popyt krajowy rósł w najwolniejszym tempie od ponad dwóch lat. Szerokie cła wprowadzone przez prezydenta Donalda Trumpa, które skłoniły przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe do wyprzedzającego importu i zakupu towarów, aby uniknąć wyższych cen wynikających z ceł, zaciemniły obraz gospodarczy. Ekonomiści ostrzegają, że zniekształcenia związane z cłami mogą zniknąć z danych ekonomicznych dopiero po pewnym czasie.

Gospodarka światowa
Posiedzenie EBC. W tle cła amerykańskie
Gospodarka światowa
Rząd (na razie) przetrwał, więc jen odzyskał siłę
Gospodarka światowa
W polityce handlowej USA najgorsza jest niepewność
Gospodarka światowa
Czy prognozy znów nie nadążają za sytuacją na Wall Street?
Gospodarka światowa
S&P 500 sygnalizuje, że dynamika wzrostu akcji w USA słabnie
Gospodarka światowa
W USA wszyscy chcą teraz być bankiem. Banki nie są z tego zadowolone