Coraz droższa opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych

Koszty opieki zdrowotnej pochłaniają coraz większą część dochodów gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie wydają obecnie na opiekę zdrowotną więcej niż na artykuły spożywcze czy mieszkanie.

Publikacja: 14.07.2025 13:55

Coraz droższa opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych

Foto: Bloomberg, Andrew Harrer

Amerykański rynek pracy od lat przechodzi transformację strukturalną. W miarę jak miejsca pracy w przemyśle wytwórczym kurczyły się powoli, ale systematycznie, sektor opieki zdrowotnej z nawiązką je zastąpił.

Zmiana ta była szczególnie widoczna w ciągu ostatniego roku, w którym sektor opieki zdrowotnej odpowiadał za około jedną trzecią całego wzrostu zatrudnienia, podczas gdy inne kategorie, takie jak handel detaliczny i przemysł wytwórczy, pozostały praktycznie bez zmian.

Liczba pielęgniarek, onkologów, techników laboratoryjnych, anestezjologów i innych pracowników służby zdrowia w kraju systematycznie rosła, od recesji do recesji, wzrastając z 9 proc. całkowitej siły roboczej w 2000 roku do 13 proc. obecnie. Rząd spodziewa się, że ten trend się utrzyma, ponieważ naród się starzeje i potrzebuje coraz więcej opieki.

Ten gwałtowny wzrost może jednak osłabnąć, jeśli Republikanom w Kongresie uda się przeforsować flagowy projekt ustawy podatkowej i wydatkowej. Szacuje się, że wersja Senatu obniży Medicaid, który stanowi około jednej szóstej całkowitych wydatków na opiekę zdrowotną, o około bilion dolarów w ciągu następnej dekady. Około 82 miliardy dolarów pochodziłoby z innych źródeł finansowania opieki zdrowotnej, w tym z Medicare i dotacji w ramach ustawy o przystępnej opiece zdrowotnej (Affordable Care Act) – pisze Financial Times.

„To będzie stanowić obciążenie dla dalszego funkcjonowania wielu placówek opieki zdrowotnej” – powiedział Brad Hershbein, starszy ekonomista w Instytucie Badań nad Zatrudnieniem W.E. Upjohn.

Ciecia w programach amerykańskiej opieki zdrowotnej

Dotyczy to głównie klinik i szpitali obsługujących obszary o niskich dochodach. Projekt ustawy Senatu przewiduje 50-miliardowy fundusz pomocowy dla szpitali wiejskich, ale nie będzie on równo rozdzielony i nie zrekompensuje w pełni cięć w programie Medicaid. Ustawa stanowiłaby również wyzwanie dla akademickich ośrodków medycznych, które już odczuwają skutki wycofania grantów badawczych. „Zazwyczaj są one bardzo odporne na różne wstrząsy, ale ten będzie inny” – powiedział  Hershbein.

Chociaż politycy mogą koncentrować się na pracy w fabrykach, od dawna idealizowanej jako praca, która mogłaby zapewnić godziwe życie osobom bez wyższego wykształcenia, opieka zdrowotna odgrywa teraz tę rolę dla większej liczby osób. W tej branży płace rosły znacznie szybciej niż w zawodach niezwiązanych z opieką zdrowotną. W przeciwieństwie do szerszej gospodarki, średnie podwyżki płac nastąpiły szczególnie szybko w przypadku zawodów wymagających średnich kwalifikacji, takich jak pielęgniarki i asystenci lekarzy, podczas gdy pensje lekarzy wzrosły jedynie umiarkowanie procentowo.

Dzieje się tak po części dlatego, że w związku z ograniczoną liczbą miejsc na studiach medycznych, ustawodawcy stanowi zezwolili osobom z krótszym stażem na wykonywanie większej liczby zadań, takich jak diagnozowanie chorób i przepisywanie leków.

„To nie jest tak, że gospodarka po prostu akceptuje: »Och, chyba nie będziemy mieli wystarczającej liczby lekarzy«” – mówi Joshua Gottlieb, ekonomista z Uniwersytetu Chicagowskiego, który niedawno współautor artykułu na ten temat. „Tworzą się nowe miejsca pracy”.

Chore finansowanie opieki zdrowotnej w USA

Senacka wersja obszernej ustawy republikańskiej o podatkach i wydatkach, wraz z innymi zmianami wprowadzonymi przez administrację Trumpa, doprowadziłaby do zmniejszenia liczby osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne o około 17 milionów w 2034 roku. Chociaż osoby bez ubezpieczenia zdrowotnego zazwyczaj wymagają częstszej opieki doraźnej, ponieważ nie stać ich na wizyty profilaktyczne, nie jest jasne, w jaki sposób te koszty zostałyby zaabsorbowane gdzie indziej. I to mogą nie być jedyne cięcia: Biały Dom zaapelował również o zmniejszenie federalnego finansowania edukacji medycznej i badań, co mogłoby ograniczyć podaż nowo wykwalifikowanych pracowników.

- W ciągu ostatniego stulecia opieka zdrowotna po cichu wyprzedziła każdą inną główną kategorię wydatków. Znormalizowaliśmy system, w którym wizyta u lekarza kosztuje więcej niż jedzenie na stole czy utrzymanie prądu. Sedno problemu? To nie opieka zdrowotna staje się droższa — to sposób, w jaki ją finansujemy. Niejasne ceny. Nieadekwatne zachęty. Tarcia administracyjne. Kiedy konsumenci nie widzą, ile kosztują rzeczy, a świadczeniodawcy są opłacani za ilość, a nie za wartość, wydatki rosną. A rodziny ponoszą konsekwencje - pisze portal Sidecar Health.

Opieka zdrowotna w USA nie dla wszystkich

Amerykański system opieki zdrowotnej to złożona mieszanka prywatnych i publicznych ubezpieczeń oraz dostawców usług opieki zdrowotnej. Nie jest to system powszechny, co oznacza, że rząd nie gwarantuje opieki zdrowotnej wszystkim obywatelom. Zamiast tego większość Amerykanów korzysta z opieki zdrowotnej w ramach połączenia prywatnych ubezpieczeń (często oferowanych przez pracodawców), programów rządowych, takich jak Medicare i Medicaid, oraz płatności z własnej kieszeni.

Wysokie koszty opieki zdrowotnej w USA to złożony problem, na który składa się wiele czynników, w tym wysokie ceny, złożoność administracyjna i poleganie na rozdrobnionym systemie. Czynniki te stanowią znaczne obciążenie dla osób, firm i całej gospodarki.

Gospodarka światowa
Armenia i Azerbejdżan uciekają z objęć rosyjskiego niedźwiedzia
Gospodarka światowa
Handel z Australią znowu na celowniku UE. Powrót rozmów
Gospodarka światowa
Czy partia Muska zdoła zdobyć serca i umysły?
Gospodarka światowa
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE
Gospodarka światowa
Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w maju drugi miesiąc z rzędu