Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I półroczu 2025 roku

Na szerokim rynku II kwartał przyniósł lekką poprawę mieszkań sprzedaży wobec pierwszych miesięcy, a jak poradziły sobie spółki notowane na GPW i Catalyst? Tylko u nas – wszystkie dane w jednym miejscu, na bieżąco.

Aktualizacja: 03.07.2025 16:48 Publikacja: 03.07.2025 10:07

Deweloperzy z GPW i Catalyst ruszyli z publikacją wyników sprzedaży mieszkań w II kwartale.

Deweloperzy z GPW i Catalyst ruszyli z publikacją wyników sprzedaży mieszkań w II kwartale.

Foto: Mat. prasowe

Ruszył sezon publikacji wyników sprzedaży mieszkań w I kwartale 2025 r. przez deweloperów giełdowych. Z raportów firm monitorujących sytuację na rynku wynika, że II kwartał przyniósł w największych miastach kilku-, kilkunastoprocentową poprawę wobec I kwartału.

W I połowie br. otoczenie makro było dalej wymagające – kredyt był drogi, nie było żadnego programu dopłat. Lepszy wiatr zawiał w II kwartale: w kwietniu obniżyły się stawki WIBOR, a w maju Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Biuro Informacji Kredytowej donosi o zdecydowany wzroście popytu na kredyty mieszkaniowe.

Czytaj więcej

Sprzedaż mieszkań będzie rosnąć, ale nie gwałtownie

Tekst będzie aktualizowany na bieżąco, wraz z napływem danych ze spółek. Przypominamy, że deweloperzy stosują dwa sposoby prezentowania sprzedaży. Większość raportuje umowy deweloperskie i przedwstępne – zawarte od razu bądź pochodzące z konwersji wcześniejszych rezerwacji (A), mniejszość bazuje na płatnych rezerwacjach oraz takich umowach deweloperskich i przedwstępnych, których nie poprzedziła rezerwacja (B). Oznacza to, że w tej pierwszej grupie przynajmniej w I połowie 2024 r. mogły być jeszcze widoczne efekty „Bezpiecznego kredytu” (według BIK ostatnich pożyczek z tej puli udzielano w maju).

Lokum Deweloper

Budująca we Wrocławiu i coraz mniej Krakowie firma sprzedała (A) 34 lokale, o 24 proc. mniej niż rok wcześniej i o 10 proc. więcej niż w I kwartale. W całym I półroczu znalazła nabywców na 65 lokali, o 14,5 proc. mnie niż rok wcześniej. Na koniec czerwca aktywnych było 16 umów rezerwacyjnych.

 –   Wyniki II kwartale 2025 r. są zbieżne z naszymi przewidywaniami. Majowa obniżka stóp procentowych dała pozytywny impuls, ale była to jeszcze zbyt mała zmiana, by realnie wpłynąć na sprzedaż. Z uwagi na wciąż nadmiernie wysoki względem inflacji poziom stóp procentowych i bardzo wysokie marże banków, kredyty hipoteczne nie są dziś dostępne dla Polaków. Większość klientów, którzy kupują nasze mieszkania, to osoby zamożne, w większości niemające potrzeby zaciągania zobowiązań kredytowych, decydujące się na zakup dużych mieszkań na potrzeby własne, ceniące sobie jakość wykonania i atrakcyjne lokalizacje - skomentował prezes Bartosz Kuźniar.  –   Mamy świadomość, że dziś dostępność kredytów jest bezzasadnie niska, ale też przekonanie, że będzie się ona poprawiać z uwagi na szybko rosnące wynagrodzenia Polaków i malejące stopy procentowe. Kolejnym sygnałem w tym kierunku może być ostatnia decyzja RPP o kolejnym obniżeniu stóp o 25 pkt bazowych. Obecnie skupiamy nasze działania na ukończeniu prowadzonych przez nas inwestycji, aby móc oferować klientom gotowe mieszkania zamiast dziury w ziemi  –   dodał.

Prezes Lokum podkreśla, że rząd nie inicjuje potrzebnych zmian oraz nie prowadzi rozsądnej polityki mieszkaniowej, która ułatwiałaby uzyskiwanie pozwoleń na budowę nowych inwestycji w krótkim czasie, co umożliwiłoby zwiększenie podaży, przez co i stabilizację cen na rynku, jak też poprawę dostępności kredytów mieszkaniowych. – Mamy przewlekłe, bardzo długie procedury administracyjne, przekładające się na wysoki koszt wytworzenia mieszkań oraz najdroższe kredyty w UE. Już teraz ma to i będzie miało w kolejnych latach negatywne skutki związane z rozwojem społecznym. Zmiany, które są dziś wprowadzane, a które my praktykujemy od początku działalności – w postaci jawności cen, czy prawidłowości liczenia powierzchni mieszkań, są niewystarczające, by poprawić sytuację na rynku mieszkaniowym – powiedział Kuźniar.

Dom Development

Budująca w czterech miastach grupa w II kwartale sprzedała (B) 1 tys. lokali, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej i o 3 proc. mniej niż w I kwartale br. Spółka spowolnienia nie doświadcza. To już czwarty kwartał z rzędu ze sprzedażą sięgającą 1 tys. mieszkań. W I półroczu firma znalazła nabywców na 2033 lokale, o 3 proc. więcej niż rok wcześniej.

– II kwartał 2025 r. przyniósł długo wyczekiwaną, pierwszą od ponad półtora roku obniżkę stóp procentowych oraz spadek stawek WIBOR. Przełożyło się to na wzrost dostępności kredytów mieszkaniowych i wyraźne ożywienie w biurach sprzedaży deweloperów. Efekty tej zmiany były widoczne w wynikach Grupy Dom Development. W II kwartale tego roku transakcje finansowane kredytem stanowiły 58 proc. całkowitej sprzedaży mieszkań (wzrost o 12 proc. rok do roku), co pokazuje, że poprawa warunków kredytowych realnie wspiera decyzje zakupowe klientów i przyczynia się do wzrostu aktywności na rynku pierwotnym – skomentował prezes Mikołaj Konopka. – Kredyty hipoteczne w Polsce wciąż jednak należą do najdroższych w Unii Europejskiej. Pomimo pierwszych obniżek stóp procentowych, trudno dziś określić termin i skalę kolejnych cięć, a także jak silny i trwały będzie wzrost popytu na mieszkania w kolejnych kwartałach. Jednocześnie w ostatnich miesiącach liczba mieszkań w ofercie deweloperów w największych miastach Polski wzrosła do rekordowych poziomów. Efektem jest wydłużony czas wyprzedaży oferty i stabilizacja cen na rynku pierwotnym. W tych uwarunkowaniach Grupa Dom Development utrzymuje wysoką sprzedaż na poziomie 1 tys. lokali kwartalnie. Podtrzymujemy plany zakładające zwiększanie skali naszej działalności, choć zarazem – z uwagi na rekordową podaż mieszkań na rynku pierwotnym – z większą ostrożnością, bardziej selektywnie podchodzimy do uruchamiania nowych projektów – dodał.

Wikana

Budujący w południowo-wschodniej Polsce deweloper podał, że sprzedał  (A) w I połowie br. 125 lokali, o 58 proc. więcej niż rok wcześniej. Oznacza to, że w samym II kwartale znalazł nabywców na 68 lokali, o 79 proc. więcej niż rok wcześniej i 19 proc. więcej niż w I kwartale. 

Marvipol

Budujący w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku deweloper w II kwartale sprzedał (B) 81 lokali, o 26 proc. mniej niż rok wcześniej i 7 proc. mniej niż w I kwartale br. Spółka podała, że wartość sprzedanych lokali wyniosła 68,5 mln zł, o 25 proc. mniej niż rok wcześniej.

W całym półroczu Marvipol sprzedał 168 lokali, o 34 proc. mniej niż rok wcześniej. Wartość sprzedanych lokali skurczyła się o 37 proc., do 134,1 mln zł.

Budownictwo
Kto zbuduje terminal CPK w Baranowie? Warunki postępowania kością niezgody
Budownictwo
Sprzedaż mieszkań będzie rosnąć, ale nie gwałtownie
Budownictwo
JLL: sprzedaż nowych mieszkań będzie rosła w żółwim tempie
Budownictwo
Stare biurowce pod kilof. Wiek nie sprzyja wartości
Budownictwo
Flauta na rynku mieszkaniowym sprzyja konsumentom
Budownictwo
Develia sprzedała Arkady Wrocławskie. Wolną gotówkę zainwestuje w budowę mieszkań