Rekordowe dochody Stanów Zjednoczonych z ceł

Dochody z ceł w USA osiągnęły w czerwcu rekordowe 26,6 mld USD – w porównaniu z 22,2 mld USD w maju. Od początku roku fiskalnego w listopadzie całkowite dochody z ceł wzrosły do 108 mld USD, z czego większość została pobrana wraz z wejściem w życie ceł Trumpa.

Publikacja: 14.07.2025 09:12

Rekordowe dochody Stanów Zjednoczonych z ceł

Foto: Bloomberg, David Paul Morris

Donald Trump zakończył burzliwy tydzień gróźb i działań związanych z cłami, ogłaszając w sobotę plany wprowadzenia 30-proc. ceł na Unię Europejską (UE) i Meksyk, a także potwierdzając, że pobił kolejny miesięczny rekord dochodów z ceł, kończąc tym samym okres, w którym jego wojna handlowa stała się bardziej skomplikowana niż kiedykolwiek.

Ta najnowsza seria gorączkowych nagłówków rozpoczęła się w zeszłą niedzielę od obietnicy prezydenta w postaci mieszanki „listów i/lub porozumień”, a następnie zapowiedzi „zakończenia” rozmów handlowych w tym tygodniu.

Obserwatorzy analizowali jednak sytuację w ten weekend, widząc ponad dwadzieścia listów – i żadnych porozumień – z być może jedyną pewnością na nadchodzące tygodnie – że rozmowy prawdopodobnie zintensyfikują się w nadchodzących tygodniach, ponieważ negocjatorzy (nie wspominając o rynkach) ponownie skupią się na nowym terminie 1 sierpnia.

Dochody USA z ceł wyraźnie rosną

Tymczasem – jak często chwali się sam Trump – dochody z ceł wyraźnie rosną. Nowe dane Departamentu Skarbu potwierdziły, że czerwiec był kolejnym rekordowym miesiącem pod względem dochodów, z 26,6 miliarda USD wpływających do amerykańskich kas.

To kolejny wzrost w porównaniu z majową sumą 22,2 miliarda USD. Łączna kwota za rok fiskalny, który rozpoczął się w listopadzie, wynosi 108 miliardów USD, przy czym większość tych pieniędzy napłynęła w ostatnich miesiącach, gdy zaczęły działać cła Trumpa.

Dane potwierdziły jednak również, że Trump ma jeszcze długą drogę do przebycia, zanim dochody z ceł staną się główną częścią wpływów rządu USA; najnowsze miesięczne sprawozdanie Departamentu Skarbu wykazało również, że całkowite wpływy rządowe w tym miesiącu przekroczyły 526 miliardów USD.

Amerykańskie cła uderzyły w Brazylię i Kanadę

Nowe dane z piątku i soboty to tylko ostatnie z serii informacji dotyczących ceł, które przewijały się przez cały tydzień – od zaskakujących eskalacji i obietnic 35-proc. ceł na Kanadę, 50-proc. ceł na Brazylię, po listy do ponad 20 kolejnych krajów i ogłoszenie 50-proc. ceł na miedź.

Obserwatorzy  nie nadążali, ale rynki najczęściej bagatelizowały te groźby, najwyraźniej planując poczekać i zobaczyć, jak sytuacja będzie wyglądać bliżej terminu w przyszłym miesiącu.

Tymczasem Trump twierdzi, że nie ma w planach dalszych przedłużeń i dodał na niedawnym posiedzeniu gabinetu, że „duże pieniądze zaczną napływać 1 sierpnia”.

W sumie Trump obiecuje teraz nałożenie ogólnych ceł w wysokości około 15% do 20% na większość partnerów handlowych, a inni znacznie je podniosą.

Brazylia była prawdopodobnie największą niespodzianką tygodnia, gdy ten południowoamerykański kraj otrzymał list z możliwością nałożenia 50-proc. cła w związku z tym, co Trump określa jako polowanie na czarownice na byłego prezydenta, sojusznika Trumpa, który stoi w obliczu oskarżeń o próbę podważenia woli wyborców po przegranej w wyborach w 2022 roku.

– Może kiedyś z nim porozmawiam – powiedział Trump dziennikarzom w piątek pytany, kiedy będzie negocjował z Brazylią. – Na razie tego nie robię.

W centrum uwagi pod koniec tygodnia znalazła się również Kanada, która była kolejnym zaskoczeniem, gdy usłyszała obietnicę Trumpa dotyczącą stawki 35 proc., choć oczekuje się, że wiele towarów, np. ropa naftowa, które obecnie objęte są niższą stawką, będzie nadal przedmiotem negocjacji w związku z trwającymi tam rozmowami. Mają one na celu wypracowanie nowego terminu 1 sierpnia oraz wspólnego przeglądu Umowy między Stanami Zjednoczonymi, Meksykiem i Kanadą (USMCA), zaplanowanego na lipiec przyszłego roku.

Premier Kanady Mark Carney odpowiedział na najnowsze groźby Trumpa, mówiąc, że trwają rozmowy z Kanadą, gotową bronić jej interesów, dodając: „Będziemy kontynuować te rozmowy, dążąc do zmienionego terminu 1 sierpnia”.

Wykres Dnia
Włochy świętują 100-lecie deficytu budżetowego
Wykres Dnia
Nvidia pierwszą firmą, której wartość rynkowa osiągnęła 4 biliony dolarów
Wykres Dnia
Skoordynowana globalna akcja przeciwko rosyjskiej ropie
Wykres Dnia
Bilans Rezerwy Federalnej najniższy od kwietnia 2020 r.
Wykres Dnia
Nie będzie szerszej obniżki podatku od energii elektrycznej w Niemczech
Wykres Dnia
Krach brytyjskiego planu oszczędności budżetowych