Trzymać się trendu czy już uciekać z zyskami?

Kilka pierwszych miesięcy tego roku upłynęło nam w otoczeniu chaotycznej polityki Donalda Trumpa i co do tego, że podobnie może być w II połowie roku, zarządzający nie mają raczej wątpliwości. Część z nich trzyma się jednak akcji, mimo już sporych wzrostów.

Publikacja: 14.07.2025 06:00

Trzymać się trendu czy już uciekać z zyskami?

Foto: AdobeStock

Jak co pół roku zapytaliśmy znanych zarządzających o ich zdaniem optymalny w perspektywie 6-12 miesięcy fundusz. To co prawda bardzo krótki okres, ale odpowiedzi wskazują, że apetyt na ryzyko utrzymuje się i to po świetnej pierwszej połowie roku na rynkach akcji. Odpowiedzi zarządzających są oczywiście całkiem subiektywne i nie należy ich traktować jako porad inwestycyjnych.

Jarosław Niedzielewski, dyrektor inwestycji, Investors TFI

Foto: parkiet.tv

Wskazane fundusze: 90 proc. Investor Zrównoważony, 10 proc. Investor Gold

Pomimo sporej zmienności jaka zapanowała na rynkach w I połowie roku w dużej mierze za sprawą działań administracji Donalda Trumpa, trend wzrostowy na światowych rynkach nie został zakwestionowany, natomiast pewne ryzyka dla wzrostu gospodarczego i pozytywnego scenariusza dla rynków akcji w dalszym ciągu powinny być brane pod uwagę przez inwestorów, z niedokończonym tematem wojen handlowych na czele. Dlatego moja propozycja na kolejne miesiące ma zrównoważony charakter, z około 50-proc. udziałem akcji (złożonym w 70 proc. z polskich, a w 30 proc. z zagranicznych spółek), 40-proc. udziałem obligacji, przede wszystkim polskich, długoterminowych i o stałym kuponie (o wyższym duration) oraz 10-proc. dodatkiem w postaci ekspozycji na złoto (aktywo, które udowodniło w ostatnich latach swoją wartość i jako samodzielna inwestycja i jako sposób na zabezpieczenie portfela).

Fryderyk Krawczyk, dyrektor inwestycji, VIG/C-Quadrat TFI

Foto: fot. mpr

Wskazany fundusz: VIG/C-Quadrat Global Growth Trends

Wydaje się, że będzie to dobra ekspozycja na kolejną fazę AI, tj. przejście z budowy infrastruktury AI w kierunku firm półprzewodnikowych, a następnie w spółki wytwarzające oprogramowanie dla biznesu. Rosnąca liczba wdrożeń rozwiązań AI powinna przełożyć się na wyższe marże w wielu sektorach. Oceniamy, że kolejne 6-12 miesięcy będzie intensywnym okresem wdrożeń, a tym samym rośnie szansa na pozytywne zaskoczenia w wynikach spółek. Jest to o tyle istotne, że długoterminowe poziomy wycen znajdują się powyżej średnich historycznych za ostatnie 10 lat.

Dariusz Świniarski, zarządzający, Skarbiec TFI

Foto: parkiet.tv

Wskazane fundusze: Skarbiec Spółek Wzrostowych, Skarbiec Obligacja

Zarysowany przez nas na 2025 r. scenariusz podwyższonej zmienności zrealizował się w odniesieniu do parkietów amerykańskich. Liberation Day przyniósł dołek wycen, po którym indeksy z USA na początku II połowy br. osiągnęły rekordowe poziomy. Druga połowa roku może być podobna pod względem zmienności i przynieść kolejne okazje inwestycyjne, przy okazji wystąpienia korekty. Motorem wzrostu będą największe spółki technologiczne, w których dynamika zysków za II kwartał br. powinna być wielokrotnie wyższa niż ta dla spółek z szerokiego S&P500. Poza "Magnificent 7" dynamicznie rozwijają się spółki dostarczające infrastrukturę do rozwoju AI z branży mocy obliczeniowych, źródeł energii zasilających centra danych czy dostarczycieli silosowych rozwiązań softwareowych. Podtrzymujemy pozytywne nastawienie do polskich obligacji skarbowych. Lipcowa projekcja NBP pokazuje, że cel inflacyjny RPP jest na wyciągnięcie ręki. Osłabiający się USD umacnia krajową walutę, realne stopy procentowe są dodatnie, co daje przestrzeń do dalszej normalizacji polityki monetarnej RPP.

Czytaj więcej

Klientów TFI parzą fundusze, które za dużo zarabiają

Konrad Ogrodowicz, zarządzający, Superfund TFI

Konrad Ogrodowicz, zarządzający, Superfund TFI

Konrad Ogrodowicz, zarządzający, Superfund TFI

Foto: materiały prasowe

Wskazane fundusze: Superfund Akcji Blockchain

Rynki akcji kontynuują hossę, a amerykańskie indeksy ustanawiają nowe rekordy. Trendy rynkowe mają to do siebie, że zazwyczaj trwają dłużej, niż przewiduje większość inwestorów. Nie bez powodu mówi się: „trend is your friend”. Moim zdaniem warto nadal uczestniczyć w tym trendzie – mimo wielu towarzyszących mu ryzyk.

Szczególnie interesująco prezentują się spółki z sektora blockchain, które mają potencjał, by podążać za rosnącą ceną bitcoina. Ten z kolei znów notuje historyczne maksima, co może dodatkowo wspierać wzrosty w tym segmencie rynku. Warto jednak podkreślić ponadprzeciętną zmienność funduszu spółek blockchainowych – patrząc na notowania od początku roku, to jeszcze w kwietniu miał on stratę 40 proc., podczas gdy teraz ma zysk 18,15 proc.

Czytaj więcej

Echo amerykańskich taryf będzie się odbijać jeszcze miesiącami

Sebastian Buczek, prezes, Quercus TFI

Foto: fot. mpr

Wskazane fundusze: 50% Quercus Dłużny Krótkoterminowy / 50% Quercus Akumulacji Kapitału

I półrocze było lepsze na rynkach finansowych niż można było zakładać nawet w najbardziej pozytywnych scenariuszach. Dobitnym dowodem jest fakt, iż WIG wzrósł aż o 31,6 proc., mimo trwającej wojny w Ukrainie i ceł prezydenta Trumpa. Metale szlachetne zyskały blisko 25 proc. Na II półrocze polecamy uwadze przede wszystkim nasze najbardziej bezpieczne fundusze, które w całym 2025 r. powinny osiągnąć wyniki na poziomie 6-7 proc., istotnie powyżej oprocentowania depozytów bankowych. Zakładamy, że w trakcie II półrocza dojdzie do korekty na rynkach, co można byłoby wykorzystać do nabycia funduszy z częściowym udziałem akcji. Z istotnych kwestii na II półrocze warto wskazać również na oczekiwane obniżki stóp procentowych w Polsce i USA. Obecny poziom stóp (5 proc. w Polsce i 4,25-4,5 proc. w USA) jest za wysoki i powinien ulegać stopniowej normalizacji. Będzie to wpływać na obniżanie oprocentowania depozytów przez banki i dalszego transferu środków do funduszy inwestycyjnych, głównie dłużnych, zarówno krótkoterminowych, jak i inwestujących w długoterminowe obligacje skarbowe.

Hubert Kmiecik, zarządzający, Amundi Polska TFI

Foto: fot. mpr

Wskazane fundusze: Amundi Stabilnego Wzrostu

Właśnie ruszamy z nowym funduszem Amundi Stabilnego Wzrostu. Będzie dostępny za około dwa tygodnie wraz z dwoma nowymi: Amundi Obligacji Polskich Uniwersalny oraz Amundi Akcji Amerykańskich. Postawiłbym właśnie na fundusz Stabilnego Wzrostu. Jesteśmy już po bardzo solidnych wzrostach, polska giełda zyskała ponad 30 proc. w tym roku. Przoduje w porównaniu do innych rynków. Ale z drugiej strony wyceny są nadal na rozsądnych poziomach, szczególnie biorąc pod uwagę oczekiwane obniżki stóp procentowych. I to ze względu na nie nadal uważamy obligacje za atrakcyjne. Oferują całkiem solidne kupony oraz perspektywę wzrostu cen w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy.

Mateusz Janicki, zarządzający, Caspar AM

Foto: fot. mpr

Wskazane fundusze: Caspar Akcji Światowych Liderów, Caspar Akcji Globalny Megatrendy

Pierwsze półrocze na rynkach finansowych było mieszanką niepewności i euforii. Niepewność, która nam towarzyszyła do tej pory, może się utrzymywać, jednak wiele firm nawet w tym otoczeniu było w stanie zwiększać swoje zyski. Zyski spółek amerykańskich od ośmiu kwartałów nieprzerwanie zwiększają się w szybszym tempie niż europejskich, a analitycy spodziewają się utrzymania tego trendu również w perspektywie kolejnych dwóch lat. W gronie spółek amerykańskich wyróżniają się spółki tzw. wspaniałej 7, które zwiększają zyski w jeszcze szybszym tempie, a mimo to są one wyceniane z premią do szerokiego rynku na poziomie najniższym od dwóch lat. Fundusz megatrendów z kolei w dużej mierze skoncentrowany jest na spółkach technologicznych, kluczowych dla globalnego wzrostu produktywności.

Sebastian Liński, dyrektor rynków akcji, Uniqa TFI

Foto: fot. mpr

Wskazane fundusze: Uniqa Selective Equity

To fundusz o niebenchmarkowej i skoncentrowanej strategii, inwestujący w zdecydowanej większości w akcje spółek z szeroko rozumianej Europy. Od początku roku mamy do czynienia z wyjątkowo dobrym zachowaniem się indeksów europejskich, z Polską i Grecją na czele, co z dużym prawdopodobieństwem może być początkiem „nowego otwarcia” na europejskich parkietach, po wielu latach gorszego zachowania względem innych rynków. Ogromne wydatki zbrojeniowe oraz infrastrukturalny stymulus fiskalny w Niemczech, wspierane dodatkowo coraz niższymi stopami procentowymi w strefie euro (a także innych krajach europejskich, w tym w Polsce) – wszystko to powinno się przyczynić do wzrostu przychodów i zysków w najbliższych kwartałach i latach.

Andrzej Bieniek, dyrektor inwestycyjny, Esaliens TFI

Andrzej Bieniek dyrektor inwestycyjny, Esaliens TFI

Andrzej Bieniek dyrektor inwestycyjny, Esaliens TFI

Foto: materiały prasowe

Wskazane fundusze: Esaliens Akcji

Fundusz polskich akcji to dobry wybór na najbliższe 6–12 miesięcy ze względu na szereg korzystnych czynników makroekonomicznych i rynkowych. Po pierwsze, perspektywy polskiej gospodarki pozostają pozytywne – prognozy wzrostu PKB wskazują na solidne odbicie w drugiej połowie roku, napędzane głównie przez konsumpcję wewnętrzną, poprawę eksportu oraz rosnące inwestycje publiczne i prywatne, wspierane m.in. środkami z KPO. Po drugie, inflacja w Polsce wykazuje wyraźną tendencję spadkową, co wpływa pozytywnie zarówno na realne dochody gospodarstw domowych, jak i na nastroje inwestorów. Trzecim istotnym czynnikiem są obniżki stóp procentowych, które poprawiają atrakcyjność rynku akcji względem instrumentów o stałym dochodzie. Niższe stopy wspierają również wyniki spółek poprzez niższe koszty finansowania.

Grzegorz Latała, dyrektor departamentu zarządzania portfelami dłużnymi, TFI Allianz Polska

Foto: parkiet.tv

Wskazane fundusze: Allianz Konserwatywny, Allianz Akcji Rynku Złota

W najbliższych miesiącach fundusze dłużne powinny przynosić przyzwoite stopy zwrotu. RPP wznowiła cykl obniżek stóp procentowych, który, na tle innych rynków, jest na znacznie mniej zaawansowanym poziomie i który będzie kontynuowany w tym i przyszłym roku. Powinno to sprzyjać obligacjom o stałym oprocentowaniu. Z drugiej strony rynek obligacji korporacyjnych w Polsce ciągle oferuje atrakcyjne marże kredytowe, w porównaniu z rynkami rozwiniętymi.

Fundusz złota, charakteryzujący się wysokim poziomem zmienności, może stanowić atrakcyjne uzupełnienie portfela inwestycyjnego w obecnym, niestabilnym otoczeniu makroekonomicznym. Ceny złota mogą potencjalnie dalej zyskać na wartości w okresach podwyższonej niepewności geopolitycznej oraz przy oczekiwaniach łagodzenia polityki monetarnej przez główne banki centralne. Spółki wydobywcze złota, w które inwestuje nasz fundusz, są powszechnie uznawane za lewarowaną ekspozycję na ceny złota, choć ich wartość w długim terminie może znacznie różnić się od cen kruszcu. Ewentualny wzrost cen złota powinien wspierać wyniki finansowe tych spółek, a więc prowadzić także do wzrostu cen ich akcji.

Bartosz Tokarczyk, zarządzający, Noble Funds TFI

Foto: fot. mpr

Wskazane fundusze: 40 proc. Noble Fund Akcji Polskich, 60 proc. Noble Fund Obligacji

Po dobrym I półroczu podtrzymujemy pozytywne nastawienie do polskiej giełdy. Oczekiwane przyspieszenie wzrostu gospodarczego, stymulowanego m.in. dzięki wydatkowaniu środków z KPO, zwiększone unijne nakłady na obronność, stymulacja fiskalna w Niemczech, stabilny strumień dywidend z polskich spółek czy stopniowe łagodzenie polityki monetarnej przez RPP powinny dalej wspierać notowania krajowych akcji. Pomimo istnienia zagrożeń choćby ze strony geopolityki, ogólny bilans korzyści i ryzyk wydaje się nam być zachęcający. Z pewną przychylnością spoglądamy również w kierunku polskich obligacji. Rynkowe wyceny uwzględniają już wprawdzie pewien cykl luzowania polityki monetarnej w Polsce. Zakładamy jednak, że jeszcze w tym miesiącu zobaczymy inflację w celu NBP, a RPP może się zachowywać reaktywnie i pozytywnie zaskoczyć. Większą wartość widzimy w obligacjach o dłuższych terminach zapadalności. Z jednej strony mogą się one znaleźć pod presją planów budżetowych polskiego rządu na 2026 r., ale liczymy na wsparcie m.in. ze strony zachowania rentowności obligacji choćby w USA, gdzie jesienią również może się pojawić przestrzeń do obniżek stóp procentowych.

Fundusze inwestycyjne
Klientów TFI parzą fundusze, które za dużo zarabiają
Fundusze inwestycyjne
Nie wszystkie fundusze obligacji w tym roku zarabiają. Fundusze dłużne ze stratami
Fundusze inwestycyjne
Niedzielewski: stopy wyżej na dłużej i dalsze wzrosty akcji
Fundusze inwestycyjne
Światowe akcje zabłysnęły, ale krajowe wysoko od początku roku
Fundusze inwestycyjne
Fundusze: lipiec obligacji, akcji i papierów dłużnych
Fundusze inwestycyjne
Santander TFI bada nawyki inwestycyjne pokoleń