Nieprzewidywalność amerykańskiej polityki taryfowej zwiększyła niepewność wśród globalnych przedsiębiorstw, zgodnie z wynikami opublikowanego dzisiaj globalnego badania Allianz Trade 2025. Obejmujące 4500 firm w Chinach, Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce, Singapurze, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, przeprowadzone w dwóch rundach – przed i po ogłoszeniu ceł w Dniu Wyzwolenia 2 kwietnia – wyniki ujawniają wyraźną zmianę oczekiwań dotyczących wzrostu, postrzegania ryzyka, zwłaszcza w odniesieniu do opóźnień w płatnościach, oraz różnych strategii łagodzenia skutków wojny handlowej. Nawet wraz z pojawieniem się dwustronnych umów handlowych w ostatnich tygodniach, mgła niepewności nie ustępuje. Niektóre ulgi mogą okazać się tymczasowe.
Amerykańskie firmy szukają alternatyw poza Azją
Jak wynika z badania, „rozłączenie” USA-Chiny pozostaje prawdopodobnym scenariuszem w perspektywie średnioterminowej, ponieważ chińscy eksporterzy chcą odejść od USA, a amerykańskie firmy przyspieszają działania mające na celu przeniesienie produkcji poza Chiny.
Coraz większa liczba ankietowanych firm spodziewa się spadku obrotów eksportowych w tym roku z powodu dwucyfrowych taryf USA, podano w raporcie.
Nawet po tymczasowej obniżce taryf po umowie Pekin-Waszyngton w Szwajcarii na początku tego miesiąca, stawka taryfowa USA ważona handlem na towary chińskie pozostała na poziomie 39 proc., znacznie powyżej stawki 13 proc. stosowanej przed drugą administracją Trumpa, zgodnie z szacunkami Allianz Trade.
Czytaj więcej
Sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 5,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, wobec szacunków analityków zakładających wzrost na poziomie 5,5 proc. sygnalizując, że konsumpcja pozostaje przedmiotem zmartwień dla drugiej co do wielkości gospodarki świata.